Fani krytykują twórców "Jokera". Użyli w filmie piosenki skazanego pedofila

Piosenkarz Gary Glitter siedzi w więzieniu za pedofilię. Mimo to ma szansę dorobić się małej fortuny . W bijącym rekordy sprzedaży biletów "Jokerze" twórcy użyli jego piosenki.

"Joker" z Joaquinem Phoeniexem wszedł na ekrany kin 4 października. Film zbiera pozytywne recenzje krytyków, a w premierowy weekend zarobił już 93,5 miliona dolarów tylko w USA, czym pobił rekord filmu "Venom". Film na całym świecie zgarnął następnych 140 mln, co daje ogólny zysk w wysokości 234 mln dolarów.

Czytaj też: Joaquin Phoenix zagrał tak dobrze, że łatwo przeoczyć, jak bardzo "Joker" jest schematyczny

Przyjęcie produkcji jest entuzjastyczne, jednak nie zabrakło też i krytyki.  A to dlatego, że producenci filmu m.in. zdecydowali się użyć do symbolicznej sceny tańca na schodach utworu "Rock and Roll Part 2" z 1972 roku. Problem w tym, że jego twórca, Gary Glitter, odbywa właśnie karę 16 lat więzienia za molestowanie trzech nieletnich dziewczynek.

'Joker' - film Todda Philipsa. W kadrze: Joaquin Phoenix'Joker' - film Todda Philipsa. W kadrze: Joaquin Phoenix Fot. Niko Tavernise/Warner Bros / Fot. Niko Tavernise/Warner Bros

Gary Glitter nazywa się naprawdę Paul Gadd i został skazany w 2015 roku za próbę gwałtu, cztery przypadki napastowania i uprawianie seksu z dziewczynką poniżej 13. roku życia.  Wyjdzie na zwolnienie warunkowe w 2021 roku. 

 

Decyzja, by użyć jego muzyki nie spodobała się wielu osobom:

Byłem zachwycony "Jokerem", ale fakt, że grają piosenkę Gary'ego Glittera w jednej ze scen jest srogo po.....ny. Gość będzie zgarniał tantiemy z więzienia.
Słyszałem dużo dobrego o tym nowym "Jokerze". Dużym rozczarowaniem jest to, że użyli piosenki Gary'ego Glittera, a ta gnida teraz zarobi setki tysięcy dolarów z tantiem.
Zdecydowanie o "Jokerze" powinniśmy rozmawiać głównie w kontekście tego, jakim cudem na ścieżce dźwiękowej pojawiła się piosenka Gary'ego Glittera.
Żyjemy w dziwnych czasach. Zarówno politycznie i społecznie. To, że użyto piosenki Garry'ego Glittera w filmie głównego nurtu, zszokowało mnie bardziej niż cokolwiek innego. Nigdy nie myślałem, że dożyję takiego dnia. 
Gdybyście się zastanawiali, czy Joker jest czarnym bohaterem, to przypominam, że tańczy do piosenki Gary'ego Glittera.

Zastrzeżenia do produkcji mają także rodziny ofiar strzelaniny, do której doszło w 2012 roku w czasie projekcji filmu "The Dark Knight Rises". Zginęło wtedy 12 osób. Warner Brothers dostało od nich list - nadawcy zwrócili uwagę, że nowy film może doprowadzić po raz kolejny do podobnych wydarzeń. Poprosili, żeby wytwórnia wykorzystała "swoją gigantyczną platformę i dołączyła się do walki o stworzenie bezpieczniejszej społeczności z mniejszą liczbą broni". Nowojorska policja, spodziewając się potencjalnych ataków w kinach, wysyła na projekcje "Joker" policjantów pod przykrywką - donosi "The Washington Post". 

Czytaj też: "Joker" oskarżony przez rodziny ofiar zamachu w kinie o promowanie przemocy. Warner Bros. odpowiada

Zobacz wideo
Więcej o: