PISF przyznał kolejne dotacje. Dał 6 mln filmowi "Ochotnik" z budżetem na prawie 150 mln

Polski Instytut Sztuki Filmowej przyznał dotacje na polskie produkcje filmowe. Wśród wybranych do dofinansowania pozycji szczególnie uwagę zwraca "Ochotnik". A to z racji szacowanego budżetu - ten wynosi 148 800 000 złotych.
Zobacz wideo

"Ochotnik", który jeszcze nie ma reżysera, dostał od PISF najwyższą z możliwych dotacji, tj. 6 milionów złotych. O samej produkcji jeszcze nie wiadomo zbyt wiele, poza tym, że zajmuje się nią firma Mandats - ta sama, która na ekrany w tym roku wprowadziła "High Life" z Robertem Pattinsonem, Juliette Binoche i Agatą Buzek w wiodących rolach.

Czytaj też: "High life". Agata Buzek w jednym filmie z Robertem Pattinsonem i Juliette Binoche. Dostała męską rolę

PISF dał 6 mln filmowi "Ochotnik"

Komisja w składzie Joanna Kos-Krauze, Ilona Łepkowska, Lech Majewski, Wojciech Marczewski i Ewa Puszczyńska zdecydowała, że 6 mln złotych trafi na rzecz filmu "Ochotnik". Zaskakujący jest tu sam budżet przewidziany na realizację tego projektu - w tabelce widnieje astronomiczna niemal kwota 148 800 000 złotych. To prawie dwa razy więcej niż kosztowało stworzenie "Quo Vadis" (76,14 miliona złotych) Jerzego Kawalerowicza, które do tej pory pozostawało najdroższą polską produkcją po 1989 roku.

/ Printscreen / Dotacje/ Printscreen / Dotacje Polski Instytut Sztuki Filmowej

Dziennikarz filmowy Krzysztof Spór wnioskuje, że "Ochotnik" prawdopodobnie będzie historyczną superprodukcją i planowany jest udział amerykańskiego aktora bądź reżysera. Nie ma pewności, o czym dokładnie film opowie, ale z samego tytułu można wnioskować, że chodzi tu o rotmistrza Pileckiego. Nie tak dawno ukazała się książka "Ochotnik. O rotmistrzu Witoldzie Pileckim" autorstwa Marco Patricelli'ego. Pilecki z własnej woli dostał się się do obozu zagłady Auschwitz. Tam organizował ruch oporu, a później także udało mu się uciec - to on przekazał polskiemu podziemiu raporty o obozie. 

Nie bez znaczenia jest także fakt, że za produkcję tego filmu odpowiedzialna jest firma Mandats, która na tej samej sesji uzyskała jeszcze jedną dotację na rzecz innego projektu. Komisja zgodziła się także dofinansować "Silent Twins" w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej. Z wnioskowanej kwoty 3 mln złotych przyznano dotację w wysokości 2 100 000 złotych. Ten film według wstępnych szacunków ma kosztować 20 350 000 złotych.

Jakie filmy jeszcze dofinansował PISF? 

Pieniądze trafią także m.in. do Kingi Dębskiej, która obecnie pracuje nad filmem "Zupa nic" - dostała 2,5 mln złotych. Pół miliona mniej dostał z kolei Jan Holoubek, który razem z TVN tworzy obraz "Komenda". Milion powędruje na obraz "Zły" Macieja Paleja, a Władysław Pasikowski na swoje "Psy III" otrzymał 2 miliony. Nie wiadomo za to, co zadecydowano w sprawie "Wesela 2" Wojciecha Smarzowskiego, które na poprzedniej sesji komisji zostało przerzucone "na następną sesję" z dopiskiem, że decyzją dyrektora PISF wniosek trafi do "ponownego rozpatrzenia". 

Czytaj też: "Wesele 2" Wojciecha Smarzowskiego na razie bez dotacji od PISF. Komisja wybrała inne filmy

Więcej o:
Komentarze (45)
PISF przyznał kolejne dotacje. Dał 6 mln filmowi "Ochotnik" z budżetem na prawie 150 mln
Zaloguj się
 • boczny_obserwator

  Oceniono 28 razy 24

  Nową Inką jest Emi, a nowym Pileckim jest teraz Piebiak, to o nim będzie ten film chyba.

 • def11

  Oceniono 23 razy 17

  Sędzia Roman Kryże ( ojciec wiceministra sprawiedliwości Andrzeja Kryże w I rządzie PiS , członka PZPR, sędziego skazującego działaczy opozycyjnych, to tak a props dywagacji Brudzińskiego w sprawie roli rodziców polskich ambasadorów, autorów listu do Trumpa ) w latach 1955–1977 sędzia Sądu Najwyższego. Brał udział w orzekaniu wyroków skazujących, w tym również na karę śmierci, w sprawach przeciwko działaczom podziemia niepodległościowego, m.in. rotmistrza Witolda Pileckiego.
  A z drugiej strony sędzia Sadu Najwyższego Stanisław Zabłocki w 1990 występował w procesie rehabilitacyjnym rotmistrza Witolda Pileckiego w charakterze jego obrońcy. Wysyłany na przymusową emeryturę przez prezydenta "wielkiego patriotę" Dudę.

  Taka klamra, do filmu, wyjaśniająca kto jest kim w "dobrej zmianie" i kto stał tam gdzie stało SB.

 • ar.co

  Oceniono 23 razy 15

  A o tym, jak Pilecki wsypał Marię Szelągowską (dostała karę śmierci, na szczęście niewykonaną) też w filmie będzie?

 • 174pit

  Oceniono 16 razy 12

  A gdzie dotacja na "Jak hartowała się paździerz" o życiu i działalności Jarosława Kaczyńskiego?

 • udet11

  Oceniono 11 razy 11

  Jak w misiu konsultanci po 10% wartości projektu.

 • spyderman2

  Oceniono 12 razy 8

  dajcie tam na głowne role do filmu tych pisowskich sędziów hejterów z grupy "kasta".
  ochotniczo hejtowali a i Polacy chętnie obejrzą te gęby

 • ptakomysz

  Oceniono 11 razy 7

  Na gniot historyczno-propagandowy zawsze pieniądze się znajdą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX