"Doktor Sen" przywołuje klimat "Lśnienia". Danny Torrance ponownie w hotelu Panorama

Wielkimi krokami zbliża się premiera ekranizacji powieści "Doktor Sen" autorstwa Stephena Kinga. Warner Bros. zaprezentowało finałowy zwiastun filmu. Wygląda na to, że produkcja, która stanowi kontynuację kultowego "Lśnienia" Stanleya Kubricka, wiernie odda jego wyjątkową atmosferę.

Przenoszenie powieści Stephena Kinga na ekrany kin to już niemal tradycja. We wrześniu zadebiutowała produkcja "To: Rozdział 2", bazująca na najbardziej kasowym horrorze wszech czasów, czyli adaptacji książki Kinga "To" z 2017 roku. W listopadzie zobaczymy z kolei film "Doktor Sen" - kontynuację "Lśnienia" zrealizowanego w 1980 roku przez Stanleya Kubricka. Fani historii Jacka Torrance'a nie powinni być zawiedzeni, bo w ostatnim zwiastunie "Doktora" doskonale widać, jak poważnie twórcy podeszli do odtworzenia klimatu "Lśnienia".

Zobacz też: Twórcy obsypywanego nagrodami serialu HBO szukali inspiracji u Andrzeja Wajdy. Jeśli nie znacie "Barry'ego", pora to zmienić >>

"Doktor Sen". Hotel Panorama nie zgnił do końca. "To, co tam mieszkało, ciągle wraca"

Ostatni zwiastun "Doktora Sna" jest pełen nawiązań do "Lśnienia". Najważniejszym z nich jest oczywiście hotel Panorama, do którego obdarzony specjalną mocą Danny Torrance powraca po latach z ważną misją. Podczas oglądania trailera trudno nie zauważyć, jak świetnie i szczegółowo zilustrowano wnętrza znane z filmu Kubricka. 

Zobacz wideo

W hotelu nadal są charakterystyczne dywany, drzwi do pokoju Danny'ego z napisem "Redrum" czy przerażające bliźniaczki, które nadal wzywają młodego Torrance'a do wspólnej zabawy. Pojawia się też odwołanie do słynnej krwawej sceny przy windzie. Całość jest od pewnego momentu okraszona niezapomnianym motywem muzycznym z "Lśnienia".

Mike Flanagan, reżyser filmu, powiedział w niedawnym wywiadzie, że jego celem było połączenie książki Kinga z filmowym światem stworzonym przez Kubricka. Reżyser bardzo chciał uzyskać błogosławieństwo pisarza, ale liczył się z tym, że to nie będzie łatwe zadanie - King niejednokrotnie wyrażał swoje niezadowolenie ze sposobu, w jaki Kubrick ukazał jego powieść. Flanagan zdradził portalowi Entertainment Weekly, że dopiął swego, choć okupił to ogromnym stresem:

Ten projekt przyniósł mi dwa najbardziej stresujące momenty w całej mojej karierze. Pierwszym było wysłanie szkicu scenariusza do Stephena Kinga, co było absolutnie przerażające, ale na szczęście bardzo mu się podobało. Drugi moment był bardzo niedawno, pod koniec tego procesu postprodukcji, kiedy wysłaliśmy film do obejrzenia Stephenowi i spadkobiercom Kubricka. I tu, i tu poszło świetnie.

"Doktor Sen". Jack Torrance na pewno powróci, ale nie będzie nim już Jack Nicholson

Powieść "Doktor Sen" skupia się na walce Danny'ego Torrance'a z demonami przeszłości i traumą po tym, co przeżył w hotelu Panorama. Jako dorosły mężczyzna uzależnił się od alkoholu i utracił kontrolę nad swoim życiem. W pewnym momencie Danny przeprowadza się do małego miasteczka w New Hampshire i znajduje pracę w domu starców. Tam wykorzystuje swoją nadprzyrodzoną moc "lśnienia" i przynosi ulgę umierającym. Poznaje też dziewczynkę o imieniu Abra, która ma jeszcze większe możliwości. Danny będzie musiał ją chronić przed organizacją Prawdziwy Węzeł.

Danny'ego Torrance'a zagrał Ewan McGregor. Partnerowali mu m.in. Kyliegh Curran (Abra), Rebecca Ferguson (Rose Kapelusz) i Jacob Tremblay. W filmie bez wątpienia pojawi się kultowa postać Jacka Torrance'a, który w książce Kinga pełni istotną funkcję przy kulminacji fabuły - nadal nie wiadomo jednak, kto wcieli się w jego rolę. 

W polskich kinach "Doktor Sen" zadebiutuje 15 listopada. 

"Doktor Sen" i inne książki Stephena Kinga są dostępne w formie e-booków w Publio.pl >>

Więcej o: