"Boże Ciało" z szansą na Oscara! Film Jana Komasy na shortliście walczących o nominacje

"Boże Ciało" Jana Komasy znalazło się na krótkiej liście 10 filmów walczących o nominacje do Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Polska produkcja rywalizuje między innymi z filmami z Francji, Węgier, Korei Południowej, Hiszpanii oraz Czech.
Zobacz wideo

"Boże Ciało" opowiada historię dwudziestoletniego Daniela, który po wyjściu z poprawczaka zaczyna udawać księdza. Film Jana Komasy otrzymał 10 nagród na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni i został zgłoszony przez Polskę do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Był jednym z 91 filmów z całego świata ubiegających się o Oskara. Kolejnym etapem selekcji będzie wybór 5 filmów, które otrzymają nominacje do nagród Akademii. Zostaną one ogłoszone 13 stycznia 2020 roku w Hollywood. Spośród filmów zagranicznych tegorocznymi faworytami są: czarna komedia z Korei Południowej "Parasite" oraz "Ból i Blask" hiszpańskiego reżysera Pedro Almodovara. Wśród 10 filmów na krótkiej liście jest także czeski obraz "Malowany Ptak" na podstawie książki Jerzego Kosińskiego.

Jan Komasa, Leszek Bodzak i Aneta Hickinbotham - reżyser i producenci filmu - napisali krótkie oświadczenie ws. znalezienia się na shortliście. "To ogromny sukces, gdyż prawie 3 miesiące temu startowaliśmy do oskarowego wyścigu z pozycji filmu niszowego i mało rozpoznawalnego na rynku amerykańskim" - czytamy.

Twórcy podziękowali m.in. Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej i jego dyrektorowi Radosławowi Śmigulskiemu, który był osobiście zaangażowany w promocję filmu w USA. "Decyzja o uhonorowaniu naszego filmu zakwalifikowaniem na oskarową shortlistę wieńczy kilka miesięcy ciężkiej pracy wielu osób" - napisali.

Podczas przyszłorocznej ceremonii Oscarowej nie będzie kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Została ona zmieniona na najlepszy film międzynarodowy. Ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się 9 lutego w Hollywood.

Akademia opublikowała też krótkie listy w kategoriach: pełnometrażowy film dokumentalny, krótkometrażowy film dokumentalny, krótkometrażowy film animowany, krótkometrażowy film aktorski, najlepsza charakteryzacja, muzyka filmowa, piosenka filmowa i efekty specjalne.

Pełna shortlista w kategorii filmów międzynarodowych:

  • "Malowany Ptak", Czechy
  • "Truth and Justice", Estonia
  • "Nędznicy", Francja
  • "Those Who Remained", Węgry
  • "Kraina Miodu" Macedonia Północna
  • "Boże Ciało", Polska
  • "Wysoka dziewczyna", Rosja
  • "Atlantics", Senegal
  • "Parasite", Korea Południowa
  • "Ból i Blask", Hiszpania
Więcej o: