"Joker" oskarżony przez rodziny ofiar zamachu w kinie o promowanie przemocy. Warner Bros. odpowiada

Rodziny ofiar zamachu w mieście Aurora, do którego doszło w 2012 roku na pokazie filmu "Mroczny Rycerz powstaje", wyraziły swoje oburzenie filmem "Joker", zarzucając jego twórcom m.in., że gloryfikują postać mordercy. Wytwórnia Warner Bros. odniosła się do tych zarzutów.
Zobacz wideo

Przypomnijmy, że 20 lipca 2012 roku w jednym z kin w miejscowości Aurora w stanie Kolorado doszło do strzelaniny podczas nocnej premiery filmu "Mroczny rycerz powstaje". W zamachu tym zginęło 12 ludzi, a 58 zostało rannych. 25-letni James Holmes, który był sprawcą zamachu, był ubrany w maskę i miał zafarbowane na pomarańczowo włosy, a podczas zatrzymania nazwał siebie "Jokerem".

Warner Bros.: Intencją twórców nie było przedstawienie postaci Jokera jako bohatera

Krewni i przyjaciele ofiar zamachu w mieście Aurora wystosowali list do wytwórni Warner Bros., który można przeczytać na łamach "Variety". Podkreślili w nim, że uznają prawo studia do nakręcenia filmu i wolności artystycznej, ale nie podoba im się to, że przedstawili głównego bohatera, który jest mordercą, jako sympatyczną postać. Warner Bros. podkreślił w odpowiedzi, że "ani fikcyjna postać Jokera, ani sam film nie propagują przemocy w prawdziwym świecie", a intencją twórców nie było przedstawienie postaci Jokera jako bohatera. 

Bliscy ofiar zamachu w Aurorze zaznaczyli w swoim liście, że ich zdaniem Warner Bros. powinien zaangażować się w kontrolowanie zakupu i użycia broni. Chcą także, aby wytwórnia nie wspierała tych kandydatów politycznych, którzy biorą pieniądze od National Rifle Association. Odpowiadając na te zarzuty wytwórnia zaznaczyła, że od lat wspiera ofiary przemocy, a także rodziny osób, które zginęły podczas premiery "Mrocznego Rycerza". Po zamachu wytwórnia przeznaczyła milion dolarów na rzecz rodzin ofiar - przypomina cnet.com.

- Warner Bros. wierzy, że jedną z funkcji opowiadania jest prowokowanie trudnych rozmów na skomplikowane tematy - odpowiedziała wytwórnia. 

Więcej o: