"Piłsudski". "Był człowiekiem ambitnym, ale potrzebował kobiety u boku" - Boczarska i Dębska o dwóch żonach Marszałka

Bycie partnerką wielkiego człowieka to ogromna odpowiedzialność. Ta rola jest jednak tylko pozornie drugoplanowa. U boku Marszałka stały dwie silne kobiety: Maria Piłsudska i Aleksandra Szczerbińska. W "Piłsudskim" Michała Rosy zagrały je Magdalena Boczarska i Maria Dębska.
Zobacz wideo

O Piłsudskim mówiono, że zawsze był kochliwy i podatny na kobiece wdzięki. Jednak nie każda dama była w stanie zawrócić mu w głowie. Nieodmiennie fascynowały go kobiety silne, przepojone ambicją i oddane wielkim ideałom. Aby zrobić na nich wrażenie, był gotów skoczyć choćby w ogień.

"Piłsudski". Najpierw była Maria...

Nieznacznie starszą od siebie Marię Juszkiewiczową (Magdalena Boczarska) poznał, gdy sam był wrakiem człowieka. Po pięciu latach na Syberii – gdzie trafił, gdy został włączony przez brata w przygotowania do zamachu na cara – był schorowany, cerę miał koloru "nie bardzo czystej ziemi", brakowało mu przednich zębów wybitych przez rosyjskich żołnierzy. Zadurzył się natomiast w kobiecie, wokół której ogniskowało się środowisko rewolucjonistów i o której względy zabiegała chmara adoratorów.

Młody Ziuk konkurował nawet z Romanem Dmowskim – przyszłym przywódcą endecji. Jeśli chciał się liczyć w wyścigu do serca Juszkiewiczowej, musiał dowieść, że jest więcej niż byłym zesłańcem o aparycji włóczęgi.

Maria wprowadziła go w szeregi socjalistów, zapoznała z liderami młodego ruchu, ręczyła za jego lojalność i poglądy. Za sprawą tej kobiety Piłsudski wszedł do PPS-u, został publicystą "Przedświtu" i "Robotnika", a w przyszłości – jednym z liderów partii. Ślub wzięli w 1899 roku. I choć Ziuk zarzekał się, że żeni się tylko dla dobra partii, to jednak dla wybranki był gotów nawet zmienić wyznanie. Z katolicyzmu przeszedł na luteranizm.

... a potem Ola

Ola Szczerbińska (Maria Dębska) miała w sobie równie wiele pasji. Dla Piłsudskiego była piękną, obrotną i nieustraszoną podkomendną. Młodsza od niego o 15 lat pomagała przywódcy przygotowywać napady, zamachy i szkolenia bojowe. Kiedy w 1907 roku on niespodziewanie wyznał jej miłość, była zszokowana. Dotąd sądziła, że pozostaną wyłącznie współpracownikami, a najwyżej – przyjaciółmi. Piłsudski wydawał jej się człowiekiem… zbyt posuniętym w latach. A poza tym wciąż miał żonę. Mimo to nawiązali romans. Chcąc nie chcąc, Ola została "tą drugą". A Piłsudski, będąc sobą, nawet nie ukrywał romansu przed zrozpaczoną Marią.

Toksyczny układ trwał aż do roku 1921, gdy Maria zmarła na skutek przewlekłej choroby serca. Dopiero wtedy Ola, która już urodziła Ziukowi dwie córki, mogła oficjalnie zostać panią Piłsudską.

"Piłsudski" we wrześniu w kinach

To nie miało prawa się stać! Jest rok 1901. Józef Piłsudski "Ziuk" po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętnościom, jest rozdarty między dwiema kobietami – żoną i kochanką. Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej jest uważany za terrorystę. Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg – by osiągnąć swój cel, czyli niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i "Ziuk" widzi nowe szanse na realizację niemożliwego. "Piłsudski" to kino awanturnicze, płomienny romans, historia Marszałka, jakiej dotąd nie znano.

Borys Szyc wcieli się w postać Piłsudskiego. Pokazał swoją charakteryzację. Trudno go rozpoznać >>

Film będzie miał premierę 13 września, w tytułową rolę wcielił się Borys Szyc. Produkcję promują plakaty, których autorem jest Andrzej Pągowski (więcej można zobaczyć w galerii zdjęć).

Piłsudski - plakatPiłsudski - plakat mat. prasowe

Więcej o:
Komentarze (8)
"Piłsudski". "Był człowiekiem ambitnym, ale potrzebował kobiety u boku" - Boczarska i Dębska o dwóch żonach Marszałka
Zaloguj się
 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 3 razy 3

  Gdy czytałem biografię Piłsudskiego miałem poczucie podobieństwa do współczesnych polityków. Angażował się w nią z powodu osobistych ambicji i braku alternatywnego pomysłu na przyszłość. To barwna postać, ale jako człowiek raczej nie był wzorem do naśladowania, jak wielu polityków osobowość narcystyczna. Jak sam słusznie zauważył: jemu współcześni będą go nienawidzić a kolejne pokolenia będą mu stawiały pomniki, tak jak było z Kościuszką. Kaczyński idzie tą samą scieżką wierząc, że historia podobnie wyidealizuje jego życiorys i rolę. Jak większość Polaków gotowy do bitki, ale planowanie, gospodarka itp. nie były jego mocną stroną.

 • fajny_zajety

  Oceniono 4 razy 2

  Dokonał zamachu stanu w którym zginęło 379 osób (215 żołnierzy i 164 osoby cywilne), następnie tym wydarzeniem zainspirował się Adolf Hitler który zresztą bardzo poważał naszego wodza. Poza tym doprowadził nas do Niepodległości , a jak wiadomo zwycięzców się nie rozlicza. Nikt też już pewnie nie pamięta ,że prekursorami obozów zagłady byli Anglicy którzy w Indiach mordowali na potęgę ale wygrali więc jest OK.

 • byann

  Oceniono 6 razy 2

  Dymał swoją lekarkę, z którą się zaszył na Maderze, a potem pozwolił że jego żona ją zaszczuła, aż ją doprowadziła do samobójstwa.
  Jest o tym w filmie, czy byłaby to plama na wizerunku Piłsudskiego?

 • jacekczewa

  Oceniono 1 raz 1

  Piłsudski nie był taki "święty" jak go przedstawiają.....tyle że doprowadził nas do Niepodległości

 • openyoureyes

  0

  Wielka postać! Właśnie o Piłsudskim brakowało nam filmu, który oprócz suchych faktów z lekcji historii, pokaże nam, że to był zwykły człowiek z krwi i kości łącznie ze swoimi wadami i zaletami. Nie ukrywam, że czekam na premierę i mam nadzieję, że będę pozytywnie zaskoczona.

 • wasaty_janusz

  0

  Nie wiem czy akurat u boku...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX