Roman Polański i Jan Komasa nagrodzeni na festiwalu w Wenecji. Dziś wręczenie Złotych Lwów

Film Romana Polańskiego "Oficer i szpieg" otrzymał na festiwalu w Wenecji prestiżową nagrodę krytyków filmowych. Nagrodzono też film "Boże Ciało" Jana Komasy. Wręczenie głównych nagród festiwalu, Złotych Lwów, odbędzie się dziś wieczorem.

Film Romana Polańskiego opowiada głośną historię francuskiego oficera żydowskiego pochodzenia, który pod koniec XIX wieku został niesłusznie oskarżony i skazany za szpiegostwo. Film jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu uważano za jednego z faworytów do głównej nagrody Złotego Lwa. Został znakomicie przyjęty przez publiczność i prasę. "Corriere della Sera" podkreślała, że Polańskiemu udało się uniknąć taniej retoryki. Gazety chwaliły reżysera za wyważoną narrację, oszczędną grę aktorów i rzetelność oceniając: "Film przekonuje".

Jan Komasa i jego "Boże ciało" wraca z dwiema nagrodami

Zobacz wideo

Jan Komasa, za film „Boże Ciało” pokazywany w Wenecji w ramach Dni Autorów, otrzymał nagrodę Europa Cinemas Label, organizacji zrzeszającej ponad tysiąc europejskich kin. Jeszcze przed tym wyróżnieniem produkcja została ciepło przyjęta przez zagraniczną publiczność, która nagrodziła pokaz owacją na stojąco.

Obraz opowiada o młodym człowieku, który udawał księdza. W roli głównej występuje Bartosz Bielenia, w obsadzie znaleźli się również m.in. Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Leszek Lichota i Tomasz Ziętek.

"Boże Ciało" zostało również docenione w Wenecji Inclusion Award Edipo Re, która jest przyznawana tytułowi promującemu najwyższe wartości humanistyczne.

"Boże Ciało". Jan Komasa: Katastrofa smoleńska zainspirowała mnie do ukazania takiego obrazu Polaków >>

W Konkursie Głównym o Złote Lwy walczą w tym roku m.in. "Joker" , "Oficer i szpieg" Romana Polańskiego oraz "Ad Astra", w którym główną rolę gra Brad Pitt.

Więcej o: