"Mistrz". Powstaje film o legendarnym polskim pięściarzu z Auschwitz

Trwają prace nad realizacją filmu pod tytułem "Mistrz", przedstawiającego losy legendarnego boksera Tadeusza "Teddy'ego" Pietrzykowskiego - pięściarza, który zdobył tytuł mistrza wszechwag niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Film o Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim to oparty na prawdziwych wydarzeniach dramat historyczny przedstawiający nieznaną historię polskiego sportowca, który w miejscu zagłady stał się symbolem nadziei na zwycięstwo nad nazistowskim terrorem. Bokser stoczył w obozie kilkadziesiąt walk, z czego przegrał tylko jedną. Jego ekranowa historia została szczegółowo udokumentowana w oparciu o archiwalne oświadczenia byłych więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau oraz wspomnienia samego boksera.

Zobacz też: Reżyser "Ukrytej gry" z nagrodą "Perspektywa" przyznawaną przez PISF za debiut roku >>

"Mistrz". Pięściarz dawał więźniom nadzieję, że świat nie kończy się na obozie

Rok 1940. Do nowo utworzonego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz trafia pierwszy transport polskich więźniów. Jednym z nich jest Tadeusz "Teddy" Pietrzykowski - przedwojenny mistrz Warszawy w boksie. Kiedy sprowokowany wygrywa walkę z bezwzględnym kapo, boks staje się nową formą rozrywki funkcjonariuszy obozu a zarazem źródłem hazardu dla niemieckich żołnierzy. Po każdej wygranej Teddy’ego wśród polskich więźniów rośnie nadzieja, że ich oprawcy nie są niepokonani.

W roli tytułowej wystąpi Piotr Głowacki ("Bogowie"), a partnerować mu będą m.in.: Marian Dziędziel ("Dom zły"), Grzegorz Małecki ("Kurier"), Rafał Zawierucha ("Pewnego razu... w Hollywood"), Marcin Bosak ("W ciemności"), Marcin Czarnik ("Syn Szawła") oraz Piotr Witkowski ("Proceder").

Produkcja jest pełnometrażowym debiutem fabularnym Macieja Barczewskiego, uhonorowanego w 2017 roku kilkudziesięcioma międzynarodowymi nagrodami za krótkometrażową fabułę na podstawie opowiadania Stephena Kinga "My Pretty Pony" (m.in. Los Angeles Movie Award, Los Angeles Independent Film Festival Award, Hollywood International Moving Pictures Film Award, London Independent Film Award). Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny będzie laureat nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni - Witold Płóciennik ("Ikar. Legenda Mietka Kosza"), a scenografię przygotuje laureatka nagrody Emmy - Ewa Skoczkowska ("Kamienie na szaniec").

Film powstaje przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Producentami obrazu są Krzysztof Szpetmański i Leszek Starzyński (Iron Films sp. z o.o.). Na ekrany polskich kin film o Tadeuszu „Teddym” Pietrzykowskim trafi jesienią 2020 roku. Za dystrybucję odpowiada Galapagos Films.

Więcej o:
Komentarze (15)
"Mistrz". Powstaje film o legendarnym polskim pięściarzu z Auschwitz
Zaloguj się
 • dozia1

  Oceniono 37 razy 37

  Życzę reżyserowi udanego filmu, nich wszyscy zapamiętają pana Tadeusza Pietrzykowskiego.
  Miałem ten zaszczyt poznać Go (był moim nauczycielem WF w szkole podstawowej w Bielsku- Białej), malował piękne obrazy.
  Należę do pokolenia , którego niektórzy nauczyciele i wychowawcy mieli właśnie takie niewyraźne koślawe tatuaże na przedramieniu. Były to właśnie numery obozowe.

 • byann

  Oceniono 11 razy 7

  Polak? Oscarów nie będzie.

 • memphis90

  Oceniono 3 razy 3

  Obyśmy tylko nie dostali kolejnego "Tatuażysty ", bo jak znów ktoś spróbuje nam wmawiać, że więźniowie w jedwabnych pończoszkach wypoczywali w niedziele na terenach rekreacyjnych obozu zajadając czekoladki, to zacznę wyć...

 • valla

  Oceniono 9 razy 1

  oby nie kolejny polski gniot…. polskie filmy ostatnich czasu to totalne dno - I ci pseudo aktorzy - Szyc I spolka - tego sie nie da ogladac!!!

  dalej zyje duzo osob - ktore go znalo. warto to uwzglednic

 • kapitan_kloss

  Oceniono 5 razy 1

  Polecam Triumf Ducha z Willemem Dacie. To samo miejsce, żydowski bokser z greckich salonik, walki za kromkę chleba. Prawdziwa historia.

 • kapus0001

  0

  O ile dobrze kojarzę, to ten temt już kiedyś został wykorzystany w filmie;
  www.filmweb.pI/film/Triumf+ducha-1989-11200

 • ohmylord

  Oceniono 2 razy -2

  a ten pseudonim Teddy, to go miał od kiedy? Nie od po śmierci mam nadzieję...
  warto wspomnieć, że Oświęcimiu był nie całe 2 lata.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX