Nie żyje Janusz Kondratiuk. Reżyser m.in. "Dziewczyn do wzięcia" miał 76 lat

W wieku 76 lat zmarł reżyser filmowy Janusz Kondratiuk, twórca takich filmów jak "Dziewczyny do wzięcia", "Czy jest tu panna na wydaniu?" i "Jak pies z kotem".

Janusz Kondratiuk chorował na raka trzustki. "Do samego końca nie tracił ani na moment swojego specyficznego poczucia humoru" - napisał we wspomnieniu opublikowanym na Facebooku ksiądz Andrej Luter, przyjaciel zmarłego artysty.

Janusz Kondratiuk urodził się w 1943 roku na terenie dzisiejszego Kazachstanu. W 1969 roku ukończył reżyserię w łódzkiej filmówce. Do jego najbardziej znanych filmów należą nakręcone w 1972 roku "Dziewczyny do wzięcia" oraz pochodzący z 1976 roku obraz "Czy jest tu panna na wydaniu?".

Ostatni film artysty "Jak pies z kotem", który miał premierę w 2018 roku, był autobiograficznym obrazem w ironiczny i ciepły zarazem sposób opisującym życie nietypowej rodziny. "Wspaniała historia trudnej miłości braterskiej, Janusza i Andrzeja, braci Kondratiuków" - napisał we wspomnieniu o zmarłym przyjacielu ksiądz Luter.

"Film o umieraniu Andrzeja wzruszał do łez, ale też powodował uśmiech, bo Janusz patosu nie znosił. Film piękny, ciepły, poetycki, nostalgiczny, trzymający za gardło" - dodał.

Nie żyje Janusz Kondratiuk. "Kino chwilami zabawne, ale pełne egzystencjalnej refleksji"

Pół żartem, pół serio - ta formuła chyba najlepiej określa kino Janusza Kondratiuka, którego inspiracji chyba należy szukać w dokonaniach czeskiej nowej fali spod znaku Jiríego Menzla czy Miloša Formana. Kino chwilami zabawne, chwilami przejmujące, pełne purnonsensu, ale i poezji, komediowej szarży, ale i egzystencjalnej refleksji

- napisano we wspomnieniu o Kondratiuku na stronie Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Więcej o: