"Solid Gold", film o aferze Amber Gold, wycofany z konkursu głównego festiwalu w Gdyni

Akson Studio, producent filmu fabularnego o aferze związanej z Amber Gold, z powodów formalnych wycofał film z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. "Niezrozumiała decyzja" - oświadczył reżyser "Solid Gold".
Zobacz wideo

- Informujemy, że Akson Studio, producent "Solid Gold" w reżyserii Jacka Bromskiego, z powodów formalnych wycofał film z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W związku z tym wszystkie planowane pokazy tego filmu w ramach 44. FPFF zostają odwołane - przekazali dziennikarzom organizatorzy festiwalu - czytamy na stronie internetowej Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyby.

- To jest dla mnie decyzja zupełnie niezrozumiała - skomentował w rozmowie z TVN wycofanie filmu z głównego konkursu jego reżyser Jacek Bromski.

 
Pierwszy skandal na Festiwalu Filmowym w Gdyni: SOLID GOLD wycofany z konkursu. Przyczyną jest podobno niezgoda reżysera Jacka Bromskiego na zastosowanie się do żądań TVP (współproducenta filmu) aby dokonać zmian montażowych. W kuluarach huczy i nabrzmiewa

- napisał z kolei na swoim profilu w serwisie Instagram Tomasz Raczek, znany krytyk filmowy.

"Solid Gold" - piętrzą się problemy 

To nie koniec problemów związanych z filmem. Wcześniej informowaliśmy, że premierę "Solid Gold" przełożono na 18 października, ponieważ twórcy i producenci obawiają się oskarżeń o propagandowe działania.

Twórcy i aktorzy pracujący przy filmie opartym o Aferę Amber Gold już w lipcu pisali do Akson Studio i TVP (państwowa telewizja jest współproducentem i dystrybutorem filmu):

Pragniemy oświadczyć, że nasz film w żaden sposób nie jest skierowany przeciwko konkretnym osobom i partiom politycznym i w założeniu dotyczy wszystkich patologii życia politycznego. W związku z tym zwracamy się z prośbą do Akson Studio i TVP S.A. o przesunięcie daty premiery tak, by promocja filmu i jego premiera nie odbywały się podczas kampanii wyborczej do parlamentu jesienią 2019.

W odpowiedzi na obawy, producent filmu wydał oświadczenie, w którym zapewniał: "Podejmiemy wszelkie kroki, aby nasz film nie był i nie mógł być wykorzystywany propagandowo". W sierpniu reżyser filmu "Solid Gold" Jacek Bromski doszedł do porozumienia z prezesem TVP Jackiem Kurskim i ustalono, że jego premiera odbędzie się już po wyborach, ale nie ustalili wtedy żadnej konkretnej daty. Teraz Bromski przekazał, że ta została w końcu wyznaczona na 18 października.

"Solid Gold" - film inspirowany jedną z największych afer ostatnich lat

Produkcja Jacka Bromskiego to thriller polityczny, który nawiązuje do afery związanej z Amber Gold. Obraz opowiada o historii śledztwa oficera CBŚ, Nowickiego (Janusz Gajos), który wraz z grupą policjantów ma za zadanie rozpracować grupę przestępczą budującą piramidy finansową o ogromnym zasięgu. W biznesmena podejrzanego o prowadzenie nielegalnego interesu wciela się Andrzej Seweryn.  

W "Solid Gold" zagrali m.in: Olgierd Łukaszewicz, Mateusz Kościukiewicz, Piotr Stramowski, Danuta Stenka, Ewa Kasprzyk, Krzysztof Stroiński, Maciej Maleńczuk, Artur Żmijewski.

Więcej o: