"Ukryta gra" to debiut reżyserski Łukasza Kośmickiego, laureata Złotych Lwów za scenariusz do filmu "Dom zły". Za produkcję odpowiada Watchout Studio ("Bogowie", "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej"), filma założona przez Piotra Woźniaka-Staraka. Producent zginął w sierpniu w wyniku wypadku łodzi na jeziorze Kisajno. Film, który został objęty opieką artystyczną przez Wojciecha Smarzowskiego, był pierwszym międzynarodowym przedsięwzięciem Woźniaka-Staraka.
- "Ukryta gra" to kino z pogranicza thrillera szpiegowskiego i political fiction. Naszym celem nie było budowanie bezpośrednich porównań czy analogii do bieżących wydarzeń społeczno-politycznych, a opowiedzenie ekscytującej historii. Wątek szpiegowski, napięcie między mocarstwami i ryzyko konfliktunuklearnego to tematy, które mimo upływu lat nie tracą na aktualności - mówi reżyser i scenarzysta Łukasz Kośmicki.
Akcja produkcji rozgrywa się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki w latach 60. ubiegłego wieku. Do szachowej rozgrywki przygotowuje się dwóch arcymistrzów: Amerykanin i Rosjanin. Nie będzie to zwykły mecz, w rozgrywce biorą udział bowiem nie tylko mistrzowie szachowi, ale też kontrwywiady wojskowe USA i ZSRR.
W międzynarodowej obsadzie "Ukrytej gry" znaleźli się m.in.: Bill Pullman, Robert Więckiewicz, Lotte Verbeek, James Bloor, Aleksiej Sieriebriakow i Corey Johnson.
Za zdjęcia odpowiada nagrodzony Cezarem Paweł Edelman ("Pianista", "Wałęsa. Człowiek z nadziei"), a za scenografię zdobywca Oscara Allan Starski ("Lista Schindlera", "Pokłosie").
W Konkursie Głównym, po kontrowersjach związanych z decyzjami Komitetu Organizacyjnego i protestach środowiska filmowego, ostatecznie startuje 19 tytułów. Wśród nich znalazły się: polski kandydat do Oscara, czyli "Boże ciało" Jana Komasy, najnowszy film Agnieszki Holland - "Obywatel Jones" (otwierający tegoroczny festiwal filmowy w Gdyni) czy "Ikar. Legenda Mietka Kosza" - film Macieja Pieprzycy o polskim jazzmanie, który zginął tragicznie.
O tym, w czyje ręce powędrują Złote Lwy, zdecyduje jury pod przewodnictwem reżysera Macieja Wojtyszki.
Oto wszyscy kandydaci do Złotych Lwów:
"Boże Ciało", reżyseria: Jan Komasa
"Ciemno, prawie noc", reżyseria: Borys Lankosz
"Czarny mercedes", reżyseria: Janusz Majewski
"Dolina Bogów", reżyseria: Lech Majewski
"Ikar. Legenda Mietka Kosza", reżyseria: Maciej Pieprzyca
"Interior", reżyseria: Marek Lechki
"Kurier", reżyseria: Władysław Pasikowski
"Legiony", reżyseria: Dariusz Gajewski
"Mowa ptaków", reżyseria: Xawery Żuławski
"Obywatel Jones", reżyseria: Agnieszka Holland
"Pan T.", reżyseria: Marcin Krzyształowicz
"Piłsudski", reżyseria: Michał Rosa
"Proceder", reżyseria: Michał Węgrzyn
"Słodki koniec dnia", reżyseria: Jacek Borcuch
"Solid Gold", reżyseria: Jacek Bromski
"Supernova", reżyseria: Bartosz Kruhlik
"Ukryta gra", reżyseria: Łukasz Kośmicki
"Wszystko dla mojej matki", reżyseria: Małgorzata Imielska
"Żelazny most", reżyseria: Monika Jordan-Młodzianowska
44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku.