"Ukryta gra". Bill Pullman i Robert Więckiewicz razem w thrillerze szpiegowskim. Znamy datę premiery

Szpiedzy, zimna wojna i wyścig mocarstw - "Ukryta gra" Łukasza Kośmickiego to trzymający w napięciu thriller szpiegowski. Jego akcja rozgrywa się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie na początku lat 60. Film, który będzie walczył o Złote Lwy na Festiwalu polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, wejdzie do kin 8 listopada.

W "Ukrytej grze" wystąpili Bill Pullman, Robert Więckiewicz, Lotte Verbeek i Aleksiej Sieriebriakow.  

"Ukryta gra" - jeden ruch może zmienić historię

Akcja filmu toczy się w latach 60. ubiegłego wieku, w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Bill Pullman gra Joshuę Mansky’ego, genialnego matematyka, który u szczytu kryzysu kubańskiego zostaje porwany przez amerykańskie tajne służby. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma wystąpić w szachowym pojedynku przeciwko sowieckiemu mistrzowi Gawryłowowi na międzynarodowym turnieju. Rywalizacja jest jednak tylko przykrywką dla szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, Mansky musi wykonać decydujący ruch mający powstrzymać konflikt nuklearny.

- Bardzo cieszę się, że miałem okazję przyjechać i poznać Warszawę. Kiedy kręci się film w danym mieście, poznaje się je od zupełnie innej strony. Odwiedza się najbardziej wyjątkowe plenery, kręci się w miejscach, których nie widzieli nawet mieszkający tutaj całe życie warszawiacy. Byliśmy w niedostępnych na co dzień pomieszczeniach Pałacu Kultury i Nauki, widzieliśmy go w innym oświetleniu. Miałem naprawdę wiele szczęścia - podkreślał aktor znany z takich produkcji jak "Dzień Niepodległości", "Ja cię kocham, a ty śpisz" czy "Grzesznica". Jego twarz znalazła się na plakacie promującym produkcję:

Ukryta gra - plakatUkryta gra - plakat mat. prasowe

Bill Pullman i Robert Więckiewicz w niesamowitym miejscu i fascynujących czasach 

Oprócz Billa Pullmana w filmie występuje Robert Więckiewicz ("Pod mocnym aniołem", "W ciemności"), który wciela się w dyrektora Pałacu Kultury i Nauki. W obsadzie znajdują się Lotte Verbeek ("Nic osobistego", "Outlander", "Rodzina Borgiów"), James Bloor ("Dunkierka"), Aleksiej Sieriebriakow ("Lewiatan", "Ładunek 200") i Corey Johnson ("Kapitan Phillips", "Ultimatum Bourne’a").

- Ten film jest wypadkową kilku elementów, które fascynowały nas z Marcelem Sawickim, współautorem scenariusza. Czyli postać głównego bohatera, która przechodzi radykalną przemianę pod silną presją okoliczności, w niesamowitym miejscu i fascynujących czasach - w Pałacu Kultury i Nauki na początku lat 60. - mówi Łukasz Kośmicki, reżyser i scenarzysta filmu "Ukryta gra".

Polska produkcja powstała z udziałem nagradzanych twórców. Atmosferę lat 60., zimnej wojny i kryzysu kubańskiego buduje scenografia przygotowana przez Allana Starskiego (laureata Oscara za "Listę Schindlera"). Klimat szpiegowskiej gry oddają zdjęcia Pawła Edelmana (nominacja za "Pianistę").

Zobacz wideo

Jedną z głównych ról w filmie odgrywa Pałac Kultury i Nauki. W scenografii Allana Starskiego oraz w obiektywie Pawła Edelmana budynek ten staje się jednocześnie symbolem epoki oraz niemym świadkiem wydarzeń filmowych.

"Ukryta gra" znalazła się wśród filmów Konkursu Głównego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - jeszcze we wrześniu zobaczą go więc m.in. członkowie jury przyznającego Złote Lwy. Za produkcję odpowiada Watchout Studio, który ma na swoim koncie filmy takie jak "Bogowie" (2,2 miliona widzów) czy "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" (1,8 miliona widzów).

Oficjalny profil filmu na Facebooku i na Instagramie.

Więcej o: