"Polityka". Michał Szczerba z PO ocenia film Vegi: Patologie władzy PiS w dawce trudnej do przyjęcia

Na premierze "Polityki" Patryk Vegi obecny był poseł Michał Szczerba z PO. Jeszcze tego samego dnia podzielił się swoją opinią o produkcji w sieci. Zaczął od tego, że to film "przytłaczający, ciężki i prawdziwy".
Zobacz wideo

"Polityka" Patryka Vegi na ekrany kin w całej Polsce weszła 4 września. Dzień wcześniej odbyła się uroczysta premiera, na której obecni byli także politycy. Jednym z nich był poseł Michał Szczerba, który określił go jako ważny dla wszystkich przedstawicieli władzy.

Czytaj też: "Polityka". Patryk Vega: Za zmianę daty premiery oferowano mi sfinansowanie filmu przychylnego władzy

Michał Szczerba ocenia "Politykę": Inspiruje do krytycznej refleksji

Patryk Vega jeszcze przed ukończeniem montażu "Polityki" zapowiadał, że to będzie opowieść o najważniejszych polskich politykach, pokazana przez pryzmat ich emocji i zachowań. W filmie faktycznie nie brakuje nawiązań do wydarzeń z ostatnich czterech lat, takich jak wypadek rządowej kolumny czy skandale wywołane przez skorumpowanego pracownika MON. Pojawia się też kontrolujący całą partię prezes z kotem czy też żarciki z ośmiorniczek.

Michał Szczerba zaraz po projekcji podkreślił na Twitterze, że choć film jest bardzo trudny, to jego zdaniem także bardzo ważny dla działaczy wszystkich opcji. Nie zabrakło także odwołania do PiS. O "Polityce" poseł Szczerba napisał:

Przytłaczający, ciężki i prawdziwy. Patologie władzy PiS w dawce trudnej do przyjęcia. Rzeczywistość, którą „dobra zmiana” funduje Polakom od 4 lat. Inspiruje do krytycznej refleksji. Wszystkie strony. Polityka musi być inna.

W rozmowie z tygodnikiem "Wprost" dodał też - "Różne sytuacje, postaci i dialogi, które zostały przywołane, my znamy z rzeczywistości politycznej. (...) Musimy robić wszystko, żeby tego typu zachowania, jakie zostały przywołane, przypomniane w filmie, nigdy więcej się nie pojawiły, żeby nie było rozbieżności między deklaracjami polityków o pokorze i pracy, a ich arogancją".

Czytaj też: "Polityka" to długi i smutny film. Nie ma już szansy wywołać kontrowersji [RECENZJA]

Przypuszcza również - "Zapewne jest to film, który trafi do masowego odbiorcy i będzie go inspirował – być może w kierunku odrzucenia tych postaw, zachowań, które niewątpliwie kojarzą się z ostatnim okresem rządów PiS".

Sam reżyser przed projekcją w swoim przemówieniu uderzył w alarmujący ton. Do zebranych w kinie mówił: "Bałem się o zdrowie swoich bliskich, jesteśmy w naszym kraju w sytuacji, w której za dwa lata możemy stracić wolność, rząd może wykupić Agorę i TVN i zawłaszczyć wszystkie media".

W wywiadzie z Gazeta.pl Patryk Vega zdradził, że "Polityka" nie będzie opowiadać wyłącznie o bohaterach związanych z konkretną partią. Produkcja przedstawi "najważniejszych polskich polityków, nawet tych w sutannach". Reżyser chce, żeby jego najnowszy film traktować jako "odbicie rzeczywistości", dlatego w fabule zobaczymy nawiązania do prawdziwych wydarzeń, z których rozpoznaniem widzowie na pewno nie będą mieć problemu. 

Czytaj też: "Polityka". Komu przeszkadza film Patryka Vegi? Reżyser wylicza wrogów: politycy, telewizja, spółki skarbu państwa

Więcej o: