"Pi連udski". Borys Szyc cytuje marsza趾a. Ale czy na pewno to jego s這wa? [WIDEO]

"Nar鏚 wspania造, tylko ludzie..." - to jeden z wielu s造nnych cytat闚 przypisywany J霩efowi Pi連udskiemu, tyle 瞠 prawdopodobnie nieprawdziwy. Kt鏎e z cytat闚 rzeczywi軼ie nale膨 do marsza趾a, a kt鏎e zosta造 mu przypisane? Przekonaj si, ogl康aj帷 wideo. "Pi連udski" w kinach ju 13 wrze郾ia.
Choć nieraz mówię o durnej Polsce, wymyślam na Polskę i Polaków, to przecież tylko Polsce służę.

Józef Piłsudski złościł się na Polaków, którzy - jak mawiał - są dla siebie najgorszymi wrogami. Krytykował w ostrych słowach polityków, zajadle się zwalczających, niegardzących kłamstwem oraz potwarzami i niemogących dojść do porozumienia nawet w sprawach najważniejszych dla ojczyzny. 

Chcemy Polski niepodległej, abyśmy mogli tam urządzić życie lepsze i sprawiedliwsze dla wszystkich.

Słowa te są wyrazem patriotyzmu, ale może przede wszystkim politycznej finezji Józefa Piłsudskiego. Zostały wypowiedziane na przełomie XIX i XX wieku, gdy redagował socjalistyczne pismo "Robotnik". Tłumaczył wtedy współpracownikom, że nie wystarczy głosić hasła podniesienia płacy o 10 groszy. Społeczeństwo potrzebowało wielkiej idei, dla której warto poświęcić życie. I tą ideą, według Piłsudskiego, miała się stać właśnie niepodległa i sprawiedliwa Polska.

Balansujcie, dopóki się da, a gdy się już nie da, podpalcie świat!

Podobno takie polecenie było politycznym testamentem Piłsudskiego przekazanym na łożu śmierci ministrowi spraw zagranicznych Józefowi Beckowi. Tyle że Beck nigdy o takich słowach marszałka nie wspominał. 

Racja jest jak d*pa, każdy ma swoją.

Piłsudski, zgorzkniały po atakach oponentów, potrafił używać wulgarnego języka. Porównanie racji z miejscem, w którym plecy tracą swą szlachetną nazwę, nie zachwyca jednak głębią myśli i finezją, a marszałek był przecież człowiekiem niezwykle inteligentnym. Może tak powiedział, a może jednak nie…

Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości.

Józef Piłsudski wychowywał się w domu rodzinnym w kulcie powstania styczniowego. Podziwiał bohaterstwo i poświęcenie jego uczestników. Byli dla niego wzorem oraz inspiracją dla podjęcia idei walki zbrojnej o niepodległość Polski. Piłsudski uważał, że na każdym pokoleniu Polaków spoczywa taki obowiązek.

Borys Szyc jako Piłsudski w kinach od 13 września   

Jest rok 1901. Józef Piłsudski "Ziuk" (Borys Szyc) po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami - żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska).

Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym - zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg - by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i "Ziuk" widzi nowe szanse na realizację niemożliwego. "Piłsudski" to kino awanturnicze, płomienny romans, historia Marszałka, jakiej dotąd nie znano.

Wi璚ej o:
Komentarze (12)
"Pi連udski". Borys Szyc cytuje marsza趾a. Ale czy na pewno to jego s這wa? [WIDEO]
Zaloguj si
 • alesieporobilo

  Oceniono 4 razy 4

  Szyc na tym zdjeciu wyglada bardziej jak Mamed Khalidow niz Pi連udski :)

 • augenthaler

  Oceniono 5 razy 3

  Pi連udski nie by jednoznaczny. Nawet Dmowski, prymitywny antysemita, nie by jednoznaczny, jednak w Wersalu zrobi dobre wra瞠nie, wykona kawa dobrej roboty. A Pi連udski to zbrodniarz i bohater zarazem. Nigdy nic nie jest takie proste, jak si wydaje.

 • bartlomiejmazurek

  Oceniono 1 raz 1

  Po zwiastunie wida, 瞠 mocno przy這篡li si do charakteryzacji i scenografii. No i aktorsko te zapowiada si bardzo dobrze. Czekam na premier.

 • gadolinn

  Oceniono 4 razy 0

  Ten pilsucki to jednak debil byl.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX