Festiwal Filmowy w Gdyni. Agnieszka Holland odbiera Złote Lwy i zapowiada akcję "Cenzura nie przejdzie"

Złote Lwy na gali zamknięcia festiwalu filmowego w Gdyni odebrała Agnieszka Holland za film "Obywatel Jones". Reżyserka powiedziała ze sceny m.in.: Polskie władze są na wojnie z kulturą. Dlatego Kultura Niepodległa zaczyna akcję "Cenzura nie przejdzie".
Zobacz wideo

Agnieszka Holland jest znana ze swego zaangażowania politycznego, którego nie unikała także w związku z tegorocznym Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Agnieszka Holland na festiwalu filmowym w Gdyni: Łączy nas solidarność

Na sam jego koniec, odbierając główną nagrodę, reżyserka poinformowała o akcji Kultury Niepodległej, która nosi nazwę "Cenzura nie przejdzie". Zanim to zrobiła, Holland mówiła ze sceny:

Uświadomiłam sobie właśnie na tym festiwalu, że my - filmowcy polscy - stanowimy wspólnotę, że my - twórcy filmowi - nie jesteśmy samotni. Że łączą nas wielkie wartości i łączy nas solidarność.

Akcja Kultury Niepodległej "Cenzura nie przejdzie" ma angażować prawników z całej Polski, którzy pro bono będą pracować dla ludzi kultury, którzy "padają ofiarą cenzorskich ataków". Na portalu zrzutka.pl ma być prowadzona zbiórka na tę akcję.

Holland znalazła się wśród reżyserów, którzy kilka dni temu grozili bojkotem festiwalu filmowego w Gdyni. Gildia Reżyserów Polskich na konferencji, ale też w swoim liście otwartym, przedstawiła też propozycję nowego regulaminu dla gdyńskiego festiwalu.

Polityczne pożegnanie z festiwalem. Jarosław Sellin: Polskie władze szanują pracę filmowców

Na zakończenie uroczystej gali wręczania nagród prowadzący poprosili o podsumowanie imprezy ministra Jarosława Sellina. Tegoroczny FPFF był bowiem wyjątkowo gorący - począwszy od protestów środowiska filmowego po ogłoszeniu listy filmów wybranych do Konkursu Głównego, do zawirowań związanych z obecnością na festiwalu filmowym w Gdyni produkcji "Solid Gold" Jacka Bromskiego.

"Solid Gold" weźmie jednak udział w Konkursie Głównym festiwalu w Gdyni. "TVP rozwiązała umowę" >>

Sellin na początku powiedział, że nie będzie podsumowywał festiwalu, by następnie zwrócić się do publiczności słowami:

Polskie władze szanują pracę filmowców. Na 19 filmów 18 dostało dofinansowanie od państwa. Tak wygląda ta cenzura.

Minister podkreślał, że festiwal jest czasem "wolnego dyskursu", a władza chce dyskutować ze środowiskiem o formule festiwalu i z jej strony jest tu "pełna otwartość". ". Nawiązał także do sugestii o bojkocie i możliwej organizacji konkurencyjnego dla FPFF wydarzenia. - Jest dużo festiwali filmowych, słyszałem, że ma powstać jeszcze jeden, proszę bardzo a ja już w tym roku zapraszam na 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, bo to jest najbardziej na was otwarte miasto - zakończył Sellin.

Festiwal filmowy w Gdyni. W czyje ręce trafiły nagrody? Sprawdź >>

Więcej o:
Komentarze (72)
Festiwal Filmowy w Gdyni. Agnieszka Holland odbiera Złote Lwy i zapowiada akcję "Cenzura nie przejdzie"
Zaloguj się
 • dominik.olsztyn

  Oceniono 18 razy 10

  Logika PiSowska, wiec i nie nachalna. Panstwo finansuje filmy, wiec nie ma cenzury. Za komuny tez finansowalo wszystko co bylo festiwalu.

 • shtalman

  Oceniono 18 razy 10

  Sellin, czyli sell out, PiS-dzielska wsza gliną idioty Glińskiego robiona, PiS-bolszewia przed niczym się nie cofnie, zniszczy wszystko jak szarańcza, gdyby jakiśkolwiek pambuk istniał to by jako jedenastą plagę na Egipt zrzucił PiS-dzielstwo, wolskie antysemickie nasienie od razu by się wzięło za mordowanie żydów po uprzednim zagrabieniu ich majątków, szmalcownicza nacja

 • citisus

  Oceniono 6 razy 4

  Festiwal świrów polskich :)

 • henrykjan

  Oceniono 10 razy 4

  ACTA, ACTA ACTA-PLATFORMA OBYWATELSKA CHCIAŁA WPROWADZIĆ, ZAPOMNIAŁA SZANOWNA PANI OD WYBIÓRCZEJ DEMOKRACJI.

 • premier_scretyna

  Oceniono 12 razy 4

  Żeby było tak jak było...

 • 1cypis1

  Oceniono 11 razy 3

  Nie lubię kobiety. Kłamie i skłóca. Ciągle jej się tylko należy a nie za wiele od siebie daje. Żeby było tak jak było. Niedoczekanie twoje.

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 7 razy 3

  Kto by przypuszczał że gdy w 1945 roku Polskę wyzwolili bolszewicy, w roku 2019 trzeba będzie ponownie z potomkami bolszewików ponownie walczyć, tym razem w wyborach.

 • bronek176

  Oceniono 7 razy 3

  Niech no tylko PiS wygra wybory to już nauczy Tych Filmowców "poprawności politycznej"

 • lolitkawtrabancie

  Oceniono 21 razy 3

  Za PO była w komisji przyznającej państwowe dotacje z PISF. Za PiS przestała mieć wpływ na rozdawanie w środowisku filmowców kasy.
  Ma wpływ na kasę - jest demokracja. Traci go -
  mamy zagrożenie wolności słowa.
  Tak pojmuje ta pani demokrację i praworządność.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX