Francja. Nie żyje aktorka Anna Karina. "Kino francuskie straciło jedną ze swych legend"

W Paryżu zmarła Anna Karina - aktorka, piosenkarka, pisarka i autorka scenariuszy. Muza i żona Jean-Luca Godarda, odeszła wczoraj w paryskim szpitalu. Od wielu lat chorowała na raka. Miała siedemdziesiąt dziewięć lat.

Anna Karina - której prawdziwe nazwisko brzmiało - Hanne Karin Bayer, urodziła się 1940 r. w Danii, w rejonie Aarhus. Początkowo zarabiała na życie śpiewając, grając w reklamach i sprzedając swoje obrazy. Gdy miała 14 lat zagrała w filmie krótkometrażowym, nagrodzonym w Cannes. Po kłótni z matką wyjechała do Paryża, gdzie wystąpiła w filmie reklamowym. Tak trafiła jako modelka do kilku czasopism, między innymi do „Elle”.

Anna Karina nie żyje. "Francuskie kino osierocone"

Przygodę z kinem rozpoczęła od filmu Jean-Luc Godarda "Żołnierzyk", który ze względu na temat dezercji w czasie wojny w Algierii miał ogromne problemy z ówczesna cenzurą. Nagrodzona Srebrnym Niedźwiedziem za rolę w "Kobieta jest kobietą", Anna Karina była nominowana do Cezara dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej w filmie "Cayenne Palace". Wystąpiła w 80-ciu filmach i siedmiu serialach. Śpiewała u boku Serge’a Gainsbourga, który obsadził ją tytułowej roli w komedii muzycznej "Anna".

Na wieść o śmierci Anny Kariny francuski minister kultury Franck Riester napisał na Twitterze, że "kino francuskie zostało dziś osierocone. Straciło jedną ze swych legend".

Więcej o:
Komentarze (5)
Francja. Nie żyje aktorka Anna Karina. "Kino francuskie straciło jedną ze swych legend"
Zaloguj się
 • bokaj

  Oceniono 2 razy 2

  Niesamowicie piękna.

 • kinlej

  Oceniono 2 razy 2

  Piękna kobieta

 • zosima

  Oceniono 3 razy 1

  Gazeta.pI trzyma poziom. "Żołnierzyk" debiutem?
  ht tps://www.imdb.com/title/tt0055572/?ref_=nm_flmg_act_80

 • kresedebarg

  Oceniono 7 razy -3

  Szkoda, całe życie było przed nią.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX