Agnieszka Holland i Anne Applebaum dostały od prezydenta Ukrainy order państwowy

Prezydent Ukrainy odznaczył Agnieszkę Holland i amerykańsko-polską dziennikarkę Anne Applebaum orderem księżnej Olgi III stopnia za zgodne z faktami opowiadanie o tragedii Wielkiego Głodu na Ukrainie. Oprócz nich odznaczenia dostały jeszcze dwie osoby.
Zobacz wideo

"Order księżnej Olgi III stopnia jest przyznawany za wybitne zasługi m.in. w działalności naukowej, społecznej, kulturalnej, oświatowej czy państwowej. Dekretem prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego odznaczenie to przyznano Agnieszce Holland oraz amerykańsko-polskiej dziennikarce Anne Applebaum" - podaje oficjalna strona prezydenta.

Agnieszka Holland z orderem państwowym od prezydenta Ukrainy

Agnieszka Holland, która pełni także funkcję prezes Europejskiej Akademii Filmowej, i Anne Applebaum - dziennikarka pisząca m.in. dla gazety "The Washington Post" - dostały od prezydenta Ukrainy order za znaczący wkład w zachowanie pamięci o ofiarach Wielkiego Głodu na Ukrainie, który trwał w latach 1932-1933. Odznaczenia przyznano przy okazji obchodów Dnia Ofiar Wielkiego Głodu. Podczas uroczystości upamiętniającej ofiary tej tragedii prezydent powiedział:

Są w naszej historii wydarzenia bardzo bolesne do przywołania, które nie mogą jednak zostać zapomniane. Zbrodnie, które udowadniają, że przemoc i cynizm nie mają granic. Katastrofy, których normalny człowiek nie życzyłby nawet swojemu najgorszemu wrogowi. Tragedie tak wielkie, że ludzkość jeszcze nie wynalazła słów, którymi można by opisać ból, którego doświadczyli Ukraińcy. Dziś czcimy pamięć ofiar Wielkiego Głodu, zbrodni ludobójstwa, której dopuścił się totalitarny reżim stalinowski na naszych ludziach, obywatelach Ukrainy.

Prezydent podkreślił, że nad Wielkim Głodem przeprowadzono wiele badań, opublikowano wiele archiwaliów i dokumentów, nakręcono wiele filmów i napisano wiele książek - Ale nawet tak wielka baza dowodów nie daje odpowiedzi na najprostsze pytanie, jakie przychodzi do głowy lub do serca - 'Po co?' Jak może zaistnieć myśl o wyniszczeniu całej nacji? Jak można odebrać ostatni okruch chleba i ostatni promyk nadziei. Nadziei, że przynajmniej twoje dzieci dożyją do następnego poranka - wygłosił.

Agnieszka Holland wyreżyserowała film "Obywatel Jones" poświęcony historii korespondenta "Western Mail" Garetha Jonesa i jego wyjazdu do ZSRR w 1933 roku. Dziennikarz zasłynął na całym świecie dzięki wywiadowi, który przeprowadził z Adolfem Hitlerem, gdy ten doszedł do władzy w Niemczech. Następny miał być wywiad ze Stalinem, jednak gdy Brytyjczyk dowiedział się o Wielkim Głodzie na Ukrainie, pojechał tam i został naocznym świadkiem tego, jak okrutne żniwo zebrała klęska głodu. Szacuje się, że na Ukrainie z głodu zmarło wtedy od trzech do sześciu milionów osób. W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" Holland mówiła: - Historia Garetha Jonesa jest niezwykle aktualna. Mówi o zdradzie Zachodu i obojętności wobec wybuchu czegoś potwornego. Film dostał Złote Lwy na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Applebaum napisała książkę "Czerwony Głód", która udowadnia, że Wielki Głód, zaraz po Holocauście, był największym aktem ludobójstwa dokonanym w XX wieku.

Oprócz Holland i Applebaum, orderem została odznaczona też doradczyni kancelarii rządu Republiki Litwy Diana Varnaite. Krzyżem Iwana Mazepy został z kolei odznaczony przewodniczący Stowarzyszenia Ukraińców Bałtyckich Leonid Tregub.

Więcej o: