Trzy polskie filmy wśród najlepszych 100 tytułów dekady. Najwyżej "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego

IndieWire to ceniony portal zajmujący się tematyką filmową, skupiający się niekoniecznie na produkcjach z wielomilionowym budżetem, ale raczej kinie tzw. niezależnym. Jego dziennikarze przygotowali listę 100 najlepszych filmów dekady, na której znalazła się m.in. "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego.
Zobacz wideo

Oprócz nominowanej do Oscara w trzech kategoriach produkcji polsko-francusko-brytyjskiej z Tomaszem Kotem i Joanną Kulig w rolach głównych, która uplasowała się na 54. miejscu zestawienia, w rankingu uwzględniono jeszcze dwa polskie filmy.

Pierwszy z nich to właściwie polska koprodukcja. Na 81. miejscu dziennikarze umieścili "High Life" w reżyserii Claire Denis. Przy realizacji opowieści o ojcu i córce walczących o przetrwanie w kosmosie pracowali m.in. aktorka Agata Buzek, operator Tomasz Naumiuk czy scenografki Jagna Dobesz i Mela Melak. 

Na 97. miejscu listy najlepszych filmów ostatniego dziesięciolecia jest natomiast dokumentalizowany dramat "Wszystkie nieprzespane noce" Michała Marczaka, który polscy producenci realizowali we współpracy z brytyjskimi. 

''Niewinni czarodzieje'' XXI wieku? Mocny film o pokoleniu współczesnych dwudziestolatków >>

Najlepsze filmy dekady według IndieWire - pierwsza dziesiątka

Oczywiście przygotowana przez dziennikarzy lista jest subiektywna, ale nie można zaprzeczyć, że umieszczone na niej tytuły to ciekawe produkcje. W pierwszej dziesiątce znalazł się wyjątek od reguły - nowy "Mad Max" z gwiazdorską obsadą i 150 mln dolarów budżetu. W setce jest ich oczywiście więcej.

1. ''Moonlight"

2. "Under the Skin" ("Pod skórą")

3. "Certified Copy" ("Zapiski z Toskanii")

4. "The Act of Killing" ("Scena zbrodni")/"The Look of Silence" ("Scena ciszy")

5. "Inside Llewyn Davis" ("Co jest grane, Davis?")

6. "Holy Motors"

7. "Carol"

8. "The Master" ("Mistrz")

9. "Mad Max: Fury Road" ("Mad Max: Na drodze gniewu")

10. "Lady Bird"

Na dalszych miejscach znalazły się takie tytuły jak: "Wilk z Wall Street", "The Grand Budapest Hotel", 'Parasite", "Paddington 2", "Boyhood" czy... "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" i "Czarna pantera".

Więcej o: