Agnieszka Holland: Czas na film według oryginalnego scenariusza Olgi Tokarczuk. Rozmawiamy już o tym

Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk współpracowały przy filmie "Pokot" i zaprzyjaźniły się. Reżyserka była gościem noblistki podczas uroczystości wręczenia polskiej pisarce medalu. Okazuje się, że planują znowu spotkać się na planie filmowym. - Chyba jest czas na napisanie przez Olgę oryginalnego scenariusza. To może być ciekawe wyzwanie - powiedziała Holland w rozmowie z wrocławską "Gazetą Wyborczą".

"Pokot" to produkcja z 2017 roku, która powstała na podstawie powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk. Pisarka jest współautorką scenariusza filmu, który został nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie.

Agnieszka Holland o Oldze Tokarczuk: Powstało 18 wersji roboczych scenariusza "Pokotu". I tak nas scaliła i praca, i przyjaźń

Jak wspomina Agnieszka Holland w rozmowie z Magdą Podsiadły, reżyserka znała i ceniła wcześniej twórczość Tokarczuk, ale poznały się osobiście dopiero przy pracy nad "Pokotem":

Dwa lata zabrało nam konstruowanie scenariusza, pracowałyśmy u mnie w Bretanii. Powstało osiemnaście wersji roboczych scenariusza. I tak nas scaliła i praca, i przyjaźń. Choć czasem kłóciłyśmy się strasznie, ale głównie o politykę, do późnych godzin nocnych, do zbliżenia poglądów.

Agnieszka Holland znalazła się wśród 14 bliskich osób, które każdy noblista może zaprosić na uroczystość wręczenia medalu i dyplomu w sztokholmskiej filharmonii. Olga Tokarczuk odebrała wyróżnienie za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia" z rąk króla Szwecji Karola Gustawa 10 grudnia 2019 roku. Później wzięła udział w królewskim bankiecie, zdjęciami z którego Holland podzieliła się jeszcze tego samego dnia na Facebooku. 

Olga Tokarczuk przemówiła na Bankiecie Noblowskim. Ukłoniła się innym noblistkom. "Czuję, że stoją teraz obok mnie" >>

Agnieszka Holland zdradziła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że "Pokot" prawdopodobnie nie będzie ostatnią zawodową wspólną przygodą obu artystek:

Owszem, rozmawiałyśmy o tym i chyba jest czas na napisanie przez Olgę oryginalnego scenariusza. To może być ciekawe wyzwanie. Adaptacje są zawsze trudnym kawałkiem chleba, mają różne ograniczenia. Mamy to przegadać jeszcze w tym roku.

Reżyserka przyznała, że najpierw do stycznia musi ukończyć w Czechach film "Szarlatan" o pewnym słynnym uzdrowicielu.

"Szarlatan". Leczył króla i prezydenta, komuniści mu tego nie wybaczyli. Nowy film Agnieszki Holland >>

Agnieszka Holland jest także w radzie Fundacji Olgi Tokarczuk, powołanej niedawno we Wrocławiu. Instytucja ma zajmować się literaturą i kulturą, ale również sprawami kobiet, zwierząt czy swobód obywatelskich - bliskimi świeżo upieczonej noblistce.

Przeczytaj cały wywiad z Agnieszką Holland >>

Więcej o:
Komentarze (42)
Agnieszka Holland: Czas na film według oryginalnego scenariusza Olgi Tokarczuk. Rozmawiamy już o tym
Zaloguj się
 • c2u

  Oceniono 15 razy 11

  Mam już serdecznie dosyć tych komentarzy, które cały czas "politykują" w kontekście Olgi Tokarczuk. Ludzie, ona dostała LITERACKĄ Nagrodę Nobla, a nie pokojową (będącą de facto wyróżnieniem na polu polityczno-społecznym). Dostała ją za to jak pisze, a pisze wspaniale. Można się nie zgadzać z jej poglądami, ale co to ma do rzeczy? Z perspektywy mojego osobistego światopoglądu i wartości jakie wyznaję, inny noblista, Knut Hamsun jest skreślony, ale w życiu nie przyszłoby mi do głowy, żeby deprecjonować jego kunszt literacki. Mniej polityki, więcej literatury!

 • wojciech6j

  Oceniono 13 razy 3

  Patrząc na komentarze zaczynam rozumieć dlaczego lewactwo cenzuruje, banuje i nie chce dyskutować z oponentami. Bo oprócz bełkotu i bluzgów nic nie jest w stanie z siebie wydobyć.

 • elkasowa.02

  Oceniono 4 razy 2

  jak tak na nie patrzę

 • honkers

  Oceniono 8 razy 2

  Oglądałem ten film i niedooglądałem go do końca. Słaby. Zacząłem czytać książkę i mimo tego iż szybko zaskoczyłem skąd znam ten klimat i te postacie doczytałem ja do końca z wypiekami na twarzy. Książka jest po stokroć lepsza. A Księgi Jakubowe to prawie gotowy scenariusz.

 • ewropejczyk

  Oceniono 9 razy 1

  Cały wszechświat się zatrzymał!!! 18 Szwedów średnio w wieku 150 lat uznało, że podobały im książki pewnej mieszkanki wschodniej Europy o imieniu Olga. Austriaka zresztą również.

  Jakby zapytać 18 Persów, wśród których czytanie książek jest rownie powszechne jak w Szwecji, to pewnie wybraliby swojego innego ulubionego tekściarza.

  Co roku największymi wygranymi Nobla są Skandynawowie. Przez chwilę cały świat, nie wiadomo dlaczego, traktuje ich jako wyrocznię i wzór dobrego gustu i oceny prac innych.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 17 razy 1

  Pisowskie Edki, które nie tylko nie przeczytały żadnej książki Tokarczuk, ale żadnej książki w ogóle zaraz nam tu zrecenzują walory literackie prozy Noblistki...
  mam tylko jedno pytanie do pisich-synów : jak to jest że żaden z ostatnich 5 polskich laureatów nagrody Nobla w dziedzinie kultury, nie jest przez pisią propagandę uznawany za Polaka i nie należy w żadnym wymiarze do pisich zwolenników? Jak to jest że ludzie mądrzy, wykształceni maja delikatnie mówiąc z pisowskim bolszewictwem "nie po drodze"???

 • realistas

  Oceniono 11 razy 1

  Księgi Jakubowe byłyby ciekawym scenariuszem.

 • thadd

  Oceniono 2 razy 0

  Polacy zdobyli w sumie 2 nagrody Nobla. Tokarczuk i Szymborska. W sumie dostali 19 nagrod ale 17 pozostalych nie bylo urodzonymi na ziemiach polskich. A tak pisza o Walesie: Lech Wałęsa, born in Popowo, Reichsgau Danzig-West Prussia, Germany (today in Poland) i pokazuja flage ze ...swastyka.

 • prawdziwek89

  Oceniono 8 razy 0

  Wspaniałe Babki :)))))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX