"Solid Gold" weźmie jednak udział w Konkursie Głównym festiwalu w Gdyni. "TVP rozwiązała umowę"

Film "Solid Gold" w reżyserii Jacka Bromskiego powalczy o Złotego Lwa na trwającym obecnie 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - podaje Onet.pl. Jak poinformował Jacek Bromski, Telewizja Polska "rozwiązała umowę". Z kolei TVP podała, że rozmowy w sprawie rozwiązania umowy wciąż trwają.
Zobacz wideo

We wtorek pojawiła się zaskakująca informacja, że "Solid Gold" - nowy film Jacka Bromskiego - zostaje wycofany z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni  "ze względów formalnych".

Informujemy, że Akson Studio, producent "Solid Gold" w reżyserii Jacka Bromskiego, z powodów formalnych wycofał film z Konkursu Głównego 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W związku z tym wszystkie planowane pokazy tego filmu w ramach 44. FPFF zostają odwołane.

- podali w oświadczeniu organizatorzy festiwalu. Głos w sprawie zabrał reżyser Jacek Bromski, który stwierdził, że "nie wyraził i nadal nie wyraża zgody na przemontowanie filmu i jego propagandowe wykorzystanie przed wyborami". Jego zdaniem TVP miała "wywrzeć nacisk na producenta filmu, aby wycofać film ze wszystkich zaplanowanych pokazów festiwalowych".

Twórcy i aktorzy, pracujący przy filmie inspirowanym aferą Amber Gold, już w lipcu pisali do Akson Studio i TVP (państwowa telewizja jest współproducentem i dystrybutorem filmu) z apelem, by przesunąć premierę "Solid Gold" na po wyborach, by nie wikłać produkcji w kampanię wyborczą. Ostatnie informacje dotyczyły zmiany daty wejścia filmu do kin - ma pojawić się w nich właśnie po wyborach zaplanowanych na 13 października, 18 października.

Swoje oświadczenie wydała także TVP, która stwierdziła, że to Jacek Bromski zdecydował się "ocenzurować własny film". 

W wyniku politycznego nacisku i środowiskowej psychozy wyciął kluczowe sceny nawiązujące do afery Amber Gold, wstawione już do filmu, który w końcu stycznia 2019 roku osobiście, z satysfakcją dostarczył i zaprezentował w Telewizji Polskiej

- czytamy.

"Solid Gold" powraca do Konkursu Głównego

Jak poinformował Jacek Bromski w rozmowie z Onetem, "Solid Gold" powalczy jednak o Złote Lwy w Konkursie Głównym 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Reżyser stwierdził, że "TVP rozwiązała umowę", a to oznacza, że producenci będą musieli zwrócić otrzymane od publicznego nadawcy pieniądze.

Centrum Informacji TVP podało jednak w piątkowym komunikacie, że "TVP prowadzi rozmowy z producentem "Solid Gold" na temat warunków rozwiązania umowy" i "na ten moment żadne decyzje jeszcze nie zapadł". 

Gala finałowa odbędzie się w sobotę 21 września.

Więcej o: