Kirk Douglas obchodzi dziś 103. urodziny! Rozgłos przyniósł mu film Stanleya Kubricka

Kirk Douglas, gwiazda Hollywood, laureat Oscara za całokształt twórczośc o jeden z największych autorytetów adeptów sztuki aktorskiej, kończy dziś 103 lata. Artysta wystąpił w ponad 80 filmach.

Kirk Douglas (jego właściwe nazwisko to Issur Danielovitch Demsky) urodził się 9 grudnia 1916 roku w Amsterdamie, w stanie Nowy Jork. Jego rodzice byli żydowskimi emigrantami z carskiej Rosji, którzy przyjechali do USA w 1908 roku.

103. urodziny Kirka Douglasa. Największy rozgłos przyniósł mu film Stanleya Kubricka

Kiedy miał 14 lat, Kirk Douglas postanowił, że zostanie aktorem. Studiował język angielski na Saint Lawrence University w Canton, a następnie otrzymał stypendium w Amerykańskiej Akademii Sztuk Dramatycznych w Nowym Jorku. Od kiedy Stany Zjednoczone przystąpiły do II wojny światowej w 1941 roku, aż do jej zakończenia służył w marynarce wojennej.

>>> W "Disco Relax" odpalili bombę. Pojawiła się lista przebojów. Co było pierwszym numerem jeden?

Zobacz wideo

Kirk Douglas wrócił do Nowego Jorku tuż po wojnie. Pracował w radiu, teatrze i reklamie, występował też na Broadwayu. Filmowo zadebiutował w 1946 roku, wcielając się w jednego z bohaterów "Dziwnej miłości Marthy Ivers". Zagrał także w takich filmach jak "Spartakus" w reżyserii Stanleya Kubricka (ten film przyniósł mu największą sławę), "Ścieżki chwały", "Pasja życia" czy "20 000 mil podmorskiej żeglugi". Ostatni film, w którym się pojawił, to dramat "Illusion" z 2004 roku. W 1996 roku został uhonorowany Oscarem za całokształt twórczości. Wcześniej był trzykrotnie nominowany do tej nagrody.

W połowie lat 60. Kirk Douglas gościł w naszym kraju - w 1966 roku spotkał się ze studentami i dziennikarzami w łódzkiej Filmówce. Relacją z tej wizyty jest etiuda Marka Piwowskiego i Feriduna Erola "Welcome Kirk".

Więcej o: