Najlepsze horrory na Halloween. W czołówce "Lśnienie" i "Dziecko Rosemary"

Najbardziej przerażające filmy to nie tylko te produkcje, w których dominują potwory, duchy i nadprzyrodzone moce. W kategorii strasznych filmów, które warto obejrzeć na Halloween, pojawiają się także propozycje thrillerów takich jak np. "Funny Games".
Zobacz wideo

Horror jest jednym z najbardziej popularnych gatunków filmowych. W 2019 roku pojawiło się kilka wartych uwagi produkcji takich jak "TO 2" czy "Laleczka Chucky". Na jakie straszne produkcje warto zwrócić uwagę wybierając film na Halloween? Wśród najpopularniejszych produkcji nadal wymieniane są "Lśnienie" i "Dziecko Rosemary".

Najlepsze horrory do obejrzenia na Halloween

"Dziecko Rosemary" uważane jest za jedno z najbardziej przerażających filmów w historii kinematografii. Kultowy film Romana Polańskiego jest adaptacją powieści Iry Levina. Poznajemy w nim historię kochającego się małżeństwa, które poznaje parę sąsiadów. Główna bohaterka, Rosemary zachodzi w ciąże w okolicznościach, których za dobrze nie pamięta. Kobieta dostała od sąsiadów poczęstowana deserem, po którym źle się poczuła i straciła świadomość. U przyszłej matki pojawiają się niepokojące objawy takie jak bladość, utrata wagi czy apetyt na surowe mięso. W filmie ani razu nie pojawia się tytułowe dziecko, chociaż niektórzy widzowie twierdzą, że w końcowej scenie widać je w wózku.

Kultowym filmem grozy jest także "Lśnienie". Film z 1980 roku wyreżyserowany został przez Stanleya Kubricka, a główną rolę pisarza zagrał w nim Jack Nicholson. Film opowiada historię rodziny, która wyjeżdża do hotelu Panorama na czas zimy, gdzie główny bohater ma pracować jako dozorca. Jack z rodziną są jedynymi mieszkańcami budynku, z czasem jednak pisarza zaczynają nawiedzać wizje osób, które razem z nim znajdują się w pensjonacie. Film ceniony jest za doskonałą grę aktorską, która osiągnięta została przez Stanleya Kubricka w niekonwencjonalny sposób. Reżyser zmuszał aktorów do wielu dubli. W scenie, gdzie Shelley Duvall (grająca żonę głównego bohatera), broni się kijem bejsbolowym, kręcona była aż 127 razy z rzędu. W 2016 roku Shelley Duvall przyznała, że zmaga się z chorobą psychiczną, na co według niektórych wpływ mogło mieć "Lśnienie". Film warto zobaczyć także dlatego, że w listopadzie ma mieć premiera filmu "Doktor sen". Ma być ona historią syna pary znanej ze "Lśnienia".

Na Halloween polecany jest także thriller "Funny Games". W filmie pokazana jest historia małżeństwa, które razem z dzieckiem wybiera się na urlop do domku letniskowego nad jeziorem. W pewnym momencie ich spokój narusza dwóch młodych mężczyzn, którzy okazują się sadystycznymi psychopatami. Napastnicy terroryzują rodzinę znęcając się nad nimi psychicznie i fizycznie. Pierwszy film o tym tytule powstał w 1997 roku, a jego reżyserem jest Michael Haneke. Później ta sama historia przedstawiona została w filmie z 2007 roku "Funny Games U.S.". Haneke kręcąc remake własnego filmu zachował ten sam scenariusz i dialogi, zmieniając tylko aktorów.

Wśród polecanych filmów na Halloween są także "Egzorcyzmy Emily Rose". Film opowiada historię kobiety opętanej przez demony. W trakcie egzorcyzmów Emily umiera, a oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci zostaje ksiądz. Film, którego produkcja kosztowała zaledwie 10 mln dolarów przyniósł w samych Stanach Zjednoczonych aż 74,5 mln dolarów zysku.

Więcej o: