Gerard Depardieu zagra Leonida Breżniewa. Film opowie o Praskiej Wiośnie

Nominowany do Oscara Gerard Depardieu wcieli się w radzieckiego polityka, Leonida Breżniewa w najnowszym filmie czesko-słowackiej produkcji. Historia ma skupić się na wydarzeniach związanych z Praską Wiosną.
Zobacz wideo

Francuski aktor Gerard Depardieu, który przyjął rosyjskie obywatelstwo, znany choćby ze swojej roli w serii filmów "Asterix i Obelix", teraz wcieli się w sekretarza generalnego partii komunistycznej ZSRR Leonida Breżniewa - donosi "The Hollywood Reporter".

Aktor pojawi się jako Breżniew w czesko-słowackim filmie, który nie ma jeszcze tytułu. Wiadomo jednak, że ma skupić się na historii Praskiej Wiosny i pokazać moment, w którym Breżniew wysłał do Pragi wojska Układu Warszawskiego (w tym polskie). Szczególnie ważna w tej historii będzie postać Alexandra Dubceka, pierwszego sekretarza czechosłowackiej partii komunistycznej, który próbował zliberalizować życie polityczne w Czechosłowacji. Związek Radziecki w ramach reakcji na jego reformy interweniował zbrojnie.

Gerald Ford i Leonid Breżniew w listopadzie 1974Gerald Ford i Leonid Breżniew w listopadzie 1974 fot. David Hume Kennedy - Gerald R. Ford Library, Domena publiczna,

Scenariusz do filmu napisze słowacki pisarz Karol Hlavka, a reżyserem będzie chorwacki filmowiec Lordan Zafranovic ("Okupacja w 26 obrazach", "Upadek Italii", "Pasja według Mateusza"). Budżet filmu ma wynosić 10 milionów euro, a premiera planowana jest na 2021 rok.

O tym, że to Depardieu zagra Breżniewa, poinformował producent filmu Andrej Antonio Leka na antenie radia Frekvence 1. Póki co nie chce zdradzić więcej, bo negocjacje kontraktu ciągle trwają.

Gerard Depardieu od 2013 roku jest obywatelem Rosji - wtedy też Władimir Putin nadał mu specjalnym dekretem obywatelstwo. Aktor przyjął je, by uniknąć płacenia podatków we Francji i przeprowadził się do Sarańska. W ubiegłym roku jednak ponownie zmienił miejsce zamieszkania wewnątrz kraju - agencja RIA Novosti donosi, że teraz jest obywatelem Nowosybirska. A to dlatego, że władze Republiki Mordwińskiej narzekały, że aktor... zalega z podatkami.

Rosyjskie prawo przewiduje, że w takich przypadkach można skonfiskować majątek dłużnika, Depardieu jednak nie posiada w tym kraju żadnego majątku poza luksusowym apartamentem w stolicy Czeczenii, który podarował mu Ramzan Kadyrow, Szef Republiki Czeczeńskiej.

Więcej o: