O serialu

Najpopularniejszy i najbardziej lubiany serial wszech czasów

7 maja ubiegłego roku stacja NBC wyemitowała ostatni odcinek serialu "Przyjaciele" - telewizyjnego cyklu, który przez ostatnich 10 lat wzruszał i bawił miliony widzów na całym świecie. Teraz, dzięki 3-płytowemu wydaniu DVD z 24 odcinkami pierwszego sezonu "Przyjaciół" fani cyklu mają unikalną okazję przypomnienia sobie, jak to się wszystko zaczęło...

"Przyjaciele" zadebiutowali w amerykańskiej telewizji 22 września 1994 roku bardzo szybko zdobywając ogromną popularność i podbijając serca milionów widzów najpierw w USA, a później na całym świecie.

Serial opowiada historię 6 młodych ludzi: Rachel, Moniki, Phoebe, Joeya, Chandlera i Rossa - najlepszych przyjaciół, którzy najczęściej przesiadują wspólnie w mieszkaniu należącym do któregoś z nich bądź okupują kanapę w kawiarni Central Perk w Greenwich Village.

Wspólnie przeżywają swoje smutki, troski i radości, ale co najważniejsze w każdej sytuacji potrafią znaleźć powód do śmiechu.

Główne role w filmie zagrali Jennifer Aniston (Rachel Green), Courteney Cox (Monica Geller), Lisa Kudrow (Phoebe Buffay), Matt LeBlanc (Joey Tribbiani), Matthew Perry (Chandler Bing) oraz David Schwimmer (Ross Geller). Niemalże z dnia na dzień szóstka nieznanych wcześniej aktorów przemieniła się w gwiazdy wielkiego formatu, co znacząco wpłynęło na ich wynagrodzenie. Za rolę w pierwszych odcinkach każdy z odtwórców głównych ról otrzymywał 22,5 tysiąca dolarów. Bardzo szybko jednak ta suma wzrosła to 1 miliona dolarów za odcinek. Więcej od przyjaciół zarabiał już tylko Kelsey Grammer, który za jeden odcinek niezwykle popularnego serialu komediowego "Frasier" inkasuje 1,6 miliona dolarów.

Niezwykła popularność "Przyjaciół" sprawiła, że w serialu bardzo chętnie pojawiały się w epizodycznych rolach największe gwiazdy dużego i małego ekranu. Już w pierwszych odcinkach widzowie zobaczyć mogą George'a Clooneya, Jaya Leno, Jona Lovitza i Helen Hunt.

"Przyjaciele" to jednak nie tylko sukces komercyjny, ale i artystyczny. Od czasu debiutu w roku 1994 roku serial zdobył 59 nominacji do nagród Emmy, w tym sześć dla najlepszego zespołu aktorskiego.

Odtwórcy głównych ról otrzymali nagrodę Gildii Aktorów (Screen Actors Guild Award) w 1996 roku, a sam serial aż pięć razy był nominowany do Złotego Globu w kategorii "najlepszy serial telewizyjny, muzyczny bądź komediowy" (w latach 1996, 1997, 1998, 2002, 2003). Złoty Glob za rolę w "Przyjaciołach" otrzymała Jennifer Aniston, a Matt LeBlanc był aż dwa razy nominowany do tej prestiżowej nagrody (w latach 2003 i 2004).

Aż pięć razy "Przyjaciele" zostali uhonorowani przyznawaną przez widzów nagrodą People's Choice Awards w kategorii "ulubiony serial komediowy".

Finałowy odcinek w samych tylko Stanach Zjednoczonych oglądało 51,1 miliona widzów, czyniąc z "Przyjaciół" najchętniej oglądany program telewizyjny nie o tematyce sportowej roku. Specjaliści oszacowali, że ostatni odcinek serialu obejrzało aż 53% widzów regularnie oglądających telewizję w godzinach pomiędzy 21 a 22.

Pobity został również rekord w sprzedaży reklam. Za 30 sekundowy spot wyemitowany w czasie odcinka trzeba było zapłacić aż 2 miliony dolarów. Tak wysokie kwoty były do tej pory zarezerwowane tylko i wyłącznie dla cieszących się ogromną popularnością programów i transmisji sportowych.

Mimo końca serialu fani "Przyjaciół" mogą spać spokojnie. Ich ulubieni bohaterowie nie dość, że powrócą jeszcze w specjalnym odcinku opowiadającym o spotkaniu bohaterów podczas święta dziękczynienia, to stacja NBC przygotowała nowy serial, którego głównym bohaterem jest Joey Tribbiani, w tej roli Matt LeBlanc. Cykl, który swoją amerykańską premierę miał 9 września ubiegłego roku, został przez dziennik USA Today nazwany "najlepszym sitcomem nowego sezonu".