Producenci filmu Polańskiego grozili wycofaniem go z konkursu w Wenecji. Chodziło o komentarze przewodniczącej jury

Przewodnicząca jury festiwalu w Wenecji, Lucrecia Martel, zaznaczyła na początku konkursu, że nie uda się na premierę ostatniego projektu Polańskiego "Oficer i szpieg", bo nie chce mu gratulować. To uraziło producentów, którzy oświadczyli, że albo otrzymają przeprosiny, albo film zostanie wycofany z konkursu.

Włączenie nowego filmu Romana Polańskiego do Konkursu Głównego na Festiwalu Filmowym w Wenecji wzbudziło spore kontrowersje. Na ich fali Lucrecia Martel, przewodnicząca konkursowego jury, powiedziała, że "w imieniu wielu kobiet" nie uda się na premierę "Oficera i szpiega". Jej słowa mocno oburzyły producentów filmu - niewiele brakowało, aby wenecki debiut produkcji został odwołany.

Zobacz też: Roman Polański weźmie udział w FF w Wenecji przez Skype'a. Gdyby zrobił to osobiście, trafiłby do aresztu >>

Reakcja producentów "Oficera i szpiega" na słowa przewodniczącej jury: Bez przeprosin nie pokażemy filmu

Jak podaje The Hollywood Reporter, Luca Barbareschi, włoski producent filmu „Oficer i szpieg”, obraził się za uwagi Martel i zagroził wycofaniem filmu z festiwalu, chyba że reżyserka przeprosi. Podczas konferencji otwarcia Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego w Wenecji przewodnicząca jury oznajmiła, że choć nie ma nic przeciwko dopuszczeniu do konkursu "Oficera i szpiega", nie ma zamiaru uczestniczyć w pokazie filmu Polańskiego z uwagi na kierowane pod jego adresem od lat poważne oskarżenia dotyczące gwałtu na 13-letniej dziewczynce. Martel powiedziała:

Mogę wyrazić swoją solidarność z ofiarą i trudno mi zrozumieć, czy dla niej to są zamknięte wydarzenia. Muszę powiedzieć, że nie będzie to dla mnie łatwe i dlatego na pewno nie wezmę udziału w gali pana Polańskiego, ponieważ reprezentuję wiele kobiet, które walczą w Argentynie o tego rodzaju sprawy. Nie będę stać i klaskać.

W odpowiedzi na groźby producentów "Oficera i szpiega" przewodnicząca jury wydała oświadczenie wyjaśniające jej wypowiedź. Podkreśliła, że w niektórych mediach jej słowa "były głęboko niezrozumiane” - część hiszpańskich i włoskich doniesień fałszywie podawała, że Martel w ogóle nie obejrzy filmu. Reżyserka w oświadczeniu powtórzyła, że nie oddziela pracy od autora, ale wierzy w słuszność włączenia filmu Polańskiego do konkursu.

Ekipa producencka uznała wyjaśnienia Martel za wystarczające przeprosiny. "Oficer i szpieg" bez zmian zadebiutował na festiwalu w piątek, 30 sierpnia. 

"Oficer i szpieg". Nowy film Polańskiego powstawał przez blisko dekadę

Film "Oficer i szpieg" opowiada o głośnym sfingowanym procesie francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, który pod koniec XIX wieku został fałszywie oskarżony o szpiegowanie na rzecz Niemiec. Z powodu swojego żydowskiego pochodzenia Dreyfus był wygodnym celem i idealnym kozłem ofiarnym dla silnie prawicowych środowisk we Francji. Jego sprawa wywołała skandal, który był głośno komentowany na całym świecie. W głównej roli wystąpił Jean Dujardin, który dostał Oscara za rolę w filmie "Artysta". To najdroższa francuska produkcja tego roku - kosztowała około 100 mln złotych.

"Oficer i szpieg" zostanie wprowadzony do polskich kin w grudniu tego roku.

Więcej o:
Komentarze (150)
Producenci filmu Polańskiego grozili wycofaniem go z konkursu w Wenecji. Chodziło o komentarze przewodniczącej jury
Zaloguj się
 • zygmund

  Oceniono 78 razy 70

  Oczywiście wszyscy mistrzowie oburzenia mają głęboko w poważaniu zdanie na ten temat samej ofiary, która chciała by, żeby ludzie dali spokój Polanskiemu.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 52 razy 40

  A co z twórczością tej kanalii Adama Mickiewicza!
  Też prowadził się skandalicznie.

 • gangut

  Oceniono 62 razy 32

  Podstawowe pytanie: czy baba o umysłowości meduzy może być przewodniczcą jury festiwalu filmowego?

 • ktos_z_kosmosu

  Oceniono 38 razy 30

  Nastały czasy, w których mocno podstarzałe byłe puszczalskie, za swoje swawole obwiniają wyłącznie mężczyzn. One to aniołki były.
  Ps. Polańskiemu tę młódkę przyprowadzała mamusia.

 • philosophe

  Oceniono 57 razy 29

  Manipulacja i oszustwo. Widzialam wiele razy 13 letnie, czy 14 letnie dobrowolnie w roznych sytuacjach...Gdy sie jest taka mloda robi sie rzeczy, ktorych nie robiloby sie z umyslem 25 czy 30 latki. Atakowanie wybitnego czlowieka za jakas lekkomyslnosc sprzed kilkudziesieciu lat, za ktora poniosl on (i nadal ponosi) dotkliwa kare, jest glupie i obrzydliwe oraz niechrzescijanskie.

 • gawrylla

  Oceniono 32 razy 24

  Ciekawe na ile ta pani interesuje się realnymi gwałcicielami.chyba Polański już wystarczająco odpokutował..

 • emsi2020

  Oceniono 31 razy 23

  Po skandalach pedofilskich w Polsce ludzie powinni przestać chodzić do kościołów. A tego nie robią. Może warto sprawdzić co sądzi o tym sama zainteresowana? Czyn oczywiście, godny potępienia. Ale kontekst tego zdarzenia był wielce dwuznaczny. Podobnie kwestia procesu w USA.

 • jw0022

  Oceniono 27 razy 21

  Powinno się wycofać wszystkie religie i zboczeńców ktorzy za nimi stoją.

 • ochujek

  Oceniono 30 razy 20

  Za czasów Wojtyły w Watykanie seks był dozwolony z dziećmi które skończyły lat 12. Karol uwielbiał Maciala i jego dziecięce Legiony Chrystusa. Chronił Lawa przed wymiarem sprawiedliwości USA. Wesołowski, Skorodecki i Pinochet też imponowali Wojtyle. Ich ofiarami gardził. Jak Jędraszewski.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX