"Wesele 2". Wniosek Smarzowskiego o dotację od PISF musi zostać ponownie rozpatrzony

Wojciech Smarzowski złożył do PISF wniosek o dotację na rzecz "Wesela 2". Komisja oceniająca przesunęła jednak rozpatrzenie tej kwestii. Gazeta.pl poznała powody tej sytuacji. Jak mówi przedstawiciel PISF-u, film potrzebuje opinii historyka, a z jego twórcami "nie było możliwości dialogu".
Zobacz wideo

Podczas spotkania Akademii Sztuk Przepięknych w trakcie sierpniowego Pol'and'Rock Festival Wojciech Smarzowski ujawnił, że pracuje nad drugą częścią kultowego filmu "Wesele" i że złożył wniosek o dotację do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Projekt napotkał jednak w PISF-ie schody. Zastępca rzecznika prasowego Instytutu zdradziła Gazeta.pl, dlaczego "Wesele 2" jeszcze nie otrzymało pieniędzy.

Zobacz też: PISF przyznał kolejne dotacje. Dał 6 mln filmowi "Ochotnik" z budżetem na prawie 150 mln >>

PISF dla Gazety.pl o "Weselu 2": Są wątpliwości ekspertów dotyczące scenariusza, nie było możliwości dialogu z twórcami

Jak dowiedziała się Gazeta.pl, "Wesele 2" zostało zakwalifikowane we wniosku dotacyjnym jako film historyczny. Wojciech Smarzowski podczas spotkania na Pol'and'Rock Festival wspominał, że projekt będzie zawierać "część retrospektywną z czasów II wojny światowej". Portal moviesroom.pl podawał nieoficjalne doniesienia, że chodzi o wydarzenia w Jedwabnem, gdzie w 1941 roku doszło do pogromu Żydów. Polscy mieszkańcy za namową niemieckiego okupanta zamordowali kilkuset Żydów, ok. 300 spalono żywcem w stodole.

Zastępca rzecznika prasowego PISF-u przekazał nam, że zgodnie z wytycznymi Instytutu na rok 2019 przy składaniu wniosku o dotację "wymagane jest złożenie opinii historyka specjalisty w zakresie zbadania, czy przedstawione w scenariuszu wydarzenia są zasadniczo zgodne z faktami historycznymi". Okazuje się, że takiej opinii zabrakło. To nie jedyny kłopot - twórcy "Wesela 2" nie pojawili się na "pitchingu", czyli spotkaniu prezentującym projekt i jego główne założenia potencjalnym producentom. Pracownik PISF wyjaśnia:

Z uwagi na brak dostarczenia przez Producentów filmu opinii historycznej w zakresie zgodności wydarzeń przedstawionych w scenariuszu z faktami historycznymi oraz ze względu na inne, liczne wątpliwości ekspertów dotyczące scenariusza oraz brak możliwości dialogu z twórcami filmu "Wesele 2" podczas posiedzenia ekspertów (twórcy, mimo wcześniej zgłaszanej chęci uczestnictwa, odwołali swój udział w tzw. "pitchingu") podjęto decyzje o przeniesieniu projektu "Wesele 2" do jednej z następnych sesji w 2019 roku.

Przypomnijmy, że Smarzowski zwrócił się do PISF-u o sześć mln zł dotacji na "Wesele 2". We wniosku widnieje informacja, że budżet tej produkcji wynosi 25 596 319 zł. W trakcie ostatniej sesji komisji, w skład której wchodzą Ilona Łepkowska, Lech Majewski, Wojciech Marczewski, Paweł Pawlikowski i Ewa Puszczyńska, nie zapadła decyzja, czy PISF wesprze tę produkcję. Był to jedyny taki przypadek w trakcie tych obrad. Według informacji podanych przez PISF wniosek zostanie rozpatrzony ponownie "w 2. etapie III sesji 2019 roku". Zastępca rzeczniczki dodaje:

Producent został poinformowany o powodach przesunięcia projektu do kolejnych sesji oraz uzyskał informację, że eksperci oczekują, by zarówno reżyser, jak i producent wzięli udział w tzw. "pitchingu" i odpowiedzieli na pytania dotyczące projektu.

Zobacz też: Ministerstwo Kultury zamyka Studio Filmowe TOR >>

Więcej o: