Peter Fonda nie żyje. Aktor zdobył sławę dzięki roli w kultowym filmie "Swobodny jeździec"

Aktor i reżyser Peter Fonda, który zdobył sławę dzięki roli w filmie "Swobodny jeździec" z 1969 roku, zmarł w piątek. Miał 79 lat.

Peter Fonda zmarł z powodu niewydolności oddechowej w swoim domu w Los Angeles. Aktor od dawna zmagał się z rakiem płuc. O śmierci artysty poinformowała rodzina w e-mailu.

"Z głębokim smutkiem dzielimy się wiadomością o śmierci Petera Fondy. W jednym z najsmutniejszych momentów w życiu nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiednich słów, aby wyrazić ból, który jest w naszych sercach" - napisała rodzina w oświadczeniu.

Fonda pochodził ze znanej hollywoodzkiej rodziny. Był synem legendarnego aktora Henry'ego Fondy i bratem aktorki i aktywistki Jane Fondy. Jego córką jest Bridget Fonda - przypomina CNN.

Największa sławę przyniosła mu rola Wyatta w hicie kasowym "Swobodny jeździec" ("Easy Rider") z 1969 roku. Film wyreżyserowany przez Dennisa Hoppera, którego Fonda był także współscenarzystą i współproducentem, w tym roku obchodził 50. rocznicę premiery.  

Peter Fonda w 'Swobodnym Jeźdźcu'Peter Fonda w 'Swobodnym Jeźdźcu' Fot. AP

W filmie, który krytycy określali jako jeden z punktów zwrotnych końca lat 60. XX wieku, u boku Petera Fondy wystąpili także Jack Nicholson i sam reżyser - Dennis Hopper.

 

Aktor urodził się w Nowym Jorku 23 lutego 1940 r., Rozpoczął karierę na Broadwayu w 1961 r. Za scenariusz do "Swobodnego jeźdźca" zdobył swoją pierwszą nominację do Oscara. Druga przyszła dopiero w 1998 roku za rolę w Ulyssesa "Ulee" Jacksona w "Złocie Uleego". Dwa razy został także wyróżniony Złotym Globem.

Peter Fonda zagrał w wielu filmach i programach telewizyjnych, chociaż nigdy nie dorównał sukcesom  swojego ojca.

Więcej o: