Patryk Vega i jego filmy. Jak twórca filmu "Polityka" przeszedł od dokumentów do wielomilionowej widowni
Patryk Vega debiutował jako scenarzysta jeszcze pod koniec lat 90., współtworząc scenariusz do telewizyjnego serialu "Pierwszy milion" (1999). Zdecydowanie mocniej w pamięci widzów zapisała się, kultowa w pewnych kręgach, dokumentalna seria "Prawdziwe psy" (2001, reż. Waldemar Dziki), której Vega był pomysłodawcą.
Patryk Vega i jego nieoczywista opowieść o polskiej policji. "Prawdziwe psy" i "Pitbull"
Vega niejednokrotnie podkreślał, że w pracy nad kolejnymi filmami posługuje się szeroko zakrojonymi badaniami socjologicznymi. Sam z wykształcenia jest socjologiem, a pracę magisterską obronił na podstawie "Prawdziwych psów". Jednym z głównych bohaterów dokumentu był Sławomir Opala, ówczesny oficer operacyjny Wydziału Zabójstw Komendy Stołecznej Policji, któremu po kilku latach postawiono zarzuty o współpracę z grupami przestępczymi. Opala popełnił samobójstwo w 2014 roku.
"Prawdziwe psy" nie tylko ukazywały absurdy organizacyjne w polskiej policji na początku XXI w., ale obrazowały też, z jakimi traumami muszą zmagać się funkcjonariusze po opuszczeniu budynku stołecznej komendy. Wiele wątków napoczętych w dokumentalnej serii znalazło swoją kontynuację w debiucie reżyserskim Vegi - "Pitbullu" (2005). Najlepszym tego przykładem jest postać Sławomira "Despero" Desperskiego (Marcin Dorociński), mocno wzorowana na losach wspomnianego Opali.
"Pitbulla" mogliśmy oglądać nie tylko na ekranach kin, ale również w telewizji w formie rozpiętego na trzy sezony serialu (lata: 2005 - 2008). Poza Dorocińskim do brutalnej opowieści o policjantach ze stołecznego wydziału zabójstw Vega zaangażował też Janusza Gajosa, Andrzeja Grabowskiego, Rafała Mohra, Romę Gąsiorowską i Weronikę Rosati.
Stylistyczna wolta, czyli Patryk Vega zabiera się za komedie
Na kolejną pełnometrażową fabułę Vegi musieliśmy poczekać aż pięć lat. W 2010 roku do kin weszła komedia "Ciacho", niemal od razu spotykając się z miażdżącą krytyką. Nie najlepszy odbiór zanotowały też kolejne produkcje wyreżyserowane przez twórcę "Pitbulla": "Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć" (nieudana kontynuacja słynnego serialu "Stawka większa niż życie") oraz komedia o rodzinnych wakacjach w Egipcie "Last minute" (2013).
Patryk Vega znów o współczesności i warszawskich policjantach - "Służby specjalne" i "Pitbull. Nowe porządki"
Po nie do końca udanych historyczno-komediowych eksperymentach Vega powrócił do dobrze sobie znanej estetyki gatunkowego kina sensacyjnego. W 2014 r. nakręcił nieźle przyjęte "Służby specjalne", które dziś można potraktować jako zapowiedź "Polityki". Już wtedy bowiem reżyser zaczął pełnymi garściami czerpać z aktualnej polityki, nawiązując do niej na ekranie nierzadko w bardzo bezpośredni sposób (jednym z wątków "Służb" jest na przykład samobójstwo Andrzeja Leppera).
Rok później Vega postanowił ponownie odwiedzić stołeczne posterunki policji, tym razem jednak z innym bohaterem. W "Pitbullu. Nowych porządkach" Despera zastąpił Majami (Piotr Stramowski), choć na ekranie pojawiło się też kilka postaci znanych z pierwszej części.
"Polityka" powalczy z "Klerem"? Patryk Vega co roku przyciąga do kin miliony
"Służby specjalne" i nowy "Pitbull" rozpoczęły triumfalny marsz reżysera po kolejne rekordy frekwencyjne. Od 2014 r. w polskich kinach pojawiło się sześć pełnometrażowych fabuł Vegi ("Służby specjalne", "Pitbull. Nowe porządki", "Pitbull. Niebezpieczne kobiety", "Botoks", "Kobiety mafii", "Kobiety mafii 2"), które najczęściej spotykały się z negatywnymi recenzjami krytyków. Polska publiczność ma jednak na temat wspomnianych produkcji inne zdanie - od 2018 roku tylko na "Botoks" wybrało się do kin 2,3 miliona widzów.
Można z dużą dozą prawdopodobieństwa założyć, że najnowszy film Vegi - "Polityka" - znów okaże się frekwencyjnym fenomenem. Poprzeczka stoi wysoko, bowiem od momentu premiery - we wrześniu 2018 roku - "Kler" Wojciecha Smarzowskiego zobaczyło ponad 5 milionów osób.
-
Larry King nie żyje. Odeszła ikona amerykańskiego dziennikarstwa
-
Piasek nagrał utwór z Majką Jeżowską. "To nie będzie jednak piosenka z urodzin"
-
Macierewicz miał blokować emisję filmu Stankiewicz jeszcze w maju
-
Thriller dla fanów "Gambitu królowej". Mroczna historia zaginięcia genialnej szachistki [FRAGMENT]
-
Henryk Chmielewski, "Papcio Chmiel", nie żyje. To autor słynnego komiksu "Tytus, Romek i A'Tomek"
- "Euforia". Polski muzyczny akcent w odcinku specjalnym. Ucieszą się fani Kieślowskiego i Preisnera
- Wnuk Boba Dylana poszedł w ślady dziadka. Właśnie wypuścił minialbum o początkach pandemii
- Premiery tygodnia. Dziewczyny z "Winx" czarują w Alfei, zaś w Indiach atakuje "Biały Tygrys"
- Co ty wiesz o... filmach z Bogusławem Lindą? Zgadnij tytuł po jednym kadrze
- Ten mord polityczny odmienił oblicze całego narodu. Wciągający obraz współczesnej Kolumbii [RECENZJA]