"Mowa ptaków". Sebastian Fabijański i Daniel Olbrychski w zwariowanym zwiastunie filmu Xawerego Żuławskiego

Podczas festiwalu w Gdyni zadebiutuje film Xawerego Żuławskiego "Mowa ptaków", którego początkowo nie uwzględniono w selekcji Konkursu Głównego. W sieci ukazał się dynamiczny zwiastun, który zapowiada bardzo obiecującą opowieść o wykluczeniu społecznym we współczesnej Polsce.

O "Mowie ptaków" w reżyserii Xawerego Żuławskiego zrobiło się głośno, kiedy produkcja została wstępnie odrzucona z selekcji Konkursu Głównego Festiwalu w Gdyni mimo rekomendacji Zespołu Selekcyjnego. Po teaserze i teledysku do piosenki "Dziewczyna zła", teraz możemy obejrzeć zwiastun jednego z najbardziej wyczekiwanych polskich filmów roku. 

Zobacz też: "Mowa ptaków". Andrzej Żuławski napisał nie tylko scenariusz, ale i piosenkę, która teraz promuje film syna. Jest teledysk >>

"Mowa ptaków". Sebastian Fabijański: Najważniejszy film, w jakim kiedykolwiek wziąłem udział

Zwiastun zdradza o fabule nieco więcej od poprzednich materiałów. Zrealizowany z dużą dozą energii klip  ukazuje urywki charakterystycznie frazowanych dialogów pióra Andrzeja Żuławskiego i daje pierwsze spojrzenie na głównych bohaterów filmu. To ludzie funkcjonujący na marginesie społeczeństwa - pojawiają się m.in. nauczyciel historii, którego poglądy odstają od dominującej narracji, bezrobotny polonista, kompozytor cierpiący na trąd i licealistka przygotowująca swój pierwszy film.

Zobacz wideo

W rolach głównych wystąpią: Sebastian Fabijański, Andrzej Chyra, Eryk Kulm Jr., Jaśmina Polak, Żaneta Palica, Marta Żmuda Trzebiatowska, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Sebastian Pawlak i Katarzyna Chojnacka. Sebastian Fabijański jest zdania, że "Mowa ptaków" to "najważniejszy film, w jakimkolwiek wziął udział. Z kolei Andrzej Chyra twierdzi:

Jest w tym filmie siła. Warto się z nim zderzyć.

Zobacz też: "Wesele 2". Producent odpowiada PISF-owi: Dostarczyliśmy opinie trzech historyków, a Instytut milczy >> 

"Mowa ptaków". Osobisty film Żuławskiego juniora i Żuławskiego seniora

"Mowa ptaków" to ekranizacja ostatniego scenariusza zmarłego w 2016 roku Andrzeja Żuławskiego. Muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński, wieloletni współpracownik Żuławskiego i Andrzeja Wajdy. Za zdjęcia odpowiada Andrzej Jaroszewicz, z którym Andrzej Żuławski pracował wcześniej między innymi przy "Na srebrnym globie" i "Szamance". Xawery Żuławski, reżyser "Mowy ptaków", powiedział:

Musicie sami zobaczyć i sami stwierdzić, jak bardzo jest to osobisty, a jak bardzo nasz wspólny film.

Film trafi do kin od 27 września. Jego dystrybutorem jest Velvet Spoon. 

Więcej o: