Festiwal Filmowy w Gdyni. Nie "Bo瞠 cia這", nie "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Z這te Lwy dla Agnieszki Holland

Festiwal Filmowy w Gdyni zako鎍zy豉 gala rozdania nagr鏚 - statuetkami podzieli造 si przede wszystkim "Bo瞠 cia這" Jana Komasy i "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy, ale ta najwa積iejsza trafi豉 do Agnieszki Holland. Z這te Lwy zdoby jej "Obywatel Jones".

Podczas gali wręczane były statuetki przyznane przez jury Konkursu Głównego, a także m.in. nagrody specjalne. Najwięcej regulaminowych wyróżnień Konkursu Głównego zabierają do domu twórcy produkcji "Ikar. Legenda Mietka Kosza".

Zobacz wideo

Srebrne Lwy dla Macieja Pieprzycy za film "Ikar. Legenda Mietka Kosza"

"Obywatel Jones" opowiada historię Garetha Jonesa – walijskiego dziennikarza, który w 1933 roku wyruszył do Związku Radzieckiego, aby odkryć przerażającą prawdę, stojącą za reżimem Stalina i sowiecką "utopią". Kulisy jego reporterskiego śledztwa miały śmiertelne reperkusje, a przy okazji stały się inspiracją do powstania jednej z najsłynniejszych powieści XX wieku – "Folwarku zwierzęcego" George'a Orwella. W międzynarodowej obsadzie filmu Agnieszki Holland znaleźli się m.in. James Norton, Vanessa Kirby oraz Peter Sarsgaard.

Złote Lwy dla "Agnieszki Holland i jej "Obywatela Jonesa" to pewne zaskoczenie - film nie był faworytem, chociaż otwierał tegoroczny festiwal filmowy w Gdyni. Do najważniejszej nagrody częściej typowano "Boże ciało", które jest polskim kandydatem do Oscara, a także "Ikara". Pierwszy z tych tytułów otrzymał trzy statuetki, w tym dla najlepszego reżysera dla Jana Komasy, a drugi aż sześć - m.in. trzecie Srebrne Lwy w karierze odebrał Maciej Pieprzyca.

Pominięty przez jury został Xawery Żuławski i jego "Mowa ptaków", chociaż o tej produkcji także sporo mówiło się w związku z potencjalnymi statuetkami.

Festiwal Filmowy w Gdyni - Bill Pullman wspomniał ze sceny Piotra Woźniaka-Staraka

Zanim na scenie pojawił się Bill Pullman, by wręczyć nagrodę pierwszoplanowej aktorce, prowadzący galę Marek Bukowski poprosił o chwilę ciszy, wspominając Piotra Woźniaka-Staraka. Zmarły tragicznie producent pracował z Pullmanem na planie "Ukrytej gry", która także znalazła się w Konkursie Głównym festiwalu filmowego w Gdyni. Amerykański aktor powiedział o Woźniaku-Staraku:

Był to wspaniały przykład producenta filmowego, który obdarzał szacunkiem aktorów. Będę zawsze pamiętał, jak był nieustępliwy w prowadzeniu aktorów, by tworzyli najlepsze role.

Pullman odczytał chwilę później nazwisko Magdaleny Boczarskiej, ale nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą odebrał w imieniu nieobecnej na gali aktorki reżyser "Piłsudskiego" Michał Rosa.

Wspomnienia o zmarłym Woźniaku-Staraku nie mogło zabraknąć także w momencie podziękowań za nagrodę specjalną FPFF w Gdyni. Przyznana "za propozycję doskonale zrealizowanego kina gatunkowego"  trafiła do Łukasza Kośmickiego za film "Ukryta gra". Reżyser wspomniał, że to bardzo emocjonalny czas, bo to z jednej strony dla całej ekipy święto kina, a z drugiej w sercach mają smutek.

Dawid Ogrodnik najlepszym aktorem 44. FPFF, "Boże ciało" z nagrodą publiczności

Za główną rolę męską nagrodę odebrał Dawid Ogrodnik. Wcielił się w tytułowego bohatera filmu "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy. Aktor, stojąc na scenie, na początku nawiązał do recenzji dziennikarza jednego z prawicowych czasopism, który pisał - jak przywoływał Ogrodnik - że przez dwie godziny zastanawiał się, "co by było, gdyby Mietek Kosz widział", a potem powiedział:

Nieważne, czy słuchacie jazzu czy jesteście fanami disco polo, władza się kiedyś kończy. I przyjdzie kiedyś moment, że ta władza się skończy. I nie będzie już tak śmiesznie.

Nagrodę za najlepszy scenariusz wręczyła Maria Dębska, którą można oglądać w "Piłsudskim" - statuetka  trafiła do Mateusza Pacewicza za "Boże ciało". Laureat przyznał, że nad scenariuszem pracował osiem lat.

Ze łzami w oczach za nagrodę dziękowała Eliza Rycembel ("Boże ciało"), która z rąk Artura Żmijewskiego odebrała statuetkę za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą. Najlepszym drugoplanowym aktorem został wybrany Sebastian Stankiewicz, chwalony za rolę w "Panu T" - u niego z kolei wzruszenie objawiało się drżącym głosem.

Leszek Możdżer został wyróżniony za muzykę, którą skomponował do filmu o niewidomym jazzmanie. "Ikar. Legenda Mietka Kosza" wygrał także w kategorii "zdjęcia".

Nagroda publiczności, którą przyznają widzowie festiwalu, głosując w kinach festiwalowych, trafiła w ręce Jana Komasy za "Boże ciało". To produkcja, która opowiada o Danielu, który po wyjściu z poprawczaka postanawia udawać księdza. W roli głównej wystąpił Bartosz Bielenia.

Sebastian Fabijański ze sceny upomina się o tantiemy, nagrodzony brawami

Statuetkę za debiut reżyserski dostał Bartosz Kruhlik za film "Supernova", a za profesjonalny debiut aktorski nagrodzono Zofię Domalik za "Wszystko dla mojej matki" Małgorzaty Imielskiej. Sebastian Fabijański, wręczając wyróżnienie za charakteryzację Jolancie Dańdzie (za film "Ikar. Legenda Mietka Kosza"), upomniał się o tantiemy dla charakteryzatorów i reżyserów obsady. Jego wypowiedź została nagrodzona sporymi brawami.

Na scenie pojawiła się także Agata Culak, która została doceniona za pracę przy kostiumach w produkcji  "Ikar. Legenda Mietka Kosza" Macieja Pieprzycy. "Interior" został nagrodzony za dźwięk, "Ukryta gra" za montaż, a "Obywatel Jones" miał z kolei zdaniem jury najlepszą scenografię, której autorem jest Grzegorz Piątkowski. Swoją przemowę Piątkowski skończył słowami, w których wyraził nadzieję, że:

... festiwal będzie nas łączył, a nie dzielił.

Dla nikogo, kto śledził doniesienia z festiwalu filmowego w Gdyni w tym roku nie jest tajemnicą, że pojawiały się kontrowersje, tarcia, a nawet słowa o bojkocie w związku z zamieszaniem z listą filmów konkursowych 44. FPFF.

Wybitni reżyserzy grożą bojkotem festiwalu w Gdyni. "Nasza propozycja jest ultymatywna" >>

Platynowe Lwy - nagrodę specjalną przyznawaną za całokształt twórczości w tym roku wręczono Krzysztofowi Zanussiemu. Reżyser powiedział, że ma ona dla niego słodko-gorzki smak - łechce ego, ale gorzkie jest przede wszystkim to, że nagrodę chciałoby się "odbierać za filmy, a nie za kalendarz". Zanussi wspomniał także o reformie, która ma zlikwidować kierowane przez niego studio TOR - wcześniek wielokrotnie krytykował pomysł Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powiedział również, zwracając się do młodych twórców, ale także zebranej na sali publiczności:

Populizm morduje wartości i tych wartości musimy bronić, bo inaczej kinematografia się po prostu załamie.

Laureat nagrody za najlepszy film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych został ogłoszony wczoraj, otrzymał ją "Nie zmieniaj tematu" Huberta Patynowskiego. Dzisiaj statuetkę wręczyła Patynowskiemu Kinga Dębska.

W tym roku przewodniczącym jury Konkursu Głównego był reżyser Maciej Wojtyszko. Wielka Nagroda FPFF Złote Lwy to statuetka, a także 300 tysięcy złotych do podziału (200 tysięcy złotych dla reżysera, 100 tysięcy dla producenta).

Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni - lista zwycięzców Konkursu Głównego

Złote Lwy - Agnieszka Holland ("Obywatel Jones")

Srebrne Lwy - Maciej Pieprzyca ("Ikar. Legenda Mietka Kosza")

Reżyseria - Jan Komasa ("Boże ciało")

Scenariusz - Mateusz Pacewicz ("Boże ciało")

Debiut reżyserski lub drugi film - Bartosz Kruhlik za film "Supernova"

Rola kobieca - Magdalena Boczarska ("Piłsudski")

Rola męska - Dawid Ogrodnik ("Ikar. Legenda Mietka Kosza")

Profesjonalny debiut aktorski - Zofia Domalik ("Wszystko dla mojej matki")

Zdjęcia - Witold Płóciennik (""Ikar. Legenda Mietka Kosza")

Muzyka - Leszek Możdżer ("Ikar. Legenda Mietka Kosza")

Scenografia - Grzegorz Piątkowski ("Obywatel Jones")

Drugoplanowa rola kobieca - Eliza Rycembel ("Boże ciało")

Drugoplanowa rola męska - Sebastian Stankiewicz ("Pan T")

Dźwięk - Marcin Jachyra, Jarosław Czernichowski, Oliwier Synkowski i Marcin Lenarczyk ("Interior")

Montaż - Robert Gryka, Wolfgang Weigl i Krzysztof Arszennik ("Ukryta gra")

Kostiumy - Agata Culak ("Ikar. Legenda Mietka Kosza")

Charakteryzacja - Jolanta Dańda ("Ikar. Legenda Mietka Kosza")

Wi璚ej o:
Komentarze (81)
Festiwal Filmowy w Gdyni. Nie "Bo瞠 cia這", nie "Ikar. Legenda Mietka Kosza". Z這te Lwy dla Agnieszki Holland
Zaloguj si
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 49 razy 17

  marzy mi si 瞠 pewnego dnia, jaki polski film zdob璠zie Oscara czy innego Cezara, albo jaki polski serial TV zdob璠zie Zloty Glob...
  i nawet przez 3 sekundy nie b璠zie w nim wida 瘸dnego ksi璠za

 • pkad

  Oceniono 22 razy 12

  Spos鏏 przyznawania nagr鏚 na Festiwalu w Gdyni przypomina wybory do rady rejsu w s造nnym filmie Marka Piwowskiego.

 • precz_z_komunia

  Oceniono 24 razy 10

  Dla Kaczy雟kiego Stalin zawsze b璠zie tym kt鏎y jego czerwonej rodzinie da w豉dz i mieszkanie :-)

 • ivrp

  Oceniono 24 razy 6

  Towarzystwo Wzajemnej Adoracji (TWA) wr璚za sobie nagrody, najcz窷ciej za gnioty, kt鏎ych na 鈍iecie nikt nie chce ogl康a, a w Polsce ma這 kto. Szkoda tylko zdolnych, kt鏎zy nie mog si przebi przez te stare uk豉dy.

 • roboter

  Oceniono 24 razy 6

  Ten ca造 festiwal w Gdyni to jedna wielka polityczna biegunka i poklepywanie si po plecach. Ludzie to widz i ich to 瞠nuje. Nie przeszkadza to jednak laureatom wr璚za sobie nagr鏚. Szkoda tylko prawdziwej sztuki - 瞠 nie ma szans zaistnie.

 • jestjakwniebie

  Oceniono 9 razy 5

  Ale jak to ....w rz康zonej przez faszystòw Polsce nagroda dlaHolland?

 • bronek176

  Oceniono 11 razy 5

  Cosik mi si wydaje, 瞠 to Ostatni Wolny festiwal filmowy!
  Niech no tylko ten zak豉many i op皻any nienawi軼i PiS wygra wybory to wytyczy kto ma by nagradzany!

 • jan3211

  Oceniono 5 razy 5

  Wygra film historycznie poprawny politycznie .
  Arty軼i powinni komentowa to, "co si dzieje tu - i teraz". Histori manipuluj oportuni軼i, kt鏎zy w ka盥ym systemie produkuj to, co oczekuje w豉dza.

Aby oceni zaloguj si lub zarejestrujX