Wycofają nominacje dla Romana Polańskiego do Europejskiej Nagrody Filmowej? "Nie jest ofiarą. Jest przestępcą seksualnym"

Roman Polański i jego film "Oficer i szpieg" mają cztery szanse na statuetkę wręczaną na gali Europejskich Nagród Filmowych. Kilka dni przed imprezą pojawiła się petycja skierowana do organizatorów - jej autorzy apelują o usunięcie polskiego reżysera z grona nominowanych.
Zobacz wideo

"Oficer i szpieg" został wyróżniony nominacjami dla najlepszego filmu, reżysera, aktora (Jean Dujardin) oraz scenariusza (współautorami są Robert Harris i Roman Polański). Ogłoszenie zwycięzców nastąpi podczas gali 7 grudnia.

Tymczasem, grupa przedstawicieli branży filmowej skierowała petycję do dyrektora Europejskiej Akademii Filmowej, w której apeluje o wykluczenie Polańskiego z grona nominowanych do nagród. List podpisali m.in. aktorki Rosanna Arquette i Catherine Zavlav oraz Andrea Bescond i Eric Metayer nagrodzeni Cezarem za scenariusz "Łaskotek". Piszą:

Wyjaśnijmy coś. Polański nie jest ofiarą. Jest przestępcą seksualnym.

Roman Polański oskarżany. "Akceptacja środowiska filmowego dla niego musi się skończyć"

"Najwyższy czas, by Europa przestała pozwalać przestępcom seksualnym jak Polański na bezkarność. Zwrócenie w taki sposób uwagi na gwałcicieli będzie wiadomością dla ofiar przemocy seksualnej i wykorzystywania dzieci: Wierzymy wam, przerywamy zmowę milczenia, bierzemy się za zmiany" - można przeczytać w oświadczeniu. Sygnatariusze dodają:

Akceptacja środowiska filmowego dla Polańskiego musi się skończyć. Ten współudział przyzwalający na 'oddzielenie sztuki od artysty' musi się skończyć.

Roman Polański, który uciekł ze Stanów Zjednoczonych w 1978 roku, jest ścigany w USA nakazem aresztowania za nielegalny seks z nieletnią. Kilka tygodni temu, gdy "Oficer i szpieg" wchodził na ekrany francuskich kin, o rzekomym gwałcie i pobiciu sprzed 40 lat opowiedziała francuska artystka Valentine Monniet. Prawnik reżysera zaprzeczył, ale informacja wywołała protesty aktywistów i dyskusję na temat wykluczenia Polańskiego z francuskiego stowarzyszenia filmowców.

Z kolei w zeszłym tygodniu część studentów łódzkiej filmówki sprzeciwiła się wizycie Romana Polańskiego w szkole i zaapelowała do władz uczelni, by odwołały spotkanie z filmowcem. W wydanym oświadczeniu rektor uczelni, Mariusz Grzegorzek napisał m.in., że nie do końca podziela punkt widzenia oburzonych oraz, że Roman Polański jest wielkim artystą sztuki filmowej i uczelnia ma wobec niego ogromny dług wdzięczności. Polański sam jednak odwołał wizytę.

Więcej o:
Komentarze (353)
Wycofają nominacje dla Romana Polańskiego do Europejskiej Nagrody Filmowej? "Nie jest ofiarą. Jest przestępcą seksualnym"
Zaloguj się
 • bolekowski

  Oceniono 229 razy 85

  Palnijcie się ludzie w głowę, Polańskiemu brawa za seks z nastolatką brawa się nie należą, ale"
  1. ta 13- latka współżyła wcześniej ze swoim chłopakiem
  2. matka sama przywiozła ją na sesję z Polańskim
  3. reżyser zapłacił za to dwukrotnym pobytem w pierdlu
  4. ta sprawa złamała mu karierę w USA
  5 .dogadał dawno temu się z tą kobietą, która sama prosi, aby dać mu spokój
  6. od wielu, wielu lat Polański jest przykładnym mężem i ojcem

 • marek277

  Oceniono 132 razy 70

  A co z podstawowa zasada naszej cywilizacji domniemania niewinnosci:
  "Niewinny, dopóki nie udowodni mu się winy". Teraz po 40,50 latach jakies panie beda sobie "przypominaly" "krzywdy" i na podstawie byc moze zmyslonych historii wydawly wyroki. Przeciez ich realcje nie sa obiektywnie weryfikowalne. To jest w porzadku?

 • westgreg

  Oceniono 109 razy 65

  Jak w wyścigu o nagrodę wygrać z Polańskim? Do całkiem niedawna, warunkiem wystarczającym było po prostu zrobienie lepszego filmu. Niestety, te czasy już się skończyły. Namnożyło się beztalencia, które chciałoby mistrzowi dorównać. A że mu do pięt nie dorasta, więc chwyta się metod z rynsztoka żywcem wyjętych.

 • white_lake

  Oceniono 96 razy 46

  aktorki tak znane, że tylko jedną widziałam sto lat temu w jednym filmie, świetnym zresztą, ale tam była najsłabszym punktem :D
  odp*dolić się od Romana proszę, zajmijcie się prawdziwymi zbrodniarzami, tym, co się dzieje DZISIAJ, a nie 40 lat temu,
  co było, a nie jest, nie pisze się w rejestr, nadęte bździągwy

 • drakaina

  Oceniono 89 razy 43

  Przypomnijmy, że ofiara ze sprawy, za którą Polański został skazany, wybaczyła i prosiła o to, żeby do tego nie wracać. Tak się szanuje jej wolę? I czy ktokolwiek pomyślał, że kolejną ofiarą tego wszystkiego jeșt Emmanuelle Seigner, z którą Polański jest od trzydziestu lat szczęśliwie żonaty? Że jej się w ten sposób niszczy życie?

 • blueel

  Oceniono 59 razy 39

  OK, bardzo proszę, to jedziemy dalej! Zdejmujemy ze ścian wszystkich galerii świata obrazy Gauguin'a. Facet był ohydnym pedofilem, który zarażał swoje kompletnie nieświadome zagrożenia ofiary kiłą. Albo przy każdym obrazie powinna być zamieszczona notka, że facet był w świetle dzisiejszego prawa odrażającym predatorem.

  Uważam, że postępki z życia prywatnego powinny być ujawniane wobec każdej osoby publicznej: artystów, polityków, naukowców etc. Jeżeli jest taka możliwość, to natychmiast taka osoba powinna zostać poddana karze, a po odbyciu kary powinno się takiej osobie umożliwić dalsze funkcjonowanie w społeczeństwie. Polański ma prawo funkcjonować jako artysta, a jego życie prywatne już zostało ujawnione, ocenione i kara została wymierzona. Teraz ma on obowiązek wobec społeczeństwa tworzyć dzieła, które choć trochę odkupią jego winę. Jaki ma sens skazywanie tego gościa na dożywotnią banicję. Poza tym ofiara mu wybaczyła i zrobiła to nie dla niego a dla własnego zdrowia psychicznego. Bo wyciąganie ciągle jego przeszłości jest tym samym rozdrapywaniem jej ran w nieskończoność.

 • art_102

  Oceniono 57 razy 35

  Żeby ta tłuszcza i niedorobione aktoreczki tyle czasu i energii poświeciły dzieciom latami gwałconymi przez kler, co incydentalnej sytuacji Polańskiego, który na dodatek nie zgwałcił, tylko uprawiał sekst z nastolatką, którą matka przyprowadziła wieczorem na imprezę u Nicholsona, i to w latach kiedy działo sie ostro - seks, dragi i rock and roll, to miałoby jakiś sens.
  Dziewczyna pochwaliła sie intymnym poznaniem z gwiazdami Hollywood przyjaciółce, i się zaczęło.
  Incydent, który Polański odpokutował już więzieniem, finansowo, i o którego wymazanie z mediów prosiła wielokrotnie sama zainteresowana, a który dalej rozgrzewa polskie katolstwo i patriotów wyklętych do czerwoności, ma się nijak do znęcania się przez kler nad swoimi ofiarami i wyciaganiem dzieci z biednych domów rodzinnych "pod opiekę", więzienie tygodniami, miesiącami w mieszkaniach w celu wykorzystywania seksualnego, i dotyczy to nawet 10. latków, co trwa latami, i nikt tego nie drąży, nie ma potrzeby ścigania, ani ukarania.
  Sam Smarzowski, po filmie Kler i dokumencie, gdzie wypowiadały sie ze szczegółami ofiary,, ale i pod nazwiskiem przyznało się do czynności kilku klerykow, nie wzbudził zainteresowania ani prokuratury, ani suwerena.
  Ale sfrustrowane gwiazdeczki i polskie zaścianki, odpuszczają zbiorówkę i walą w P:olańskiego, jak w bęben.
  Warto zobaczyć jak wygląda odstawiona 14. latka.
  N ie tylko Polański mógłby sie zagalopować sadzac, ze ma do czynienie z dziewczyną 20+, i nawet n tylko o strój chodzi, ale o wyzywające pozy i wulgarny język, o czym można sie przekonać oglądając jej pojawienie się u Wojewódzkiego.
  Kto by wpadł na to, że to 14 letni dzieciak?

  lelum.pI/wp-content/uploads/2019/04/roskana-w%C4%99giel-3.jpg

  lelum.pI/wp-content/uploads/2019/08/roksana-w%C4%99giel-instagrsam-1.png\

  www.instagram.com/p/B5BKLg7hR2p/?utm_source=ig_embed

  bi.im-g.pI/im/bb/32/18/z25374395V,Roksana-Wegiel.jpg

 • felicjan.dulski

  Oceniono 66 razy 24

  Może być ostatnim matołem, nieudacznikiem, antytalenciem, grafomanem, dyletantem, profanem, leniem, psują, szkodnikiem...
  Byle dobrze się prowadził.
  Taka Wolska!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX