Danny DeVito zawita do Torunia. Aktor odwiedzi festiwal Camerimage

Tegoroczny festiwal Camerimage może się poszczycić listą fantastycznych gości. Do Edwarda Nortona czy Petera Greenawaya dołączy aktor Danny DeVito, który w Toruniu odbierze wyróżnienie za całokształt twórczości.
Zobacz wideo

"Wszechstronny aktor otrzyma nagrodę EnergaCAMERIMAGE" - głosi oficjalna strona toruńskiego festiwalu. W tym roku mowa o Dannym DeVito, który w listopadzie przyjedzie do Polski, aby odebrać Specjalną Nagrodę Camerimage za Całokształt Twórczości dla Aktora. To wyróżnienie bez dwóch zdań zasłużone - Danny DeVito od kilku dobrych dekad bynajmniej nie leniuchuje.

Zobacz też: Edward Norton przyjedzie do Torunia po nagrodę (i nie tylko). Aktor przyjedzie na Camerimage >>

Camerimage 2019. Zdolny do wszystkiego Danny DeVito wyróżniony za całokształt

Wielu z nas Danny DeVito zapewne kojarzy się z dobrą zabawą i humorem - aktor uwielbia bowiem role komediowe, ale niejednokrotnie udowodnił, że potrafi pokazać pazur i nie boi się ekranowych wyzwań. Jego pierwszym większym występem był "Lot nad kukułczym gniazdem" Milosza Formana, gdzie na drugim planie wcielił się w pacjenta zakładu psychiatrycznego. Jak wspominają organizatorzy Camerimage w notce biograficznej aktora, przełom w karierze DeVito nastąpił pod koniec lat 70. za sprawą roli neurotycznego dyspozytora taksówek Louiego de Palmy w serialu komediowym "Taxi".

 

Pamiętne role Danny'ego DeVito to także m.in. Ralph w filmie Roberta Zemeckisa "Romancing the Stone", Sam z komedii "Bezlitośni ludzie" i łasy na oscarowe projekty Martin Weir w "Dorwać małego". Aktor zaliczył epizod w świecie superbohaterów - w 1992 roku zagrał Pingwina w "Powrocie Batmana" Tima Burtona. Od pewnego czasu DeVito dużo rzadziej pojawia się na kinowych ekranach, bo swój czas poświęca pracy nad uwielbianym przez tysiące fanów serialem komediowym "It's Always Sunny in Philadelphia", który na ten moment liczy sobie już czternaście sezonów.

 

Danny DeVito nie ogranicza się jednak do stania przed kamerą. Aktor ma na swoim koncie liczne projekty reżyserskie i producenckie. Na stronie Camerimage czytamy:

DeVito zawsze wytyczał własne reżyserskie ścieżki. A jako producent miał odwagę, by wspierać interesujących filmowców ograniczanych przez reguły komercyjnego rynku. Pomógł powstać między innymi opowiadającemu o pokoleniu X dramatowi "Orbitowanie bez cukru" Bena Stillera, fantastycznonaukowemu majstersztykowi "Gattaca – Szok przyszłości" Andrew Niccola, poruszającej do żywego "Erin Brockovich" Stevena Soderbergha czy wymykającemu się łatwym interpretacjom "Człowiekowi z księżyca" Miloša Formana. Ten ostatni projekt był dla niego wyjątkowo osobisty, gdyż znał prawdziwego Andy’ego Kaufmana z czasów pracy nad "Taxi". DeVito był również producentem wykonawczym przy przełomowym "Pulp Fiction" Quentina Tarantino oraz pokoleniowym komediodramacie "Powrót do Garden State" Zacha Braffa.

Festiwal EnergaCAMERIMAGE odbędzie się w dniach 9-16 listopada. Organizatorzy obiecują, że zaproszą uczestników na seanse kilku filmów z udziałem szanownego laureata.

Więcej o: