Oscarowy pewniak Netfliksa. Timothée Chalamet jako Henryk V w filmie "Król". Jest też Robert Pattinson [ZWIASTUN]

Netflix ma dla nas kawał historii. Timothée Chalamet, książę niejednego fanowskiego serca, cofnie się w czasie o kilkaset lat i zasiądzie na tronie. W nadchodzącym filmie "Król" aktor wciela się w postać Henryka V, średniowiecznego władcy Anglii. Trailer produkcji zwiastuje nie lada rozmach - zapowiada się murowany kandydat do Oscara.

Netflix bierze na warsztat Szekspira. David Michôd wyreżyseruje zbiorczą adaptację kilku dzieł Szekspira, do której zaangażowano bardzo mocne nazwiska. W głównej roli walecznego angielskiego monarchy Henryka V pojawi się Timothée Chalamet, a potowarzyszą mu m.in. Lily-Rose Depp, Joel Edgerton i Robert Pattinson. Po obejrzeniu trailera nie ma wątpliwości, że "Król" będzie poważnym kandydatem w wyścigu po prestiżowe nagrody. 

Zobacz też: Zaczyna się 76. Festiwal Filmowy w Wenecji. Pojawią się polskie akcenty - Roman Polański weźmie udział przez Skype'a >>

"Król nie ma przyjaciół, tylko poddanych i wrogów". Timothée Chalamet w adaptacji Szekspira

"Gdy książę Hal obejmuje angielski tron po śmierci ojca, musi odnaleźć się w świecie pałacowych intryg oraz poradzić sobie z odziedziczoną wojną i chaosem w kraju" - tak Netflix zapowiada "Króla". Reżyser David Michôd zdradził, że kiedyś nawet nie pomyślałby o zrobieniu filmu osadzonego w średniowieczu. Przekonała go jednak wizja ukazania tej epoki w "surowy i ludzki sposób". To, czy udało mu się osiągnąć cel, można już wstępnie ocenić po zwiastunie:

Zobacz wideo

Autorzy scenariusza, czyli Michôd i aktor Joel Edgerton, postawili sobie za zadanie adaptację trzech z czterech kronik zawartych w tzw. drugiej tetralogii Szekspira. Składają się na nią sztuki "Ryszard II", "Henryk IV, część 1", "Henryk IV, część 2" i "Henryk V". "Król" skupi się na losach Henryka V, króla Anglii w latach 1413-1422, ale zobaczymy także elementy obu dzieł Szekspira o jego ojcu. 

Rolę Henryka V odegra nominowany do Oscara za "Call Me By Your Name" Timothée Chalamet. W Falstaffa, postać inspirowaną angielskim rycerzem Johnem Fastolfem, wcieli się Joel Edgerton. Na ekranie pojawią się również: Ben Mendelsohn jako król Henryk IV, Lily-Rose Depp jako Katarzyna de Valois, żona Henryka V, czy Robert Pattinson jako Ludwik Walezjusz, delfin Francji i książę Gujenny.

Wspomniana w opisie filmu odziedziczona przez Hala wojna to wojna stuletnia między Anglią a Francją, toczona w latach 1337-1453. Grany przez Pattinsona Ludwik Walezjusz był dla króla Henryka V zapalnikiem do wznowienia działań wojennych i inwazji na Francję, która miała swój wielki finał podczas bitwy pod Azincourt w 1415 roku. Wokół tego starcia skupia się fabuła sztuki "Henryk V".

Premiera "Króla" odbędzie się 2 września na festiwalu w Wenecji. Do streamingu film trafi 1 listopada. 

Więcej o: