Ministerstwo Kultury zamyka Studio Filmowe TOR

Poinformował o tym w rozmowie z portalem Onet.pl reżyser Krzysztof Zanussi, kierujący studiem. W miejsce TOR-u Ministerstwo Kultury chce powołać nowy ośrodek produkcji filmowej, który będzie większy i powstanie w wyniku połączenia kilku innych podmiotów.

- Dziś podpisałem dokument – który kazano mi podpisać – o tym, że przyjmuję do wiadomości, że za miesiąc kończy się nasza działalność - powiedziała portalowi Zanussi. 

W grudniu 2018 r. plany Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego związane z reformą studiów filmowych opisywała "Gazeta Wyborcza". - Powstanie profesjonalny publiczny ośrodek produkcji filmowej, który będzie poważnym partnerem dla realizatorów wysokobudżetowych produkcji europejskich i amerykańskich. (...) Konsolidacja obrotów finansowych połączonych studiów pozwoli na stworzenie podmiotu o rocznych obrotach na poziomie około 100 mln PLN – pisała wtedy gazeta.

Oprócz studia TOR działalność zakończą również Studio Filmowe ZEBRA, Studio Miniatur Filmowych, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studio Filmowego KRONIKA i Studio Filmowe KADR. 

- Studio Filmowe TOR powstało w 1967 roku. Do chwili obecnej wyprodukowało ponad 100 filmów fabularnych, około 120 godzin seriali telewizyjnych i mini seriali oraz wiele filmów dokumentalnych. Świadczy usługi produkcyjne dla zagranicznych producentów - czytam na stronie internetowej studia. Wieloletnim kierownikiem artystycznym TOR-u był Stanisław Różewicz, a od roku 1980 kieruje nim Krzysztof Zanussi.

Więcej o:
Komentarze (12)
Ministerstwo Kultury zamyka Studio Filmowe TOR
Zaloguj się
 • cinexoi

  Oceniono 23 razy 19

  Kolektywizacja kultury postępuje.

 • jeziorak.pl

  Oceniono 17 razy 15

  No to znaczy, że TOR nie był profesjonalny. A może chodzi o obsadzenie nowych dobrze płatnych stanowisk miernotami, które będą przyklepywały produkcję syfu patriotycznego za pieniądze podatników? W normalnym świecie nazywa się to skok na kasę, albo złodziejstwo.

 • sza man

  Oceniono 13 razy 11

  No i w branży filmowej będziemy mieli konglomerat zależny od kasy z góry więc i muszący spełniać odpowiednie wymogi co do treści prezentowanych produkcji. PiS zagrania kolejne poletko.

 • jw0022

  Oceniono 15 razy 11

  Czas na pelna bolszewizacje wolskiej kulturki. Kaczorealizm może pod przewodem Kur...skiego oficera politycznego TVPiS...dzielcuf namaszczonego przez Konusa Wielkiego Suwenera Wolski Naczalnika.

 • jedyny_times

  Oceniono 10 razy 8

  To jest bolszewizm w czystej, w najczystszej postaci. Pis zachowuje się jak najeźdźca, tego, co teraz zrobi nie da się odbudować przez lata,.

 • tough.pk

  Oceniono 12 razy 8

  " Tani sułtani, nabijcie faję
  W butelce macie nas już całą zgraję
  Bierny naród (musi być)
  Bierny naród"...

 • steven1968

  Oceniono 7 razy 5

  Kolektywizacja , gdzie się tylko do , taki wielki polski K O Ł C H O Z z zarządcą na czele !!!

 • 1111pln

  Oceniono 6 razy 4

  - Halo? Pralnia?
  - Pralnia, sralnia qrwa... MINISTERSTWO KULTURY!

 • florian88

  Oceniono 8 razy 4

  Niszczenie narzędzi do tworzenia elementów kultury narodowej to co najmniej V kolumna .Nowe twory ciemniaka to pewnie produkcje DISCOPOLO i MODLITEWNOSC. Oczywiście to pierwsze bedzie musiało zarobić na to drugie bo zlecenia na to drugie będą za bóg zapłać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX