Agnieszka Holland: Czas na film według oryginalnego scenariusza Olgi Tokarczuk. Rozmawiamy już o tym

Agnieszka Holland i Olga Tokarczuk współpracowały przy filmie "Pokot" i zaprzyjaźniły się. Reżyserka była gościem noblistki podczas uroczystości wręczenia polskiej pisarce medalu. Okazuje się, że planują znowu spotkać się na planie filmowym. - Chyba jest czas na napisanie przez Olgę oryginalnego scenariusza. To może być ciekawe wyzwanie - powiedziała Holland w rozmowie z wrocławską "Gazetą Wyborczą".

"Pokot" to produkcja z 2017 roku, która powstała na podstawie powieści "Prowadź swój pług przez kości umarłych" Olgi Tokarczuk. Pisarka jest współautorką scenariusza filmu, który został nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu filmowym w Berlinie.

Zobacz wideo

Agnieszka Holland o Oldze Tokarczuk: Powstało 18 wersji roboczych scenariusza "Pokotu". I tak nas scaliła i praca, i przyjaźń

Jak wspomina Agnieszka Holland w rozmowie z Magdą Podsiadły, reżyserka znała i ceniła wcześniej twórczość Tokarczuk, ale poznały się osobiście dopiero przy pracy nad "Pokotem":

Dwa lata zabrało nam konstruowanie scenariusza, pracowałyśmy u mnie w Bretanii. Powstało osiemnaście wersji roboczych scenariusza. I tak nas scaliła i praca, i przyjaźń. Choć czasem kłóciłyśmy się strasznie, ale głównie o politykę, do późnych godzin nocnych, do zbliżenia poglądów.

Agnieszka Holland znalazła się wśród 14 bliskich osób, które każdy noblista może zaprosić na uroczystość wręczenia medalu i dyplomu w sztokholmskiej filharmonii. Olga Tokarczuk odebrała wyróżnienie za "narracyjną wyobraźnię, która wraz z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic, jako formę życia" z rąk króla Szwecji Karola Gustawa 10 grudnia 2019 roku. Później wzięła udział w królewskim bankiecie, zdjęciami z którego Holland podzieliła się jeszcze tego samego dnia na Facebooku. 

Olga Tokarczuk przemówiła na Bankiecie Noblowskim. Ukłoniła się innym noblistkom. "Czuję, że stoją teraz obok mnie" >>

Agnieszka Holland zdradziła w rozmowie z "Gazetą Wyborczą", że "Pokot" prawdopodobnie nie będzie ostatnią zawodową wspólną przygodą obu artystek:

Owszem, rozmawiałyśmy o tym i chyba jest czas na napisanie przez Olgę oryginalnego scenariusza. To może być ciekawe wyzwanie. Adaptacje są zawsze trudnym kawałkiem chleba, mają różne ograniczenia. Mamy to przegadać jeszcze w tym roku.

Reżyserka przyznała, że najpierw do stycznia musi ukończyć w Czechach film "Szarlatan" o pewnym słynnym uzdrowicielu.

"Szarlatan". Leczył króla i prezydenta, komuniści mu tego nie wybaczyli. Nowy film Agnieszki Holland >>

Agnieszka Holland jest także w radzie Fundacji Olgi Tokarczuk, powołanej niedawno we Wrocławiu. Instytucja ma zajmować się literaturą i kulturą, ale również sprawami kobiet, zwierząt czy swobód obywatelskich - bliskimi świeżo upieczonej noblistce.

Przeczytaj cały wywiad z Agnieszką Holland >>

Więcej o: