Ministerstwo Kultury zamyka Studio Filmowe TOR

Poinformował o tym w rozmowie z portalem Onet.pl reżyser Krzysztof Zanussi, kierujący studiem. W miejsce TOR-u Ministerstwo Kultury chce powołać nowy ośrodek produkcji filmowej, który będzie większy i powstanie w wyniku połączenia kilku innych podmiotów.

- Dziś podpisałem dokument – który kazano mi podpisać – o tym, że przyjmuję do wiadomości, że za miesiąc kończy się nasza działalność - powiedziała portalowi Zanussi. 

W grudniu 2018 r. plany Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego związane z reformą studiów filmowych opisywała "Gazeta Wyborcza". - Powstanie profesjonalny publiczny ośrodek produkcji filmowej, który będzie poważnym partnerem dla realizatorów wysokobudżetowych produkcji europejskich i amerykańskich. (...) Konsolidacja obrotów finansowych połączonych studiów pozwoli na stworzenie podmiotu o rocznych obrotach na poziomie około 100 mln PLN – pisała wtedy gazeta.

Oprócz studia TOR działalność zakończą również Studio Filmowe ZEBRA, Studio Miniatur Filmowych, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowego KRONIKA i Studio Filmowe KADR. 

- Studio Filmowe TOR powstało w 1967 roku. Do chwili obecnej wyprodukowało ponad 100 filmów fabularnych, około 120 godzin seriali telewizyjnych i mini seriali oraz wiele filmów dokumentalnych. Świadczy usługi produkcyjne dla zagranicznych producentów - czytam na stronie internetowej studia. Wieloletnim kierownikiem artystycznym TOR-u był Stanisław Różewicz, a od roku 1980 kieruje nim Krzysztof Zanussi.

Więcej o: