"Mowa ptaków". Sebastian Fabijański i Daniel Olbrychski w zwariowanym zwiastunie filmu Xawerego Żuławskiego

Podczas festiwalu w Gdyni zadebiutuje film Xawerego Żuławskiego "Mowa ptaków", którego początkowo nie uwzględniono w selekcji Konkursu Głównego. W sieci ukazał się dynamiczny zwiastun, który zapowiada bardzo obiecującą opowieść o wykluczeniu społecznym we współczesnej Polsce.

O "Mowie ptaków" w reżyserii Xawerego Żuławskiego zrobiło się głośno, kiedy produkcja została wstępnie odrzucona z selekcji Konkursu Głównego Festiwalu w Gdyni mimo rekomendacji Zespołu Selekcyjnego. Po teaserze i teledysku do piosenki "Dziewczyna zła", teraz możemy obejrzeć zwiastun jednego z najbardziej wyczekiwanych polskich filmów roku. 

Zobacz też: "Mowa ptaków". Andrzej Żuławski napisał nie tylko scenariusz, ale i piosenkę, która teraz promuje film syna. Jest teledysk >>

"Mowa ptaków". Sebastian Fabijański: Najważniejszy film, w jakim kiedykolwiek wziąłem udział

Zwiastun zdradza o fabule nieco więcej od poprzednich materiałów. Zrealizowany z dużą dozą energii klip  ukazuje urywki charakterystycznie frazowanych dialogów pióra Andrzeja Żuławskiego i daje pierwsze spojrzenie na głównych bohaterów filmu. To ludzie funkcjonujący na marginesie społeczeństwa - pojawiają się m.in. nauczyciel historii, którego poglądy odstają od dominującej narracji, bezrobotny polonista, kompozytor cierpiący na trąd i licealistka przygotowująca swój pierwszy film.

Zobacz wideo

W rolach głównych wystąpią: Sebastian Fabijański, Andrzej Chyra, Eryk Kulm Jr., Jaśmina Polak, Żaneta Palica, Marta Żmuda Trzebiatowska, Borys Szyc, Daniel Olbrychski, Sebastian Pawlak i Katarzyna Chojnacka. Sebastian Fabijański jest zdania, że "Mowa ptaków" to "najważniejszy film, w jakimkolwiek wziął udział. Z kolei Andrzej Chyra twierdzi:

Jest w tym filmie siła. Warto się z nim zderzyć.

Zobacz też: "Wesele 2". Producent odpowiada PISF-owi: Dostarczyliśmy opinie trzech historyków, a Instytut milczy >> 

"Mowa ptaków". Osobisty film Żuławskiego juniora i Żuławskiego seniora

"Mowa ptaków" to ekranizacja ostatniego scenariusza zmarłego w 2016 roku Andrzeja Żuławskiego. Muzykę do filmu skomponował Andrzej Korzyński, wieloletni współpracownik Żuławskiego i Andrzeja Wajdy. Za zdjęcia odpowiada Andrzej Jaroszewicz, z którym Andrzej Żuławski pracował wcześniej między innymi przy "Na srebrnym globie" i "Szamance". Xawery Żuławski, reżyser "Mowy ptaków", powiedział:

Musicie sami zobaczyć i sami stwierdzić, jak bardzo jest to osobisty, a jak bardzo nasz wspólny film.

Film trafi do kin od 27 września. Jego dystrybutorem jest Velvet Spoon. 

Więcej o:
Komentarze (6)
"Mowa ptaków". Sebastian Fabijański i Daniel Olbrychski w zwariowanym zwiastunie filmu Xawerego Żuławskiego
Zaloguj się
 • gacek_igor

  0

  Myślałem że "Wojna polsko-ruska" była trudna w odbiorze i że to bardziej wina Masłowskiej ale najwyraźniej nie, bo widzę sporo podobieństw z "Mową ptaków". Tylko, że jest jeszcze bardziej chaotycznie i niezrozumiale. Także pod względem dykcji, chyba, że to nagłośnienie w kinie Charlie. Być może w domowym zaciszu będzie łatwiej. Jedno jest pewne, bez znajomości filmów i życia Żuławskiego seniora nie da się tego filmu w pełni zrozumieć.
  Na szczęście rozmowa po filmie jest prosta w odbiorze. Dostępna na kanale Youtube Pociągi Szymsia. Pozdrawiam.

 • panna.mela.konfacela

  0

  Żuławski mógłby być, ale na Fabijańskiego już w życiu nie pójdę. byłby w stanie zniechęcić mnie nawet do Tarantino czy Allena. Dar to duży, zaiste.

 • justas32

  Oceniono 5 razy -3

  Naturszczyk Olbrychski wszędzie się wkręci. I tak już od 50 lat ...

 • normals76

  Oceniono 11 razy -3

  Jeżeli ten nauczyciel historii, którego poglądy odbiegają od dominujących, będzie miał w filmie poglądy lewicowo- liberalne , to padnę ze śmiechu... Każde dziecko w Polsce wie, ze akurat wśród nauczycieli/wykładowców akademickich poglądy propisowskie to mniejszość. Już widzę ten znakomity film o wykluczonych...................................

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX