29 razy uciekał z więzienia w PRL. Dawid Ogrodnik i Rafał Zawierucha na pierwszych zdjęciach z "Najmro"

Dawid Ogrodnik, Rafał Zawierucha, Robert Więckiewicz - to tylko trzy nazwiska z obsady "Najmro". Komedia akcji inspirowana prawdziwymi wydarzeniami z życia Zdzisława Najmrodzkiego, zwanego "królem ucieczek", ma naprawdę ciekawą ekipę aktorską. Są pierwsze zdjęcia.

Zdzisław Najmrodzki ośmieszał władze PRL, wymykając się 29 razy organom ścigania. Kobiety go kochały, a mężczyźni - podziwiali. W filmie inspirowanym jego historią występują: Dawid Ogrodnik, Robert Więckiewicz, Jakub Gierszał, Rafał Zawierucha, Andrzej Andrzejewski, Dorota Kolak, Olga Bołądź, Masza Wągrocka, Sandra Drzymalska.

Rafał Zawierucha na premierze 'Once Upon a Time in Hollywood' Quentina Tarantino. 'Aaaaa! Jestem tutaj!' [ZDJĘCIA]

- Zależało nam na zbudowaniu postaci głównego bohatera w podobnym duchu jak w "Wilku z Wall Street" czy w "Złap mnie, jeśli potrafisz" - mówi reżyser Mateusz Rakowicz. - Nie chcieliśmy tworzyć dosłownej biografii Najmrodzkiego. Odbiliśmy się od najciekawszych faktów z jego życia, dodając wydarzenia, które ubarwiły filmową rzeczywistość - dodaje.

Ogrodnik wcielił się w tytułowego bohatera, który działał w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. To kolejna prawdziwa postać, którą zagrał w ostatnim czasie. We wrześniu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni będzie miał premierę "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy.

Zobacz wideo

 "Najmro" - o czym będzie opowiadał film? 

W oficjalnym opisie czytamy:

Najmro wraz ze swoją ferajną obrabia Pewexy, żeby żyć kolorowo w czasach, w których wszystko było szare i zakazane. Wolność i dobrą zabawę kocha ponad wszystko. Niespodziewanie na jego drodze stanie kobieta, która skradnie jego serce. Dla niej postanowi się zmienić. Tylko czy będzie potrafił?

"Najmro" jest pełnometrażowym debiutem absolwenta Wajda School Mateusza Rakowicza. Ma on na koncie współreżysię "Stacji Warszawa", a także krótkometrażowe "Romantik" i "Latarnik". Pracował również na planach teledysków, m.in. Ani Dąbrowskiej i Pezeta. Rakowicz jest także współautorem scenariusza - napisał go z Łukaszem M. Maciejewskim. Autorem zdjęć jest Jacek Podgórski, a za muzykę odpowiada Andrzej Smolik.

"Najmro" ma trafić do kin jesienią przyszłego roku.

Więcej o: