Brytyjscy reżyserzy zalecają, jak kręcić seks i nagość. "Żaden z członków obsady nie może się czuć wykorzystywany"

Zaraz po tym, jak Emilia Clarke ujawniła, jakie problemy napotkała na planie "Gry o tron" przy kręceniu rozbieranych scen, brytyjskie stowarzyszenie twórców Directors UK wydało dokument ze wskazówkami dotyczącymi filmowania tak specyficznych aspektów jak seks czy nagość.
Zobacz wideo

Emilia Clarke w swoim ostatnim wywiadzie przyznała, że nie chciała grać w scenach rozbieranych, tym bardziej że wywierano na niej w tym temacie bardzo silną presję. Jak podał portal Deadline, słowa Clarke były zapalnikiem dla organizacji Directors UK zrzeszającej brytyjskich filmowców, która tuż po upublicznieniu wspomnianego wywiadu z aktorką zaprezentowała swój ciekawy projekt. Ze wsparciem Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych czy Brytyjskiego Instytutu Filmowego wydała ona poradnik "Directing Nudity & Simulated Sex" ("Reżyserowanie nagości i symulowanego seksu").

Czytaj też: "Gra o tron": Emilia Clarke odmówiła zagrania w rozbieranej scenie: "Zawiedziesz swoich fanów" >>

Nie ma mowy o jakimkolwiek dyskomforcie na planie. Musi być dobra atmosfera i ścisła współpraca z koordynatorem

Dokument stworzony przez Directors UK to pierwszy w Wielkiej Brytanii zbiór wytycznych dotyczących filmowej nagości i scen seksu. "Directing Nudity & Stimulated Sex" swoją zawartością obejmuje m.in. techniki prób, reżyserowanie scen przemocy seksualnej, planowanie ujęć tak, aby były one w zgodzie z indywidualnymi umowami aktorów, i "szukanie kreatywnych rozwiązań dla problemów, które mogą wystąpić podczas pracy".

W poradniku autorzy piszą m.in., że podczas castingów w ogóle nie powinny występować przypadki pokazywania się przez aktorów całkowicie nago. W razie, jeżeli nie da się uniknąć półnagości, pojawia się postulat, aby rutynową praktyką było zakładanie przez występujących bikini lub kąpielówek, a także przyprowadzenie ze sobą osoby towarzyszącej, która na czas przesłuchania zostanie z aktorem czy aktorką. 

Jeśli chodzi o samą pracę na planie, zalecane jest skrupulatne planowanie technicznej realizacji scen intymnych i przeprowadzanie odpowiednio wcześnie prób. Reżyser powinien cały czas mieć na uwadze samopoczucie i przygotowanie wszystkich biorących udział w nagraniach - jeżeli tylko którykolwiek z odtwórców czuje się niekomfortowo, bezwzględnie nie należy kontynuować prac, ale raczej zadbać o poprawę atmosfery. Dokument mocno podkreśla też istotę ścisłej współpracy reżysera z koordynatorem do spraw intymności, który musi być obecny przy kręceniu ujęć erotycznych. Z pełną treścią "Directing Nudity & Stimulated Sex" można się zapoznać pod tym linkiem.

"Reżyser powinien dbać o pełne wzajemnego szacunku środowisko"

Jak powiedziała Susanna White, reżyserka zasiadająca w zarządzie Directors UK, na barkach każdego reżysera spoczywa czuwanie nad "profesjonalnym i pełnym wzajemnego szacunku środowiskiem na planie". White dodała:

Wszyscy tu jesteśmy, ponieważ chcemy opowiadać fascynujące i robiące wrażenie historie. Żaden członek obsady lub ekipy nie powinien nigdy znajdować się w sytuacji, w której czułby, że jest w niebezpieczeństwie, że jest wykorzystywany lub źle traktowany, a szczególnie przy tworzeniu tak delikatnych materiałów.

Według reżyserki opracowane przez Directors UK wskazówki "wyznaczają standardy kręcenia scen związanych z intymnością i pomogą w budowaniu bezpiecznego otoczenia dla wszystkich na każdym planie telewizyjnym czy filmowym". Swoim patronatem dokument objęły wszystkie najważniejsze organizacje filmowców w Wielkiej Brytanii, w tym wspomniana wcześniej Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, przyznająca prestiżowe nagrody BAFTA.

Więcej o: