Rami Malek grał Freddiego Mercury'ego - teraz jest na odwrót. Wokalista w bardzo przekonującym deepfake'u z "Mr. Robot"

Rami Malek, który za swoją rolę w filmie "Bohemian Rapshody" otrzymał Oscara, ożywił dla widzów Freddiego Mercury'ego. Teraz w sieci pojawiło się wideo, w którym to wokalista Queen zagrał Maleka. Jak to możliwe? Wszystko dzięki technologii deepfake.

Czym jest deepfake, który pozwolił Ramiego Maleka zastąpić Mercurym? To technologia obróbki obrazu, polegająca na przeniesieniu ekspresji danego człowieka na twarz drugiej osoby. By pokazać, jak wielkie podobieństwo łączy Maleka z Mercurym, youtuber kryjący się pod pseudonimem Ctrl Shift Face podmienił twarze aktora i wokalisty w jednej ze scen serialu "Mr. Robot". Malek gra w nim główną rolę.

Jak wypada Freddie Mercury w serialu "Mr.Robot"?

Film, w którym Freddie Mercury występuje jako Elliot Anderson jest niesamowicie realistyczny. Zobaczcie sami, jak wokalista Queenu krytykuje instytucjonalizację religii w jednym z odcinków serialu o hakerach. 

 

Oprócz nagrania, w którym Freddie Mercury przemawia głosem Maleka, możemy na kanale Ctrl Shift Face znaleźć film o kulisach tworzenia wideo. Warto dodać, że technologia deepfake działa przy pomocy sztucznej inteligencji. Dzięki uczeniu maszynowemu nakładanie obrazów twarzy różnych osób na filmy źródłowe daje łudząco realistyczny efekt.

 

Niebezpieczeństwa technologii deepfake

Technologia deepfake może jednak nie tylko dawać nam rozrywkę i możliwość spekulowania, który aktor najlepiej pasowałby do roli Iron Mana. Deepfake ma mroczną stronę i może pomagać w bardzo nieetycznym manipulowaniu wizerunkami znanych osób. W 2017 roku youtuber, od którego pseudonimu wzięło się pojęcie deepfake'u, opublikował serię filmów, w których podmienił twarze ludzi grających w produkcjach pornograficznych na wizerunki m.in. Gal Gadot, Maisie Williams i Taylor Swift.

Więcej o: