"Materiały wybielają sprawców tych zbrodni". Morawiecki pisze list do szefa Netflixa w sprawie serialu

"Wierzę, że ten okropny błąd popełniono w sposób niezamierzony" - pisze w liście do szefa Netflixa premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zaznaczył, że liczy na szybką reakcję i poprawienie mapy z serialu "Iwan Groźny z Treblinki".
Zobacz wideo

W tej sprawie zareagowało już Ministerstwo Spraw Zagranicznych, a także partia Jarosława Gowina, czyli Porozumienie. Chodzi o emitowany przez Netflix serial dokumentalny "Iwan Groźny z Treblinki" (oryginalna nazwa to "The Devil Next Door") i mapą, która prezentowana jest w jednym z odcinków produkcji.

Mapa przedstawia rozmieszczenie niemieckich obozów zagłady w trakcie II wojny światowej - jednak pokazano je na mapie współczesnej Polski. Zabrakło więc nie tylko właściwej mapy, ale też podkreślenia czy wyjaśnienia, że Polska była wówczas okupowana przez III Rzeszę.

Premier pisze do szefa Netflixa. "Pewne materiały na platformie zaciemniają fakty"

W poniedziałek głos w sprawie zabrał także premier Mateusz Morawiecki, który poinformował na Facebooku, że napisał list do Reeda Hastingsa, szefa Netflixa. Na wstępie szef rządu zaznacza, że zwraca się do Hastingsa jako "premier kraju, który ogromnie ucierpiał w czasie II wojny światowej".

Sześć milionów naszych obywateli - narodowości polskiej, żydowskiej i wielu innych - padło ofiarą niemieckiego nazistowskiego reżimu terroru. Wielu zamordowano za to, że próbowali pomóc swoim żydowskim sąsiadom. (...). Naszym obowiązkiem jest czczenie pamięci i głoszenie prawdy o II wojny światowej i Holokauście

- czytamy w piśmie Mateusza Morawieckiego.

Dalej premier stwierdza:

Niestety, pewne materiały dostępne na Państwa platformie są bardzo nieprecyzyjne - do tego stopnia, że zaciemniają historyczne fakty i wybielają rzeczywistych sprawców tych zbrodni.

Morawiecki o "Iwanie Groźnym z Treblinki": Wierzę, że ten okropny błąd popełniono w sposób niezamierzony

W tym kontekście przywołuje właśnie "Iwana Groźnego z Treblinki" i kwestię mapy. "Mapa jest nie tylko nieprawdziwa, ale wprowadza widzów w błąd (...). Mój kraj nie istniał nawet w tamtym czasie jako niepodległe państwo" - wskazuje szef rządu.

Wierzę, że ten okropny błąd popełniono w sposób niezamierzony - i mam nadzieję, że będzie Państwo w stanie poprawić go tak szybko jak to możliwe, poprzez modyfikację wspomnianej mapy

- kwituje Mateusz Morawiecki. Premier do listu dołączył raport Witolda Pileckiego, który jako jeden z pierwszych opisał, co Niemcy robili w obozach.

Więcej o:
Komentarze (115)
"Iwan Groźny z Treblinki". Mateusz Morawiecki pisze do szefa Netflixa w sprawie mapy
Zaloguj się
 • thin_air

  Oceniono 50 razy 32

  uwążam, że niezbędne jest tu także jak najszybsze podjęcie uchwał przez Sejm, Senat i Episkopat oraz mocne wystapienia pierwszego sekretarza na forum NATO i ONZ...

 • taroudant

  Oceniono 46 razy 30

  Morawiecki, w tym piśmie wspomnij też o Teletubisu z torebką (cholerne LGBT). I daj odpór Ciasteczkowemu Potworowi z Ulicy Sezamkowej - ośmielił się drań jeden naśmiewać z naszego Umiłowanego Przywódcy. Precz z Hollywood !

 • biesczad1

  Oceniono 31 razy 25

  Ale "zaciemnianie faktów" przez TVPiSzczujnię jakoś mu nie przeszkadza?...

 • jael53

  Oceniono 37 razy 25

  Proszę jeszcze napisać, dlaczego władze polskie nigdy nie wystąpiły o ekstradycję Iwana Demianiuka.

 • marywil2012

  Oceniono 30 razy 20

  Trochę głupio wyszło. Morawiecki składał kwiaty pod pomnikiem brygady świętokrzyskiej. Prawda historyczna go nie obchodzi. To co teraz rząd wyprawia to akty zastępcze. Nie mają pomysłu na Polskę, jak jest afera ich środowiska to się nie pokazują rzez dwa tygodnie. Ale ale jak ktoś jakąś zła mapkę zamieści to są taaacy odważni! Ło i jak im znowu pokazaliśmy....
  Rządzą nami kłamcy i patałachy. Morawiecki do dymisji za aferę hejterską. Pokaż też majątek żony. Cwaniaczku. Od sprostowań do nezflixa jest MSW i osowadczenie już poszło cwana gapo.

 • wujekdolf

  Oceniono 38 razy 20

  nie ma to jak promocja i reklama za free :) oglądnę ten serial na bank :)))

 • loginus

  Oceniono 23 razy 17

  Facet gloryfikujacy NSZ oraz brygade świętokrzyską poucza innych?

 • alejagwiazd

  Oceniono 20 razy 14

  Premier rzadu 40 milionowego kraju ma wazniejsze sprawy niz pisanie listow do netfixa. A moze sie myle

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX