Oscary 2020. "Boże ciało" to polski kandydat do Oscara!

"Boże ciało" Jana Komasy to polski kandydat do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy. O tym, że to właśnie ta produkcja powalczy o nominację do statuetki przyznawanej przez Amerykańską Akademię Filmową zdecydowała siedmioosobowa komisja pod przewodnictwem Ewy Puszczyńskiej.

Oscary 2020. Polski kandydat do Oscara to "Boże ciało"

Film będzie walczył o nominację w kategorii najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy (poprzednia nazwa kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny). Na ostatniej gali wręczenia nagród nasza propozycja, "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, była nominowana nie tylko w tej kategorii, ale także za reżyserię i zdjęcia. 

Komisja Oscarowa wybrała, teraz czas na aktywność 

W składzie Komisji Oscarowej powołanej przez Dyrektora PISF i zaakceptowanej przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego znalazło się siedem osób, przewodniczącą została producentka "Idy" i "Zimnej wojny" - Ewa Puszczyńska. Oprócz niej w grupie, która podjęła decyzję w sprawie wyboru polskiego kandydata do Oscara, znaleźli się: kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, który otrzymał Nagrodę Akademii Filmowej za muzykę do filmu "Marzyciel", dwukrotnie nominowany do Oscara operator Łukasz Żal, Radosław Śmigulski, Małgorzata Szczepkowska-Kalemba, Mariusz Łukomski i Anna Zamecka. 

Produkcja, która zostaje kandydatem do Oscara za najlepszy pełnometrażowy film międzynarodowy, musi być produkowana lub współprodukowana przez kinematografię reprezentowanego kraju, a drugim warunkiem jest lista dialogowa, której większość jest w innym języku niż angielski (nie musi być to urzędowy język państwa). Amerykańska Akademia Filmowa sprawdza również, czy produkcja była wyświetlana w kinach w USA przez co najmniej siedem dni w 2019 roku. Zadbać o to muszą producenci.

Nominacje do Oscarów zostaną ogłoszone na początku przyszłego roku.

Więcej o: