Jerzy Dominik nie żyje. Podkładał głos w kultowych kreskówkach i filmach Disneya

Nie żyje Jerzy Dominik - polski aktor teatralny i filmowy oraz reżyser dubbingu. Podkładał głos w wielu kultowych kreskówkach, m.in. w "Asteriksie i Obeliksie", "Księżniczce Łabędzi", "Wojnie klonów" oraz "Kaczych opowieściach". Miał 64 lata.

Jerzy Dominik był polskim aktorem teatralnym, filmowym i dubbingowym. Często zajmował się też reżyserią dubbingu. Urodził się w 1955 roku w Węgorzewie. W 1980 ukończył PWST w Krakowie, w tym samym roku zadebiutował na deskach teatru w spektaklu "Poskromienie złośnicy" w reżyserii Anny Polony. Współpracował z Teatrem Polskim we Wrocławiu (w latach 1980-1982) i z Teatrem Studio w Warszawie (w latach 1982-1996).

Jerzy Dominik nie żyje. Podkładał głos w znanych kreskówkach

Jerzy Dominik popularność zyskał, podkładając głos w produkcjach takich jak serial animowany "Muminki",  "Asterix i Obelix", "Łebski Harry", "Głupi i głupszy", "Kacze opowieści" czy disnejowskie filmy "Bambi" i "Miecz w kamieniu". Był narratorem m.in. w "Gwiezdnych wojnach - wojnie klonów". To także jego głosem przemawiają słynni szturmowcy.

W serialu "Chojrak - tchórzliwy pies" nie tylko był narratorem - zagrał także ojca głównego bohatera. Jego głos mogliśmy usłyszeć w takich kultowych kreskówkach, jak "Ed, Edd i Eddy", "Atomówki" (tam zagrał Burmistrza Citysville) czy w filmie "Jak wytresować smoka 2".  To on wprowadzał widzów w opowieść w "Księżniczce łabędzi", podkładał głos również w popularnej w latach 90. animacji "Hrabia Kaczula".

Wystąpił w popularnych polskich serialach - "Na Wspólnej", "Barwach szczęścia" czy "Plebanii". Pojawił się w kultowym "Koglu Moglu", gdzie zagrał Holendra van Dorna - to dzięki biznesowemu spotkaniu z tą postacią filmowy Paweł Zawada zrobił ostatecznie piorunujące wrażenie na głównej bohaterce, Kasi Solskiej. Dominik pojawił się również w filmie Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory. Biały" czy komedii "Rozmowy kontrolowane". 

Radio Zet poinformowało, że powodem śmierci aktora był zawał serca.

Więcej o: