"Ikar". Kim był Mietek Kosz grany przez Dawida Ogrodnika?

Film "Ikar. Legenda Mietka Kosza" zadebiutował podczas 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tytułową rolę odgrywa w nim Dawid Ogrodnik. Kim był Mietek Kosz?
Zobacz wideo

Mieczysław Kosz urodził się 10 lutego 1944 w Antoniówce koło Tomaszowa Lubelskiego. Ukończył średnią szkołę muzyczną, a jego klasyczna edukacja i sympatia do muzyki romantycznej dawały o sobie znać w jego własnych utworach. Kosz był pianistą i kompozytorem, którego twórczość wywarła znaczący wpływ na polską muzykę jazzową. Niestety, jego przedwczesna śmierć przerwała obiecującą karierę ulubieńca publiczności i krytyków.

Kim był Mietek Kosz? Pianista zmarł w wieku 29 lat

Mieczysław Kosz był postacią tragiczną. Na skutek postępującej od dzieciństwa choroby w wieku 12 lat stracił wzrok. W czasie swojego krótkiego życia kompozytor zmagał się m.in. z samotnością, depresją i alkoholizmem. Zmarł w wieku 29 lat. W nocy 31 maja 1973 roku wypadł przez okno swojego mieszkania w Warszawie przy Pięknej 10. Jego śmierć uznano za tragiczny wypadek, jednak wiele osób uważa, że Kosz popełnił samobójstwo. 

Mietek Kosz uznawany był za geniusza. Wystąpił na festiwalu jazzowym w Montreux, grał w najlepszych klubach jazzowych, robił międzynarodową karierę. Pozostawił po sobie kilka albumów studyjnych, współpracował m.in. Czesławem Bartkowskim, Jackiem Ostaszewskim, Bronisławem Suchankiem, Januszem Stefańskim i Janem 'Ptaszynem' Wróblewskim. Mimo niekwestionowanego talentu w XXI wieku mało kto o nim pamiętał. Reżyser Maciej Pieprzyca postanowił jednak ocalić go od zapomnienia, przedstawiając jego smutną biografię na srebrnym ekranie. W rolę wirtuoza w filmie "Ikar. Legenda Mietka Kosza" wcielił się Dawid Ogrodnik. Sam film, jak i odtwórca głównej roli zgarnęli wiele pozytywnych recenzji. 

""Dzięki [Dawidowi Ogrodnikowi i] jego fenomenalnej energii i prawdzie, jego słabości zagranej przewspaniale, ["Ikar"] jest historią o wykluczeniu, inności, reakcji ludzi na tę inność, na ludzką słabość, wrażliwość i bezbronność" - napisała o Dawidzie Ogrodniku Karolina Korwin-Piotrowska.

Książka "Ikar. Legenda Mietka Kosza" dostępna jest w formie e-booka w Publio.pl >>

 
Więcej o: