Na co do kina we wrześniu? Naprawdę głośne filmy: "Piłsudski", "Polityka", "Parasite", "Mowa ptaków" i wiele więcej [PREMIERY KINOWE]

"Piłsudski" Michała Rosy, "Polityka" Patryka Vegi i "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego to trzy polskie premiery, o których już jest bardzo głośno. Zagraniczni twórcy też pokazują ciekawe produkcje. Naprawdę trudno będzie ograniczyć się do kilku filmów, zastanawiając się: na co do kina we wrześniu?
Zobacz wideo

Wrzesień w tym roku to prawdziwe święto dla ludzi, którzy kochają kino kostiumowe: my polecamy szczególnie dwie produkcje. Pierwsza z nich to "Piłsudski" z Borysem Szycem, Magdaleną Boczarską i Marią Dębską. Jak zapowiadają twórcy, "Piłsudski" to film, który pokaże postać pierwszego marszałka Polski tak, jak jeszcze nikt tego nie zrobił. Chcieli uniknąć kolejnego "monumentalnego" obrazu.

- Zostawmy legendę, pokażmy człowieka - powiedział na konferencji prasowej reżyser Michał Rosa. Do tytułowej roli wybrał Borysa Szyca, a partnerują mu m.in. Magdalena Boczarska, Maria Dębska, Jan Marczewski, Marcin Hycnar, Józef Pawłowski oraz Tomasz Schuchardt. Zobaczymy m.in. jak w 1901 roku Piłsudski ucieka ze szpitala psychiatrycznego, miota się między dwiema kobietami, a walcząc o niepodległość Polski nie cofnie się przed niczym. Film wchodzi do kin 13 września.

Zobacz wideo

Zobacz też: Borys Szyc dał radę jako Józef Piłsudski? "Wyglądając jak ja wyglądam - to trzeba odwagi i wyobraźni" >>

Tego samego dnia wchodzi na ekrany także drugi tytuł, który przeniesie nas w podobny okres historyczny (akcja rozgrywa się w 1927 roku). To "Downton Abbey" - pełnometrażowa kontynuacja serialu, który zdobył miliony fanów na świecie.  Serial, który był premierowo emitowany w latach 2010-2015 wreszcie doczekał się kontynuacji. W pięknych wnętrzach i w dopracowanych kostiumach zobaczymy po raz kolejny m.in. Hugh Bonneville'a, Michelle Dockery, Elizabeth McGovern i Maggie Smith. Dowiemy się, co słychać w latach 20. u lorda Granthama, jego rodziny i służby.

Zobacz wideo

Ci, którzy uwielbiają Brada Pitta na pewno czekają na premierę "Ad Astra", w którym jego postać wyruszy w kosmos. Pitt zagrał astronautę Roya McBride'a, który wyrusza poza granice Układu Słonecznego, aby odszukać zaginionego lata temu ojca. Przy okazji odkrywa tajemnicę, która zagraża przetrwaniu naszej planety. W obsadzie "Ad Astra", filmu typowanego na kandydata do Oscarów w wielu kategoriach, są także m.in. Tommy Lee Jones oraz Donald Sutherland.

Zobacz wideo

Zdecydowanie bliżej rozgrywają się natomiast historie opowiedziane przez Patryka Vegę w "Polityce" czy Xawerego Żuławskiego w "Mowie ptaków". Patryk Vega tym razem zatrudnił m.in. Andrzeja Grabowskiego, Janusza Chabiora, Zbigniewa Zamachowskiego, Ewę Kasprzyk i Macieja Stuhra, by opowiedzieć - jak sam mówi - o "brudnym i skomplikowanym" świecie polityki przez pokazanie emocji samych polityków.

Zobacz wideo

Z kolei "Mowa ptaków" Xawerego Żuławskiego, nakręcona na podstawie scenariusza zostawionego mu przez ojca Andrzeja Żuławskiego, to ekranowy dialog pomiędzy ojcem i synem, w którym zobaczymy m.in. Sebastiana Fabijańskiego, Andrzeja Chyrę, Borysa Szyca i Jaśminę Polak. Bohaterami są m.in. dręczony przez uczniów historyk i wyrzucony z pracy polonista.

Zobacz wideo

Będziemy mogli zobaczyć też południowokoreański "Parasite". Bartosz Janiszewski pisał o filmie dla Gazeta.pl po premierze w Cannes: "To rodzinny thriller, który trzyma widza za gardło przez cały seans - Bong Joon-ho potrafi robić to wyjątkowo dobrze i zupełnie nie przeszkadza mu fakt, że skacze po gatunkach, od wspomnianego thrillera ucieka do czarnej komedii, społecznej satyry i kina akcji". Teraz swoje zdanie mogą wyrobić sobie widzowie w Polsce. 

Zobacz wideo

Do kin we wrześniu wchodzą też m.in. druga część hitowego horroru na podstawie powieści Stephena Kina ("To: Rozdział 2"), polska wersja włoskiego przeboju z Kasią Smutniak zatytułowana "(Nie)znajomi", "Legiony" Dariusza Gajewskiego, druga część "Angry Birds" czy ostatnia - piąta - "Rambo".

Pełna lista - premiery kinowe we wrześniu

4 września

"Polityka"

6 września

"To: Rozdział 2"

"Sztuka ścigania się w deszczu"

"Między morzem a oceanem"

"Kwiaty miłości"

"Magiczny dywan"

"O zwierzętach i ludziach"

"Operacja Człowiek w czerni"

"Ikaria XB-1"

13 września

"Piłsudski"

"Downton Abbey"

"Głos Pana"

"Niezbędna konieczność"

"Intymne oświetlenie"

20 września

"Ad Astra"

"Parasite"

"Rambo: Ostatnia krew"

"Angry Birds Film 2"

"Dzięki Bogu"

"Legiony"

"Pociągi pod specjalnym nadzorem"

27 września

"Mowa ptaków"

"(Nie)znajomi"

"Nie obchodzi mnie, czy przejdziemy do historii jako barbarzyńcy"

"Krewetki w cekinach"

"Dom strachów"

"Pali się, moja panno"

Więcej o: