Kim jest Patryk Vega, twórca filmu "Polityka"? To socjolog, który zmienił nazwisko i handlował nielegalnymi grami

Nazwisko Patryka Vegi co rusz jest na ustach tysięcy Polaków. Reżyser, który postawił sobie za cel prezentowanie w swoich filmach polskiej rzeczywistości i społeczeństwa, ma ku temu nawet wykształcenie. Jak zaczynał twórca kinowych przebojów ostatnich lat? I jak to się stało, że wylądował w polskiej księdze rekordów Guinessa?
Zobacz wideo

"Polityka" Patryka Vegi jeszcze przed premierą dała się poznać jako niezwykle kontrowersyjny film. Tak bywało już wcześniej i to wiele razy - bardzo dużo mówiło się o "Botoksie", "Pitbullu" "Kobietach mafii", które według reżysera są poparte faktami i badaniami, wszak Vega jest z wykształcenia socjologiem. Jakie początki miała kariera jednego z najpopularniejszych polskich filmowców ostatnich lat?

Zobacz też: Patryk Vega na premierze "Polityki": Za dwa lata możemy stracić wolność. Rząd może zawłaszczyć wszystkie media >>

Patryk Vega - socjolog, który jako nastolatek handlował grami 

Patryk Krzemieniecki, bo tak naprawdę nazywa się Vega, urodził się 2 stycznia 1977 roku. Jak powiedział kilka lat temu w wywiadzie dla Wprost, zmienił nazwisko, gdy miał 18 lat:

W Stanach nikt nie wymówiłby nazwiska Krzemieniecki, a Vega, to wiadomo: Vincent Vega z „Pulp Fiction", piosenkarka Susan Vega i najjaśniejsza podwójna gwiazda. Niestety – w Polsce w tamtym czasie nie można było go zarejestrować z powodu „V” na początku. Kupiłem więc bombonierkę i poszedłem do pani w urzędzie, której przysiągłem, że za pięć dni wyjeżdżam na zawsze do USA, i zgodziła się – nielegalnie – zamienić Krzemienieckiego na Vegę.

Vega otwarcie opowiada o swoich zawodowych początkach - ostatnio choćby w rozmowie z Dawidem Muszyńskim z portalu naekranie.pl opisywał swoją pierwszą pracę, jaką był handel nielegalnymi grami i oprogramowaniem na jednej z warszawskich giełd. Dzięki zainteresowaniu grafiką komputerową Vega trafił do polskiej księgi rekordów Guinessa jako "najmłodszy twórca profesjonalnych czołówek komputerowych" za stworzenie intra do kultowego programu telewizyjnego "5-10-15". 

Kilka lat po zmianie nazwiska Patryk Vega ukończył socjologię na specjalizacji media i komunikacja społeczna w Collegium Civitas w Warszawie. Uczęszczał również do Polskiej Szkoły Reportażu, gdzie nauczył się zbierać materiał do scenariuszy. Vega twierdzi, że jest prawdopodobnie jedynym polskim reżyserem, który skrzętnie wykorzystuje zdobyte wykształcenie i przed zrobieniem filmu przeprowadza szeroko zakrojone badania, na które wydaje "setki tysięcy złotych". Co ciekawe, Vega jest współautorem (z Anną Kowalską i Rafałem Głogowskim) przekrojowej pracy socjologicznej "Polski ruch feministyczny – analiza ruchu społecznego według teorii Alaina Touraine’a".

Patryk Vega na ekranach - od seriali do kilku filmów rocznie z gwiazdorską obsadą

W świecie kamer debiutował w 1999 roku z produkcją "Pierwszy milion". Początkowo zajmował się serialami - stoi m.in. za reżyserią "Kryminalnych" czy "Pitbulla", który powstał na podstawie pierwszego pełnometrażowego filmu Vegi z 2005 roku o tym samym tytule.  Od 2016 roku Patryk Vega jest regularnie obecny na ekranach polskich kin (i nie tylko). Wypuszcza po dwie, trzy produkcje rocznie i nie zanosi się na to, aby miał przestać. Więcej o jego dziełach możecie przeczytać tu.

Mówi się, że u Vegi grali już wszyscy - faktycznie nie ma zbyt wielu najbardziej rozpoznawalnych w Polsce aktorów i aktorek, którzy odmówili reżyserowi zagrania w jego filmie. Jednym z najnowszych członków "uniwersum Vegi" jest Maciej Stuhr, który wystąpił w filmie "Polityka". 

Zobacz też: "Polityka" Patryka Vegi. Kto gra kogo? Kiedy premiera filmu? Od kiedy w kinach? >>

Vega zdecydowanie przyciąga - na jego filmy do kin walą tłumy. "Kobiety mafii" obejrzały ponad 2 mln widzów, ale on ciągle ma apetyt na więcej. "Politykę" od początku reklamuje jako film o wszystkich polskich politykach, "nawet tych w sutannach". Uparcie twierdzi, że władze starały się go odwieść od tworzenia tej produkcji czy planowania jej premiery na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi.

Czy "Polityka" rzeczywiście wywrze wpływ na wyborców? Na to pytanie każdy z nas może sobie odpowiedzieć sam, natomiast jedno jest pewne - Patryk Vega, oprócz bycia wziętym reżyserem i socjologiem z przeszłością w handlu, to przede wszystkim kapitalny marketingowiec.

Więcej o: