Francja. Nie żyje aktorka Anna Karina. "Kino francuskie straciło jedną ze swych legend"

W Paryżu zmarła Anna Karina - aktorka, piosenkarka, pisarka i autorka scenariuszy. Muza i żona Jean-Luca Godarda, odeszła wczoraj w paryskim szpitalu. Od wielu lat chorowała na raka. Miała siedemdziesiąt dziewięć lat.
Zobacz wideo

Anna Karina - której prawdziwe nazwisko brzmiało - Hanne Karin Bayer, urodziła się 1940 r. w Danii, w rejonie Aarhus. Początkowo zarabiała na życie śpiewając, grając w reklamach i sprzedając swoje obrazy. Gdy miała 14 lat zagrała w filmie krótkometrażowym, nagrodzonym w Cannes. Po kłótni z matką wyjechała do Paryża, gdzie wystąpiła w filmie reklamowym. Tak trafiła jako modelka do kilku czasopism, między innymi do „Elle”.

Anna Karina nie żyje. "Francuskie kino osierocone"

Przygodę z kinem rozpoczęła od filmu Jean-Luc Godarda "Żołnierzyk", który ze względu na temat dezercji w czasie wojny w Algierii miał ogromne problemy z ówczesna cenzurą. Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za rolę w "Kobieta jest kobietą", Anna Karina była nominowana do Cezara dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej w filmie "Cayenne Palace". Wystąpiła w 80-ciu filmach i siedmiu serialach. Śpiewała u boku Serge’a Gainsbourga, który obsadził ją tytułowej roli w komedii muzycznej "Anna".

Na wieść o śmierci Anny Kariny francuski minister kultury Franck Riester napisał na Twitterze, że "kino francuskie zostało dziś osierocone. Straciło jedną ze swych legend".

Więcej o: