Europejskie Nagrody Filmowe. Roman Polański bez statuetek. Niespodziewanie znów wygrała... "Zimna wojna"

Roman Polański i jego film "Oficer i szpieg" mieli cztery szanse na statuetkę Europejskich Nagród Filmowych, choć przeciwko honorowaniu Polaka protestowała część środowisk filmowych. Ostatecznie nominacji nie wycofano, co jednak nie pomogło Polańskiemu. Ponownie sukces odniosła inna polska produkcja - "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, który odebrał nagrodę publiczności. Niekwestionowanym zwycięzcą EFA została jednak "Faworyta" Yorgosa Lanthimosa.
Zobacz wideo

"Oficer i szpieg" został wyróżniony nominacjami dla najlepszego filmu, reżysera, aktora (Jean Dujardin) oraz scenariusza (współautorami są Robert Harris i Roman Polański).

Przed ceremonią wręczenia nagród grupa przedstawicieli branży filmowej skierowała petycję do dyrektora Europejskiej Akademii Filmowej, w której apeluje o wykluczenie Polańskiego z grona nominowanych. List podpisali m.in. aktorki Rosanna Arquette i Catherine Zavlav oraz Andrea Bescond i Eric Metayer nagrodzeni Cezarem za scenariusz "Łaskotek", poruszającego filmu opowiadającego historię ofiary pedofilii. Pisali:

Wyjaśnijmy coś. Polański nie jest ofiarą. Jest przestępcą seksualnym (...). Akceptacja środowiska filmowego dla Polańskiego musi się skończyć. Ten współudział przyzwalający na "oddzielenie sztuki od artysty" musi się skończyć.

Nominacji dla filmu Polańskiego i jego samego nie wycofano, jednak polski reżyser i tak nie został nagrodzony ani jedną statuetki. Nagroda dla najlepszego reżysera, w której był nominowany Polański, przypadła Yorgosowi Lanthimosowi za film "Faworyta". On również, a właściwie wszyscy twórcy "Faworyty", zgarnęli Polańskiemu sprzed nosa główną nagrodę, dla najlepszego europejskiego filmu.

Polak nie wygrał też nagrody dla najlepszego scenarzysty, otrzymała ją Celine Sciamma za "Portret kobiety w ogniu". 

Europejskiej Nagrody Filmowej nie otrzymał również Jean Dujardin, odtwórca głównej roli w filmie "Oficer i szpieg. Nagroda przypadła Antonio Banderasowi za film "Ból i blask". 

Kolejny rok, kolejna nagroda dla "Zimnej wojny"

Niespodziewanie, bo rok po sukcesie na tej samej gali, nagrodę odebrał inny polski film - "Zimna wojna", która była nominowana w konkursie publiczności. 

Przypomnijmy, że "Zimna wojna" w ubiegłym roku była absolutnym zwycięzcą ceremonii. Twórcy zabrali do domu łącznie pięć statuetek - dwie dla Pawła Pawlikowskiego za scenariusz i reżyserię, dla Jarosława Kamińskiego za najlepszy montaż, dla Joanny Kulig dla najlepszej europejskiej aktorki oraz za najlepszy film europejski. Statuetkę za Najlepszy Film Animowany otrzymał inny Polak, Damian Nenow, współtwórca "Jeszcze dzień życia". 

"Faworyta" wielkim zwycięzcą

Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej gali okazała się "Faworyta". Film zgarnął aż osiem statuetek - dla najlepszego filmu, najlepszej komedii, reżysera, aktorki, operatora, kostiumologa, montażysty i charakteryzatora. 

Europejski triumf jest prawdopodobnie pewnym pocieszeniem po Oscarach, gdzie "Faworyta" - mimo aż dziesięciu nominacji, w tym dla najlepszego filmu - zdobyła tylko jedną statuetkę. Przemowa Olivia Colman, którą nagrodzono Oscarem dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej, była bodaj najbardziej wyrazistym momentem gali, a ona sama podbiła serca wielu Amerykanów. Niemniej, twórcy filmu zostali nieco skrzywdzeni przez Akademię. Dla porównania, "Roma", która również miała dziesięć nominacji, otrzymała trzy statuetki w prestiżowych kategoriach - za najlepszy film anglojęzyczny, dla najlepszego reżysera i za najlepsze zdjęcia.

Pełna lista zwycięzców 32. Europejskich Nagród Filmowych:

 • Europejski film: "Faworyta"
 • Europejska komedia: "Faworyta"
 • Europejski film dokumentalny: "For Sama"
 • Europejski reżyser: Yorgos Lanthimos za "Faworytę"
 • Europejski scenarzysta: Celine Sciamma za "Portret kobiety w ogniu"
 • Europejska aktorka: Olivia Colman za "Faworytę"
 • Europejski aktor: Antonio Banderas za "Ból i blask"
 • Nagroda publiczności: "Zimna wojna"
 • Europejski film krótkometrażowy: Bogdan Muresanu za "Prezent pod choinkę"
 • Europejski fabularny film animowany: "Buñuel w labiryncie żółwi"
 • Europejskie odkrycie: Ladj Ly, "Nędznicy"
 • Nagroda EURIMAGES dla koproducentów: Ankica Jurić Tilić
 • Nagroda za osiągnięcia serialowe: Twórcy "Babilon Berlin"
 • Osiągnięcia w światowej kinematografii: Juliette Binoche
 • Nagroda za całokształt twórczości: Werner Herzog
 • Najlepszy operator: Robbie Ryan, "Faworyta"
 • Najlepsza scenograf: Antxón Gómez, "Ból i blask"
 • Nagroda młodej publiczności: Johan Timmers, "Kickbokserka"
 • Najlepszy kostiumolog: Sandy Powell, "Faworyta"
 • Najlepszy montażysta: Yorgos Mavropsaridis, "Faworyta"
 • Najlepszy kompozytor: John Gurtler, "Błąd systemu"
 • Najlepszy charakteryzator: Nadia Stacey, "Faworyta"
 • Nagroda University Film Award: Celine Sciamma, Benedicte Couvreur, "Portret kobiety w ogniu"
 • Najlepszy dźwiękowiec: Eduardo Esquide, Laurent Chassaigne i Nacho Royo-Villanova, "Noc przez dwanaście lat"
 • Najlepsze efekty specjalne: Neha Hirve, Martin Ziebell, Jesper Brodersen, Sebastian Kaltmeyer i Torgeir Busch, "About Endlessness"
Więcej o:
Komentarze (160)
Europejskie Nagrody Filmowe. Roman Polański bez statuetek. Niespodziewanie znów wygrała... "Zimna wojna"
Zaloguj się
 • wylye

  Oceniono 87 razy 47

  To, czy Polański "powinien czy nie powinien" siedzieć to kwestia prawa i jego interpretacji. To czy filmy Polańskiego są wielkie i niesamowite, powinni ocenić widzowie. Statuetki i plakietki wsuńcie sobie głęboko do kiszek stolcowych. Parafrazując klasyka - Polański wielkim artystą jest. Jego filmy oglądają miliony ludzi na świecie bez względu na dywagacje takie jak wasze tutaj. Jesteście jak faryzeusze... nie przeszkadza wam, co robi jakiś tam... Banaś prowadzący "lupanar" nie przeszkadza wam jakiś Piotrowicz - "zawiędły prl-wski prokurator" ani "prezio - deweloper, sodomita" _przeszkadza wam "żyd - Polański" który po pół wieku poza granicami kraju - mówi piękną polszczyzną i nie mówi "chodzom, robiom, pijom czy śpiewajom" - jak wasz autorytet - prezio... Hę?

 • white_lake

  Oceniono 69 razy 33

  i tak możecie mu skoczyć, bo jest najlepszy, to GENIALNY reżyser! po prostu człowiek-kino,
  błędy i obsuwy zdarzają się każdemu, ale tylko on płaci za to przez całe życie,
  a dlaczego? bo jest sławny, bo jest wybitny, bo jest na świeczniku od 50 lat, jego historia składa się z ekstremów, największe sukcesy i sława, a równocześnie najstraszniejsze tragedie...
  te wszystkie żałosne, obszczekujące go burki nie przeżyły nawet promila tego co on, próbują się dowartościować jego kosztem, ale nie mają szans

 • pi_sz

  Oceniono 37 razy 23

  Co za idiotyczny artykuł. Zamiast napisać kto wygrał, to cały czas czego Polański NIE dostał.

 • augenthaler

  Oceniono 25 razy 17

  Polański jest wybitnym reżyserem, tak jak Dostojewski był wybitnym pisarzem. Polański jako człowiek popełniał błędy, Dostojewski był rasistą. Oddzieliłbym jednak dorobek artystyczny od słabości artystów.

 • mniklasp

  Oceniono 26 razy 16

  Europejczycy zjadaja swoj wlasny ogon przez eliminacje wybitnej sztuki filmowej, marginelizowanie swiatowego talentu Polanskiego, osmieszanie sie ( nagradzanie po raz drugi) i promocje hipokryzji.

 • du100

  Oceniono 34 razy 16

  czy p.Polański zniewolił przemocą ?Takie są USA .Prawo jest inne w każdym stanie.
  W Texasie skazali faceta na 30 lat za to ,że kąpał swoją kilkuletnią pasierbicę bez gumowych rękawiczek."
  Po 40 latach pojawia się coraz wiecej zgwałconych 'czy wszystkie są ofiarami?czy nie robiły wtedy kariery za wszelką cenę (dotyczy to też panów) czy nie chcą teraz znaleźć się na afiszu.
  40 lat temu nikt nie znał słowa mobbing,molestowanie.Nie stosujcie tych praw dzisiaj jakby nic się nie zmieniło.
  "Ofiara" przebaczyła p.Polańskiemu dostała zadośćuczynienie a Wy dalej skazać pedofila.
  Pedofil to osoba ,którą zaspokaja sex z dziećmi czy jednorazowy sex z nieletnią (jak nie wiesz ) to pedofila?
  Według Waszego "cennika" śmierć to za mało.Tacy to katolicy
  nie jest pedofilią

 • pani_rosomak

  Oceniono 29 razy 15

  Dlaczego niewątpliwe dokonania Polańskiego w dziedzinie sztuki filmowej ocenia się przez pryzmat nieszczęsnego incydentu damsko-męskiego który odbył sie z pół wieku temu? Co ma piernik do wiatraka na mily Bóg? Toż to absurd zupełny.

 • art_102

  Oceniono 32 razy 14

  @soso_soso
  Matka sama przywiozła późnym wieczorem odpicowaną 13. letnią córkę na imprezę do Nicholsona?
  Polański jej nie zgwałcił, uprawiał z nią seks, dziewczyna nie był chyba szczególnie przybita, skoro pochwaliła sie koleżance, ze była ze znanym reżyserem.
  Wystarczy popatrzeć na Roksanę Węgiel, wdzięczącą i wypinającą sie w seksownych pozach, w szpilkach, getrach i ledwie co pojawiającymi sie cycuchami na wierzchu.

  KAŻDA ZAPYTANA OSOBA dawała jej około 20 lat.
  Na tym zdjeciu tyle co skończyła 14.

  jastrzabpost.pI/wp-content/uploads/2019/04/54248201_986066364920899_1198592993450237750_n-964x1024.jpg

  Facet płaci za to całe życie, a podrzędne aktorki, które nie jednemu dały d...y, żeby zaistnieć, teraz żądają jego wykluczenia, bo co?
  Bo kariery nie zrobiły, a może nie połaszczył sie na ich wdzięki.
  A Wolaom nie przeszkadzają księża molestujący małe dzieci, 9, 10, lletnie. M olestujący i gwałcący je wiele razy. Nie przeszkadza im ksiadz, który pod pretekstem opieki zabiera nastoletnią córkę z ubogiego domu,, zamyka ją na kilka miesięcy w pokoju w wynajętym mieszkaniu, i przychodzi codziennie jak do burdelu. itp., itd.
  rzygać się chce.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX