Powieść "Metro 2033" Dmitrija Głuchowskiego zostanie zekranizowana. Film będzie miał premierę w 2022 roku

"Metro 2033" doczeka się ekranizacji. Zdjęcia do filmu na podstawie powieści Dmitrija Głuchowskiego rozpoczną się w przyszłym roku, a w 2022 roku produkcja trafi na ekrany.
Zobacz wideo

Na razie nie znamy jeszcze ani nazwiska reżysera, ani aktorów, którzy pojawią się w filmie. Jak podaje Variety, rosyjska premiera filmu "Metro 2033" jest zaplanowana na 1 stycznia 2022 roku, a za produkcję odpowiadają firmy należące do Gazprom Media.

Ekranizacja powieści "Metro 2033" ma kosztować naprawdę sporo

- To dla nas wymarzony projekt, najbardziej ambitny i zakrojony na ogromną skalę film, jaki do tej pory robiliśmy. Chcemy zainwestować w niego bezprecedensową sumę pieniędzy w produkcję i promocję zarówno w Rosji jak i za granicą - powiedział jeden z producentów, Walery Fedorowicz. Autor "Metra 2033" podkreślił z kolei, że ten tytuł jest dla niego bardzo ważny i aż przez 10 lat odrzucał propozycje sfilmowania książki, czekając na odpowiednią ofertę:

Nie widziałem, by w Rosji byli producenci, którzy mogliby stworzyć dobrą filmową adaptację tej książki. To wydawało mi się niemożliwe. Teraz w końcu poznałem zespół, któremu mogę powierzyć 'Metro'. Mamy podobne ambicje: stworzyć światowy hit i olśnić nawet tych, którzy czytali trylogię i doskonale ją znają. Dlatego, żeby ich nie zawieść, jestem gotów służyć radą i pomocą jako producent kreatywny. 

Postapokaliptyczna powieść "Metro 2033" - literacki debiut rosyjskiego pisarza - miała premierę w 2005 roku, a w Polsce ukazała się 5 lat później. Została przetłumaczona na 40 języków, sprzedano ponad 5 mln kopii. To pierwsza część trylogii, w skład której wchodzą jeszcze "Metro 2034". i "Metro 2035".

Ebook "Metro 2033" do kupienia w promocji na Publio.pl >>

W książce Dmitrij Głuchowski opisuje historie ludzi, którzy przeżyli wojnę nuklearną i 20 lat po niej mieszkają w moskiewskim metrze. Głuchowski zapoczątkował również projekt Uniwersum Metro 2033, w ramach którego powstają (nie tylko w Rosji) powieści i opowiadania, których akcja również toczy się lata po wybuchu II wojny światowej, a większość postaci z tych pozycji także skryło się przed wybuchem atomowym w podziemiach metra na całym świecie.

Dmitrij Głuchowski: Najwięcej krzywdy Rosjanom wyrządzili Rosjanie >>

Na podstawie trylogii "Metra" powstały również cieszące się popularnością gry komputerowe. 

Książki z serii "Uniwersum Metro 2033" dostępne są w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: