"Oficer i szpieg". Jest zwiastun najnowszego filmu Romana Polańskiego

Choć udział filmu "Oficer i szpieg" w festiwalu filmowym Wenecji spowodował kontrowersje, produkcja Romana Polańskiego opuściła konkurs główny ze Srebrnym Lwem. W sieci teraz pojawił się jej zwiastun.

"Oficer i szpieg" opowiada o głośnym i sfingowanym procesie francuskiego kapitana Alfreda Dreyfusa, którego pod koniec XIX wieku oskarżono o szpiegowanie na rzecz Niemiec. Jego sprawa wywołała skandal, który był głośno komentowany na całym świecie. Ze skandalem kojarzy się też sam film "Oficer i szpieg" - podczas festiwalu w Wenecji przewodnicząca konkursowego jury stwierdziła, że nie pokaże się na jego premierze, żeby nie gratulować oskarżonemu o gwałt na nastolatce Polańskiemu, w odpowiedzi na co producenci grozili odwołaniem pokazu. 

Zobacz też: Producenci filmu Polańskiego grozili wycofaniem go z konkursu w Wenecji. Chodziło o komentarze przewodniczącej jury >>

"Oficer i szpieg". Historia kontrowersyjnej sprawy francuskiego kapitana

W filmie "Oficer i szpieg" przedstawiono przypadek wspomnianego już kapitana Alfreda Dreyfusa, który z powodu swojego żydowskiego pochodzenia był wygodnym celem i doskonałym kozłem ofiarnym dla silnie prawicowych środowisk we Francji. Skazano go za szpiegostwo i zesłano do kolonii karnej na Diabelskiej Wyspie w Gujanie. Problem w tym, że oskarżenie padło na podstawie sfałszowanych dowodów.

Zobacz wideo

Wina prawdziwego zdrajcy została zatuszowana, a on sam uniewinniony. Fałszerstwo wyszło na jaw, a pisarz Emil Zola napisał słynny list o tytule "J'Accuse", który ukazał się na łamach gazet. Polański nawiązuje do tego we francuskim tytule "Oficera i szpiega", który brzmi właśnie "J'accuse", czyli "Oskarżam". W produkcji na ślady perfidnego oszustwa wpada nowy szef wywiadu – Georges Picquart. Wbrew swoim przełożonym bohater za wszelką cenę chce ujawnić prawdę o Dreyfusie. 

W głównej roli Georges'a Piccquarta występuje Jean Dujardin, który dostał Oscara za rolę w filmie "Artysta", a mogliśmy go oglądać także m.in. w "Wilku z Wall Street". Jako Albert Dreyfus partneruje mu Louis Garrel ("Marzyciele"). W obsadzie znalazły się także takie gwiazdy francuskiego kina jak Emmanuelle Seigner, Mathieu Amalric i Melvil Poupaud.

Roman Polański: Afera Dreyfusa jest podobna do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie

Kinematografia podjęła temat afery Dreyfusa jeszcze na koniec XIX wieku, kiedy Georges Meliés w 1899 stworzył film "Sprawa Dreyfusa". Roman Polański następująco uzasadnił, skąd się wziął jego pomysł na zekranizowanie tej historii raz jeszcze:

Już od dawna chciałem nakręcić film o aferze Dreyfusa, traktując go nie jako dramat kostiumowy, lecz jako historię szpiegowską. W ten sposób można pokazać jej podobieństwo do tego, co dzieje się w dzisiejszym świecie: prześladowania mniejszości, absurd środków bezpieczeństwa, tajne trybunały wojskowe, wymykające się spod kontroli agencje wywiadowcze, ukrywanie faktów przez rządy i wściekłą prasę.

Scenariusz do "Oficera i szpiega" napisał Robert Harris, który jest autorem bestsellerowej powieści będącej fabularną bazą dla filmu. Zdjęcia nakręcił nagrodzony Oscarem Paweł Edelman. "Oficer i szpieg" zaliczył głośny debiut na festiwalu w Wenecji we wrześniu tego roku. Widzowie we Francji będą mogli się na niego wybrać od 13 listopada. Polska premiera "Oficera i szpiega" została zaplanowana na 27 grudnia.