"Midway". Dennis Quaid, Woody Harrelson i Nick Jonas jako bohaterowie bitwy, która odmieniła losy wojny na Pacyfiku

Gwiazdorska obsada w opowieści o braterstwie, przyjaźni, a przede wszystkim odwadze dowódców i żołnierzy, którzy zatriumfowali nad potężnym przeciwnikiem. "Midway" w kinach.

"Midway" to wojenna superprodukcja mistrza wielkich filmowych widowisk Rolanda Emmericha, który ma na koncie m.in. "Dzień Niepodległości", "2012" czy "Pojutrze". W jego nowym filmie występują Luke Evans, Woody Harrelson, Patrick Wilson, Mandy Moore, Dennis Quaid, Ed Skrein, Alexander Ludwig, Aaron Eckhart oraz Nick Jonas. 

Zobacz wideo

"Midway" - o czym opowiada film?

Scenariusz opowiada o jednej z najważniejszych bitew w historii ludzkości, która odmieniła losy wojny na Pacyfiku.

Wojna na Pacyfiku, której początek dał atak Cesarskich Sił Powietrznych na bazę Pearl Harbour, od początku układała się po myśli japońskiego dowództwa. Duża część amerykańskiej floty wojenna uległa zniszczeniu, a dowództwo, szczególnie polityczne, nie potrafiło odnaleźć się w nowej sytuacji. W takich okolicznościach amerykańska baza na Midway pełniła rolę ostatniego szańca obrony, po przerwaniu którego Japonia zapanuje niepodzielnie na Pacyfiku co może przesądzić o losach wojny.

Roland Emmerich dzieje bitwy pozwala nam śledzić oczami zwykłych marynarzy, pilotów, a także generałów i polityków, których decyzje miały zdecydować o życiu tysięcy ludzi.

Jedną z kluczowych postaci bitwy o Midway, a tym samym filmu Rolanda Emmericha, był Dick Best, młody twardziel z New Jersey. Mimo że był gościem dość charakternym i brak mu było wyrozumiałości wobec ludzi, którzy nie akceptowali ryzyka z taką łatwością co on, Best był naturalnym przywódcą oraz wyśmienitym pilotem. W tego bohatera wcielił się Ed Skrein.

Kim są inni bohaterowie?

Dennis Quaid zagrał admirała Williama "Bull" Halseya, który dowodził stacjonującym w Pearl Harbor U.S.S. Enterprise, a po druzgocącym ataku z nocy z 6 na 7 grudnia grudnia 1941 roku z przerażeniem obserwował, jak jego ukochana amerykańska flota zaczyna przegrywać wojnę na Pacyfiku ze znacznie liczniejszymi Japończykami. W filmie jest pewnym siebie, charyzmatycznym przywódcą, który nie boi się ryzykować, aby osiągnąć zamierzone cele, ale zawsze ponad wszystko stawia dobro służących pod nim ludzi.

Kolejnym bohaterem filmu jest admirał Chester W. Nimitz, który po ataku na Pearl Harbour został mianowany dowódcą amerykańskiej floty na Pacyfiku, co jeden z oficerów określił "najbardziej wymagającą posadą na świecie". Wiedząc, że Stany Zjednoczone przystąpiły do wojny na dwóch frontach, europejskim oraz pacyficznym, Nimitz (grany przez Woody'ego Harrelsona) zdawał sobie sprawę z odpowiedzialności, którą na siebie przyjmuje. Dlatego poprosił E. Laytona o pomoc w zdobywaniu informacji, by "przywalić Japończykom tak mocno, że to naprawdę poczują".

MidwayMidway Reiner Bajo, mat. prasowe

Patrick Wilson (na zdjęciu powyżej), doskonale znany polskim widzom z "Jacka Stronga" i powiązań z naszym krajem (jego żoną jest polska aktorka Dagmara Domińczyk) to filmowy Edwin Layton, komandor podporucznik marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych, miał za zadanie analizować dane zbierane przez wywiad i wspomagać dowódców w układaniu strategii wojskowej. Pracował blisko z admirałem Nimitzem i jego grupą genialnych łamaczy szyfrów. To on odpowiadał za odkrycie planu japońskiej ofensywy na Midway.

Luke Evans w "Midway" gra Wade'a McClusky'ego - to odważny, znający smak ryzyka oficer w stopniu komandora podporucznika, który na pokładzie U.S.S. Enterprise dowodzi pilotami bombowców nurkujących. Jego zadaniem było przekazywanie lotnikom przed kolejnymi misjami danych o siłach japońskich. Aaron Eckhart wcielił się natomiast w Jimmy'ego Doolittle'a - pomysłowego, uwielbianego przez ludzi dowódcę eskadry bombowców. Admirał Halsey uznawał go za "prawdopodobnie najlepszego cholernego pilota świata". W filmie Doolittle planuje straceńczą misję ataku lotniczego na Japonię, która ma zadać wrogowi cios tam, gdzie ten najmniej się tego spodziewa.

Nick Jonas zagrał natomiast Bruno Gaido, który zajmował się na Pacyfiku łącznością radiową i był na tym obszarze naprawdę niezły, jednakże zapisał się złotymi zgłoskami w bitwie o Midway dzięki niezwykłemu aktowi odwagi, gdy zniszczył japoński samolot lecący prosto na jego statek.

Więcej o: