"Ukryta gra". Ostatni film, nad którym pracował Piotr Woźniak-Starak

Piotr Woźniak-Starak był współwłaścicielem domu produkcyjnego Watchout Studio, który wypuścił takie przeboje kinowe jak "Bogowie" czy "Sztuka kochania". Ostatnim projektem producenta jest thriller szpiegowski "Ukryta gra" w reżyserii Łukasza Kośmickiego. Film zadebiutuje na tegorocznym festiwalu w Gdyni.

- Takiego filmu jeszcze w Polsce nie było. Został stworzony z myślą o światowym kinie. Co nie znaczy, że nie spodoba się także Polakom - mówiła o "Ukrytej grze" Grażyna Torbicka podczas spotkania z twórcami w marcu 2018 roku. Za filmem stoi Watchout Studio, które wraz z Krzysztofem Terlejem założył tragicznie zmarły 18 sierpnia 2019 roku Piotr Woźniak-Starak. "Ukryta gra" to pierwszy anglojęzyczny i tak szeroko zakrojony projekt domu produkcyjnego. 

Piotr Woźniak-Starak pracował nie tylko przy "Bogach" i "Sztuce kochania". Oto jego pozostałe produkcje >>

Ostatni projekt Piotra Woźniaka-Staraka. "Realizacja wizji Piotra o międzynarodowej produkcji ze światową obsadą"

Watchout Studio w pożegnalnym wpisie dla Piotra Woźniaka-Staraka napisało o "Ukrytej grze":

Wkrótce wejdzie na ekrany film "Ukryta Gra" – realizacja wizji Piotra o międzynarodowej produkcji ze światową obsadą.

Akcja filmu toczy się w latach 60. XX w. w salach, korytarzach, jak i w nigdy wcześniej niepokazywanych na ekranie podziemiach oraz tajnych przejściach Pałacu Kultury i Nauki. W Warszawie do szachowej rozgrywki przygotowuje się dwóch arcymistrzów: Amerykanin i Rosjanin. Nie będzie to zwykły mecz, bo w grze biorą udział nie tylko mistrzowie szachowi, ale też kontrwywiady wojskowe USA i ZSRR.

Głównym bohaterem "Ukrytej gry" jest Joshua Mansky, genialny matematyk, który u szczytu kryzysu kubańskiego zostaje porwany przez amerykańskie tajne służby jako zastępstwo dla pierwotnego zawodnika wspomnianego wielkiego turnieju. Nadużywający alkoholu zapomniany geniusz ma zmierzyć się z sowieckim mistrzem Gawryłowem. Rywalizacja jest jednak tylko przykrywką dla szpiegowskiej rozgrywki. Kiedy sojusznicy okazują się wrogami i nie wiadomo, komu naprawdę ufać, świat wstrzymuje oddech, a Mansky musi wykonać decydujący ruch mający powstrzymać konflikt nuklearny.

 

W "Ukrytej grze", która pierwotnie funkcjonowała pod tytułem "Zimna gra", rolę szachowego mistrza z USA odegra Bill Pullman ("Dzień Niepodległości", "Bezsenność w Seattle"). Jako dyrektor PKiN Alfred Ślęga pojawi się Robert Więckiewicz - jego postać chętnie zaprzyjaźnia się z Amerykanami, zaś swoją niespotykaną serdecznością zaskarbia sobie zaufanie J. Mansky’ego.

Pullman nie jest jedyną zagraniczną gwiazdą "Ukrytej gry". Obsadę zasilili także Lotte Verbeek ("Nic osobistego", "Outlander"), James Bloor ("Dunkierka"), Aleksiej Sieriebriakow ("Lewiatan", "Ładunek 200") i Corey Johnson ("Kapitan Phillips", "Ultimatum Bourne’a"). Za zdjęcia jest odpowiedzialny Paweł Edelman ("Pianista", "Katyń"). Pieczę nad scenografią objął laureat Oscara Allan Starski ("Lista Schindlera", "Oliver Twist", "Pokłosie"). 

Watchout Studio - dom polskich przebojów filmowych ostatnich lat

Watchout Studio, które Piotr Woźniak-Starak założył wraz z Krzysztofem Terejem, zajmuje się produkcją filmów fabularnych, reklamowych i promocyjnych. Dom produkcyjny powstał w 2007 roku. W 2012 roku światło dzienne ujrzała ich pierwsza duża produkcja - "Big Love" z Antonim Pawlickim i Aleksandrą Hamkało, którą nagrodzono na Festiwalu Debiutów Filmowych w Koszalinie. Pod szyldem Watchout Studio ukazały się hitowe filmy "Bogowie" o życiu prof. Zbigniewa Religi oraz "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" z Magdaleną Boczarską w roli głównej. 

"Ukrytą grę", najnowsze przedsięwzięcie Watchout Studio, będzie można oglądać w kinach od 8 listopada. Film zadebiutuje podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

Więcej o: