Nie żyje Janusz Kondratiuk. Reżyser m.in. "Dziewczyn do wzięcia" miał 76 lat

W wieku 76 lat zmarł reżyser filmowy Janusz Kondratiuk, twórca takich filmów jak "Dziewczyny do wzięcia", "Czy jest tu panna na wydaniu?" i "Jak pies z kotem".

Janusz Kondratiuk chorował na raka trzustki. "Do samego końca nie tracił ani na moment swojego specyficznego poczucia humoru" - napisał we wspomnieniu opublikowanym na Facebooku ksiądz Andrej Luter, przyjaciel zmarłego artysty.

Janusz Kondratiuk urodził się w 1943 roku na terenie dzisiejszego Kazachstanu. W 1969 roku ukończył reżyserię w łódzkiej filmówce. Do jego najbardziej znanych filmów należą nakręcone w 1972 roku "Dziewczyny do wzięcia" oraz pochodzący z 1976 roku obraz "Czy jest tu panna na wydaniu?".

Ostatni film artysty "Jak pies z kotem", który miał premierę w 2018 roku, był autobiograficznym obrazem w ironiczny i ciepły zarazem sposób opisującym życie nietypowej rodziny. "Wspaniała historia trudnej miłości braterskiej, Janusza i Andrzeja, braci Kondratiuków" - napisał we wspomnieniu o zmarłym przyjacielu ksiądz Luter.

"Film o umieraniu Andrzeja wzruszał do łez, ale też powodował uśmiech, bo Janusz patosu nie znosił. Film piękny, ciepły, poetycki, nostalgiczny, trzymający za gardło" - dodał.

Nie żyje Janusz Kondratiuk. "Kino chwilami zabawne, ale pełne egzystencjalnej refleksji"

Pół żartem, pół serio - ta formuła chyba najlepiej określa kino Janusza Kondratiuka, którego inspiracji chyba należy szukać w dokonaniach czeskiej nowej fali spod znaku Jiríego Menzla czy Miloša Formana. Kino chwilami zabawne, chwilami przejmujące, pełne purnonsensu, ale i poezji, komediowej szarży, ale i egzystencjalnej refleksji

- napisano we wspomnieniu o Kondratiuku na stronie Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Więcej o:
Komentarze (15)
Nie żyje Janusz Kondratiuk. Reżyser m.in. "Dziewczyn do wzięcia" miał 76 lat.
Zaloguj się
 • mistermadmat

  Oceniono 12 razy 12

  R.I.P. [*] Miałem szczęście posłuchać pana Janusza w tym roku na Poandrocku...

 • dark_knight2

  Oceniono 10 razy 10

  Ukłony za "Dziewczyny do wzięcia". Szkoda człowieka.

 • stop.polonizacji.europy

  Oceniono 9 razy 9

  Wyjątkowy.

 • mppmpp

  Oceniono 8 razy 8

  Wiele intryguących filmów. Kondolencję.

 • antybandzior

  Oceniono 5 razy 5

  Brat długo nie czekał...smutno....

 • eurotram

  Oceniono 4 razy 4

  Na pewno nie odeszła postać anonimowa dla kogokolwiek; bracia Kondratiuk wyrobili sobie nazwisko w świecie filmu,ale... rak trzustki to wyrok,czy to dla zwykłego zjadacza chleba czy nawet dla wielkiego reżysera.

 • karlik_ja

  Oceniono 3 razy 3

  Przemijanie, kto je zrozumie. Po takich informacjach pozostaje pustka nie do zapełnienia.

 • wislano

  Oceniono 1 raz 1

  No to niedobrze , coraz więcej ludzi odchodzi, w tym roku , jeszcze obejrzałem jego film "Jak pies z kotem" film wspaniały , smutny i prawdziwy do bólu , sam pracowałem na neurologii dwa lata ,wiec znałem z autopsji ,całość przekazu.

 • wislano

  0

  Wczoraj ,ben.zilbersztajn "No to zapalmy za spokój jego duszy. Klubowego czy Marlborego?" napisał to zdanie cały wczorajszy dzień nie mogłem sobie przypomnieć z jakiego to filmu cytat, widziałem, ten film wszyscy go zminusowali, ja nie oceniłem , dziś rano zaskoczyło"Czy jest tu panna na wydaniu" reżyserii Janusza Kondriatuka , scenariusz Janusz i Andrzej Kondriatukowie i Roman Kłosowski , nie będę nic mówił zostawię to każdemu pod własną ocenę znajomości filmów eh szkoda gadać.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX