"Oficer i szpieg" hitem we Francji. To najlepsze otwarcie filmu Romana Polańskiego od 33 lat

Po jednym dniu wyświetlania we francuskich kinach "Oficer i szpieg" Romana Polańskiego przyciągnął ponad 46 tys. widzów. Film, przed premierą którego pojawiły się kolejne oskarżenia o gwałt kierowane w stronę reżysera, zajął pierwsze miejsce w rankingu box office. To najlepsze otwarcie filmu Romana Polańskiego od 33 lat.

Według informacji, które przekazał na swoim Twitterze szef dystrybucji kinowej w Gaumont Jérôme Hilal, "Oficer i szpieg" łącznie z przedpremierami ma już na koncie 56 580 widzów i wpływy w wysokości 413 tys. dolarów.

"Oficer i szpieg" - będzie hit na miarę "Pianisty"? 

Najnowszy film Romana Polańskiego uplasował się na pierwszym miejscu francuskiego box-office'u, trzykrotnie przebijając wynik wchodzącego w tym samym czasie "Le Mans 66" z Christianem Bale'em i Mattem Damonem.

Zobacz wideo

Portal Screen Daily podaje, że jest to trzecie najlepsze otwarcie wśród francuskich produkcji w tym roku. "Oficer i szpieg" musiał uznać wyższość dwóch kontynuacji francuskich hitów: "Niewinnych kłamstewek 2" oraz "I znowu zgrzeszyliśmy, dobry Boże!". Jest to jednocześnie najlepsze otwarcie filmu Romana Polańskiego od 33 lat.

Screen Daily podkreśla, że "Oficer i szpieg" ma szansę stać się hitem na miarę "Pianisty" i zgromadzić ponad milion widzów we Francji. Za tamten film reżyser został nagrodzony Oscarem, którego nie odebrał osobiście (od lat nie może pojechać do USA, to konsekwencja ucieczki przed wymiarem sprawiedliwości po zawarciu ugody w sprawie uprawiania seksu z nieletnią).

Roman Polański oskarżany o gwałt

Opowieść o Alfredzie Dreyfusie, francuskim oficerze narodowości żydowskiej, który w 1894 r. został oskarżony, a potem niesłusznie skazany za zdradę państwa, pojawiła się we francuskich kinach w atmosferze skandalu.

Francuska artystka Valentine Monnier na łamach "Le Parisien" oskarżyła Romana Polańskiego o gwałt, którego reżyser miał się dopuścić w 1975 roku. Kobieta miała wtedy 18 lat. Prawnik Herve Temime w imieniu reżysera odrzucił oskarżenia, ale w związku ze sprawą wywiady promujące "Oficera i szpiega" w ostatniej chwili odwołali aktorzy Jean Dujardin i Emmanuelle Seigner.

W dniu premiery aktywiści zakłócili pokaz w jednym z paryskich kin, nie dopuszczając do projekcji. Do Polski nowy film Polańskiego ma wejść 27 grudnia.

Więcej o:
Komentarze (35)
"Oficer i szpieg" hitem we Francji. To najlepsze otwarcie filmu Romana Polańskiego od 33 lat
Zaloguj się
 • kadykianus

  Oceniono 38 razy 32

  Dozylismy czasów, w których można oskarżyć kogokolwiek o cokolwiek, co miało się stać 40 lat temu i skazać go bez sądu. W normalnym kraju i w normalnej rzeczywistości to na tej wywloce, która go oskarża, ciąży obowiązek przedstawienia dowodów. Dzisiaj niektórzy uważają że nie i że jej słowo jest swiete.

  Absurd #metoo manifestuje się także takimi kwiatami jak ten z Kevinem Spacy, którego pewien koleś oskarżył o to, że miał Spacy być "bliski molestowaniu". Przyznam że padłem. Co trzeba zrobić żeby być "bliskim molestowaniu"?. To tak jakby powiedzieć że "ona jest trochę w ciąży".

 • wesslingharald

  Oceniono 26 razy 22

  Valentine Monnier swoim oskarżeniem przysporzyła Polańskiemu sympatyków, obrońców i kolejnych widzów. Właściwie powinien być pazernej małpie wdzięczny. :)

 • jos77

  Oceniono 14 razy 12

  Aktywistów, którzy zakłócili premierę, pozwałbym do sądu - niech zwracają koszty.

 • zebrzec

  Oceniono 16 razy 12

  Brawo Roman, nie dawaj się!

 • telewy2

  Oceniono 11 razy 11

  To taka moda teraz, oskarżyć, wyciągnąć kasę i żyć jak pasożyt.

 • 174pit

  Oceniono 12 razy 10

  Jak nic, w dniu premiery pod polskimi kinami zjawią się moralnie wzdęte bojówki poszczute przez duszpastuchów z Radyja.

 • bezzebnykloszard

  Oceniono 10 razy 8

  BRAWO!
  Nic nie dały bezpodstawne oskarżenia jakiegoś tłustego beztalencia!

 • piotrus.zibi

  Oceniono 9 razy 5

  Dlaczego nie można komentować śmierci biskupa Paetza, tego diabła wcielonego? Znów Starakgate?

 • c.t.k

  Oceniono 5 razy 5

  Gdyby teraz, jakaś kobieta/mężczyzna/gender/ch*j wie kto, oskarżyła tłustego kaczora o gwałt, z przed 40 lat, to co byście powiedzieli?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX