Przesunięta premiera "Solid Gold" odbędzie się po wyborach. Znamy datę

Film "Solid Gold", inspirowany aferą Amber Gold, pojawi się w polskich kinach jeszcze później niż pierwotnie zapowiadano. Premierę przełożono, tak by nie kolidowała z terminem wyborów, a teraz pojawiła się w końcu konkretna data. Twórcy i producenci chcą uniknąć oskarżeń o propagandowe działania.
Zobacz wideo

Pierwotnie film "Solid Gold" w reżyserii Jacka Bromskiego miał trafić do kin już 5 lipca - teraz wiemy, że produkcję zobaczymy 18 października. Później "Gazeta Wyborcza" informowała, że z inicjatywy Jacka Kurskiego Kurskiego (TVP jest współproducentem i dystrybutorem filmu) podjęto decyzję o przesunięciu premiery na 11 października, która okazała się wypadać na kilka dni przed datą wyborów parlamentarnych, które odbędą się 13 października.

Premiera "Solid Gold" odbędzie się po wyborach

Październikowa premiera wzbudziła obawy ekipy - bali się, że film zostanie wykorzystany w kampanii wyborczej - fabuła opiera się o aferę Amber Gold. Dlatego też twórcy i aktorzy pracujący przy "Solid Gold" już w lipcu napisali list do Akson Studio i TVP:

Pragniemy oświadczyć, że nasz film w żaden sposób nie jest skierowany przeciwko konkretnym osobom i partiom politycznym i w założeniu dotyczy wszystkich patologii życia politycznego. W związku z tym zwracamy się z prośbą do Akson Studio i TVP S.A. o przesunięcie daty premiery tak, by promocja filmu i jego premiera nie odbywały się podczas kampanii wyborczej do parlamentu jesienią 2019.

Niedługo potem koproducent filmu Akson Studio wydał oświadczenie, w którym zapewniał: "Podejmiemy wszelkie kroki, aby nasz film nie był i nie mógł być wykorzystywany propagandowo". Poproszono też koproducenta, czyli TVP, która ma zająć się też dystrybucją obrazu, o informację, kiedy i jak chce film dystrybuować".

"Solid Gold" - przesunięta premiera długo nie miała konkretnej daty

Jak informuje portal Press.pl, w sierpniu reżyser filmu "Solid Gold" Jacek Bromski doszedł do porozumienia z prezesem TVP Jackiem Kurskim. Ustalili, że premiera odbędzie się już po wyborach, ale nie ustalili wtedy żadnej konkretnej daty. Teraz Bromski przekazał, że ta została w końcu wyznaczona na 18 października.

O czym jest "Solid Gold"?

Kontrowersyjny film Jacka Bromskiego to thriller polityczny nawiązujący do afery Amber Gold. Historia opowiada o śledztwie prowadzonym przez wysokiego oficera CBŚ, Nowickiego (Janusz Gajos) razem z wybraną przez niego grupą policjantów. Zespół ma za zadanie rozpracować przestępców budujących piramidy finansowe o ogromnym zasięgu. Wszystkie poszlaki wskazują na nieuczciwego biznesmena Kaweckiego (Andrzej Seweryn), który dzięki politycznym znajomością, może prowadzić nielegalny interes.
Reżyser Jacek Bromski o filmie i o tym, co ma przekazać mówił: 

- Scenariusz opowiada historię wymyśloną i udramatyzowaną dla potrzeb filmu, którą jednak prawdziwe wydarzenia uwiarygodniają, w myśl zasady, że fikcja nieśmiało naśladuje życie

W "Solid Gold" wystąpią m.in. Olgierd Łukaszewicz, Mateusz Kościukiewicz, Piotr Stramowski, Danuta Stenka, Ewa Kasprzyk, Krzysztof Stroiński, Maciej Maleńczuk, Artur Żmijewski.

Więcej o: